Yaylalardaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor!

Yaylalardaki çarpık yapılaşmaya dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatının ardından, yüzlerce kaçak yapının bulunduğu Sisdağı Yaylası'nda yıkım çalışması başladı.

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz hafta sonu Trabzon’da bir otel açılışında yaptığı, “Bu sene Karadeniz yaylalarında kaçak olarak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yaylalarda yapılan yapılar tek tek yıkılacak; Kimse kusura bakmasın” açıklamasının ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalarda son dönemde yapılan kaçak yapılar tespit edilip yıkım çalışmalarına başlandı.

Bakanın açıklamasının ardından ilk olarak Giresun Sis Dağı yaylasında kaçak olduğu tespit edilen 11 yapı yıkıldı. Espiye İlçesi Karaovacık Yaylasında tespit edilen 78 kaçak yapının yıkımına ise bölgede toplanan vatandaşlar iş makinelerinin önünü ellerindeki Türk bayrakları ile keserek engel oldu. Jandarma’nın güvenlik önlemi aldığı yaylada tepkiler üzerine yıkım ertelendi.

Ordu yaylarında ise kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında çalışmalar devam ediyor. Aybastı, Perşembe Yaylası’na bağlı 6 obada izinsiz yapılar belirlenirken, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerine bağlı yayla ve obalar da olmak üzere Ordu’da bu yılın ilk 9 aylık döneminde yaklaşık 50 yapının izinsiz yapıldığı tespit edildi. Tespit edilen kaçak yapıların yıkımının yakın zamanda gerçekleşmesi bekleniyor.

Evlerini yıktırmayacaklarını belirten vatandaşlardan Makbule Coşkun, “1 sene önce ev yapmaya başladık. Bu sene de çatısını yapacaktım. Şimdi yıkım haberi geldi. Biz bunu asla yıkmayız. Bu hayvan besliyoruz. Ben ineklerimi onda barındıracağım. Geceden bu yana nöbet tutuyoruz. Uykusuzuz evimizi yıktırmayacağız. Yaylacılık bize dedelerimizden kaldı biz bunu devam ettireceğiz’ dedi.

Kaynak : Haberler.com