Yason’a Dalınacak!

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan, “Yason'da birden fazla dikkat çeken özellikler var. Deniz altında batıklar, mağaralar var. Bunlar hala keşfedilmeyi bekliyor. Orayı dalış sporlarına açmayı düşünüyoruz” dedi.

0
‘Sakin şehir’ unvanına sahip Perşembe’ye bağlı Çaytepe köyü sınırlarında yer alan, mitolojide Kaptan Yason önderliğindeki Argonotların Herkül ile birlikte ‘altın post’u aramak için geldiğine inanılan Yason Burnu Yarımadası, turist akınına uğruyor. Arkeolojik ve doğal sit alanı yarımada çevresinde, deniz altındaki batıklar ve mağaraların turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. 1869 yılında yapılan kilisenin onarılarak, ziyarete açılması ve aslına uygun çevre düzenlemesi ile cazibe merkezi haline gelen yarımada, Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada olma özelliğini taşıyor.
Deniz altı keşfedilmeyi bekliyor
Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan, Yunan turistler başta olmak üzere dünyanın ilgisini çeken ‘altın post’ efsanesini Yason Yarımadası’nda yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Yason Yarımadası’nda deniz manzaralı gün batımının çok net seyredilebildiğini, bu yönüyle ve denizdeki batık mağaralarla da bölgenin ayrı önem taşıdığını belirten Tandoğan, şöyle konuştu: “Yason’da birden fazla dikkat çeken özellikler var. Deniz altında batıklar, mağaralar var. Bunlar hala keşfedilmeyi bekliyor. Orayı dalış sporlarına açmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili de proje hazırladık, çalışmamız var. Üniversiteler oralarda araştırma yapıyor. ‘Altın post’ efsanesini özellikle Yunanlar iyi biliyor. Yunan turistler ağırlıklı olmak üzere dünyanın her yerinden buraya ziyaretçi akını var. ‘Altın post’un sadece Yason Burnu’nda değil, Gürcistan Batum’a kadar giden efsanesi var. Onu burada canlandırmak gerekiyor. Karadeniz’de el değmemiş sahil bizde, onu da avantaja çevirmek gerekiyor.”
ORDU OLAY