TMO Alımları Durdurdu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ordu’daki fındık alımlarına ara verdi. Ordu depolarındaki fındıkların daha kaliteli depolara sevkiyatı ve boşalan depoların bakımı nedeniyle fındık alımı geçici olarak durduruldu.

0

20 gün sürmesi beklenen sevkiyat ve depo bakımı süresince fındık alımı yapılmayacağı açıklanırken, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte alımların devam edeceği belirtildi.

“20 gün ara”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, TMO’nun alımlara 20 gün ara verildiğini ve 20 gün sonra alımların tekrar devam edeceğini söyleyerek; “TMO’nun alımları konusunda üreticilerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Her konuyu da takip ediyoruz. Daha önce TMO’nun alımlarının devam ettiğini söylemiştik. Üreticiler de fındıklarını TMO’ya götürmek için bizlerle irtibata geçti. TMO’nun Ankara’daki yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, Ordu’daki depolarda sevk işlemlerinin başlayacağı bilgisini aldık. Depoların fazla dolmasından dolayı daha sağlıklı depolara sevk işlemlerini yapacaklar. Sevkiyat işleminden sonra ise Ordu’daki depolarda temizlik ve ilaçlama işlemleri olacak. Bu sevkiyat ve depo bakımının 20 sürmesi bekleniyor. 20 günlük süreyi takip ediyoruz. Ordu’daki depolara bu işlemler yapıldıktan sonra fındık alımlarının devam edeceği bilgisini aldık. Üreticilerimiz, 20 gün sonra yine fındıklarını TMO’ya götürebilecek” dedi.

“Fındık fiyatı erken belli olabilir”

Başkanı Soydan, yeni fındık sezonu için çalışmalara bu kez erken başlanacağını belirterek, “Yeni yılda yapılacak olan fındık çalıştayı ve görüşmelerle birlikte fındığın fiyatının bahçeye girilmeden önce belli olması için çalışmalar olacak. Bundan sonraki süreçte yeni sezonu artık böyle bir sıkıntılı, böyle bir mağduriyetli şekilde girmek istemiyoruz. Bunun için sezon başlamadan birçok görüşmelerin birçok üreticinin adına garanti bazı şeylerin olması gerekiyor. TMO’nun yeni fındık döneminde daha iyi bir fiyatla üreticinin fındık fiyatını hasat döneminden önce açıklayacağına inanıyoruz. 2018 yılı için de serbest piyasanın fiyatlarının uygun olmadığı anlarda devletin sezona girmeden önce fiyatlarını ve TMO’nun var olduğunu açıklaması gelecek sezon için de iyi olacaktır” diye konuştu.

Adnan Alparslan / Ordu Hayat