Yason Burnu’na Ne Yapılacak ?

Ordu Yön Gazetesi'nin çıkan haberde, Arkeolojik ve Sit Alanı konumunda olan Yason Burnu ve çevresi ile ilgili bir proje yer alıyor. Projenin yanı sıra geçtiğimiz aylarda Ordu'yu ziyaret eden işadamı Ali Ağaoğlu ile ilgili de iddialar yer alıyor. İşte haberin detayları...

0

Ordu’da şehir içinde devam eden beton yapılaşmalar ve çeşitli entrikalarla “ÖZEL PROJE” alanlarının arsa satın almakla, satmakla yetmiyormuş gibi şimdi bu projeler il dışına çıkarak sakin Şehir Perşembe’ye bağlı YASON BURNU kilisesinin olduğu bölgeye uzandı..Yason burnunda oturan Mahalle sakinleri şimdiden tedirginliğini yaşadığı istimlak konusunu mahkemeye taşıdı. Geçtiğimiz yaz mevsiminde Ordu’yu ziyaret eden meşhur iş adamı Ali Ağaoğlu Yason bölgesinde incelemelerde bulunmuştu. Yason Burnu halkı turizm yatırımına karşı değil, ancak, turizm amaçlı alınan bu arazilerin yarın başkalarına kar amaçlı satılarak ileride betonlaşmaya çevrilmesine karşı…

Yeni hazırlanan projeye göre Yason Burnu turizme açılacak. Bu bölgede bulunan vatandaşların ev ve arsaları istimlak edildi. İstimlak ücretlerini yeterli bulmayan yöre sakinleri konuyu mahkemeye taşıyarak itiraz ettiler. Yason Burnu projesi ile ilgili Turizm bakanlığı tarafından projesi hazırlandı. Projede bu bölgede yapılacak bütün yetkilerin Belediyede olduğu belirtildi. Kent estetiği açısından Belediye mahallinde ve çevrenin yapılar alanında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla yapılacak binaların dış cephe görünümü, düzenleme yapmaya ve yaptırmaya vs. gibi bütün denetimin Belediye yetkisinde olduğu belirtildi. 1/1000 ölçekli olarak hazırlanan projenin tamamlanmış olması bölgenin hangi bölümlerinde yeşil alanlar, sosyal alanlar ve turizm alanı olarak kullanılacak bölümleri belirtildi.

ALİ AĞAOĞLU GELİNCE ENDİŞELER ARTTI..

Geçtiğimiz yaz mevsiminde 17 Ekim 2017 günü sessizce Ordu’yu ziyarete gelen İş adamı Ali Ağaoğlu Perşembe İlçesine bağlı Yason Burnu mevkiinde de incelemelerde bulunmuştu. Ne olduysa bundan sonra oldu, kararlar değişti ve Yason bölgesinin turizme açılması için sessizce bir proje hazırlandı.

Bölgenin Çaytepe Camii ile Kavra mevkii yaklaşık 3 km.lik alanın karayolu altında deniz kenarında bulunan ve aynı sıradaki karayolu üstünde bulunan 100 metrelik bütün alanların yerleşim merkezinin kaldırılacağı belirtildi. Ali Ağaoğlu’nun bu bölgeyi ziyaretinden sonra bölge sakinlerinin endişeleri de artmış bulunuyor.

5 AYRI OTEL VE EĞLENCE ALANLARI YAPILACAK

Proje kapsamında boşaltılacak olan bölgeye 5 adet turstik otel yapılacağı teknik alt yapı planlarına göre sosyal alt yapı alanları, açık ve yerleşim alanları ve yeşil alanlar olmak üzere projede ayrı ayrı gösterildi.

Ancak YÖN gazetesinin edindiği bilgilere göre, şu anda projede gösterilmeyen ve daha sonra yapılması söylenen Yason Burnu ile yaklaşık 500 metre yüksek rakımlı olan Çavuşgıranı mevki arasında teleferik bağlantısı kurularak Ordu’da 2. bir Boztepe görünümü kazandırılacak.

HALK BETON BİNALARIN YAPIMINA KARŞI

Perşembe’nin en güzel turizm bölgelerinden biri olan Yason Burnu bölgesinde yaşayan vatandaşlar bölgenin turizme açılmasına karşı olmadıklarını belirttiler.. Ancak, Ali Ağaoğlu bölgeyi gezdikten sonra neler oldu, kimlerle görüştü, nasıl bir karar alındığı merak edilerek, turizm adı altında yapılacak yatırımlar ileride yüksek katlı binalara dönüştürülerek sahilin betonlaşmaya döndürülmesinden korkuyor ve endişe duyuyorlar. Bölge halkı sahillerin yüksek katlı binalarla betonlaşmaya karşı olduklarını ifade ederek, Ordu merkezde yaşananları örnek göstererek vatandaştan ucuz fiyatla alınan bu araziler yüksek kar karşılığı iş adamlarına satılarak amacı dışında beton yapılaşmaya dönmesinden endişe duyuyorlar.

YÖN GAZETESİ / ORDU