Ünye’de Kentin Tarihi ve Ruhu Yeniden Yeşeriyor

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kültür Yolu Projesi kapsamında 2018 yılı içerisinde kendilerine yeni hedef koyduklarını belirterek, “SİT olanı olarak daha önce imar planına işlenen alanın içerisinde ki bütün binaların sokak sağlıklaştırması ve dış cephe çalışması var” dedi.

0

Ünye Kültür Yolu projesi kapsamında şu ana kadar 11 milyon liralık restorasyon gerçekleştirildiğini açıkladı. Restorasyon çalışmaları kapsamında Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı, Saray Hamamı gibi kentin tarihi ve turistik değerleri yeniden hayat bulutken, Kültür yolu projesi çerçevesinde planlanana çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda kamulaştırması yapılan ve ardından ihalesi gerçekleştirilen Feyzullah Kadı Konağında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ünye Belediyesi konukevi olarak hizmet verecek olan tarihi konakta ki çalışmaları yerinde inceleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yetkililerden bilgi aldı.

Yaz sonunda hizmete girecek

Ünye’de tarihi yeniden canlandırdıklarını ve kentin ruhunun yeniden yeşerttiklerini kaydeden Başkan Ahmet Çamyar, “Feyzullah Kadı konağı olarak bilinen ve belediyemize konukevi olarak inşasına başladığımız o harabe görüntüden bugün muhteşem bir eser yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle ben bu zamana kadar ki gayretkar çalışmasından dolayı yüklenici firmamızı tebrik ediyorum. Gerçekten eserler birer birer ortaya çıktıkça dünümüzü ve bugünümüzü görmüş oluyoruz. Ayrıca yarınımızı da inşa ettiğimiz o güzel eserleri çocuklarımıza bırakacak olmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Firmamızdan yılbaşına kadar kargasın ortaya çıkmasını istemiştik. Henüz yılbaşı gelmeden Kasım sonuna doğru yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yaz sonuna doğru buranın açılışını yapıp çevre düzenlemesi ile beraber Ünyeli hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Kültür Yolu Projemiz adım adım devam ediyor”

Kültür Yolu projesinin aksamadan emin adımlarla devam ettiğini söyleyen Çamyar, “Hemen Kadılar yokuşundan aşağıya doğru indiğimizde dış cephe çalışmaları, yine o bölghede koruma imar planı çalışması kapsamı içerisinde bir çömlek fırını ve sergi alanı inşaatı yapacağız. Bakırcılar Arastasının bir cephesi bitti, diğer cephesi ile ilgili yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza tebligat çalışmaları ile uğraşıyoruz. Öyle koltukta oturup eleştirmek ya da sosyal medyada yazmak çok kolay. Ancak yurtdışında yaşayan vatandaşları bulmak, vefat eden ve geride kalan mirasçılarına ulaşmak, onayını almak ve ardından eserleri ortaya çıkarmak gibi detaylı çalışmalar yapmak zorundasınız. Bizler bu süreçleri başarı ile sürdürüyor ve sonuca ulaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“2018 ile ilgili yeni hedefler koyduk”

Kültür Yolu çalışmaları ile ilgili 2018 yılı için yeni hedefler belirlediklerini söyleyen Ahmet Çamyar “Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz hafta yaptığı Ordu ziyareti vesilesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn; Yalçın Kurt’u Ünye’mizde ağırladık. Kültür yolunu gezerek 2018 ile ilgili önümüze bir hedef koyduk. Hem sit olanı olarak daha önce imar planına işlenen alanın içerisinde ki bütün binaların sokak sağlıklaştırması ve dış cephe çalışması var. Bunun la ilgili bir proje ihalesine çıkılacak. Öte yandan Ünye Kalesi ile ilgili restorasyon çalışması ve Ünye Belediyesi tarafından yürütülecek olan kazı çalışması 2018 yılı içerisinde devam edecek” ifadelerinde bulundu.

ORDU OLAY