Tarihi Konak Müze Oluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un talimatları doğrultusunda Ordu’da fındık müzesi kuruluyor. Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, fındığın hasadından sofralara gelişine kadarki sürecinin bu müzede anlatılacağını söyledi.

0
Ordu'da restore edilen Kahraman Sağra Konağı
KARAMAN SAĞRA KONAĞI FINDIK MÜZESİ OLACAK
Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, fındığın üretim, ticaret ve tüketimine kadarki her evresini tanıtmak amacıyla proje ürettiklerini söyledi. Ordu’nun fındığın başkenti olarak anıldığını ifade eden Toparlak, buna rağmen gerek yerli, gerekse yabancı turistler için fındıkla ilgili tanıtıcı bir yer olmadığına dikkati çekti. Toparlak bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un talimatları doğrultusunda geçtiğimiz yıl restore edilen Kahraman Sağra Konağı’nın Fındık Müzesi haline getirileceğini kaydetti.
FINDIĞIN TÜM EVRESİ MÜZEDE SERGİLENECEK
Toparlak, müzenin çok geç kalınmış bir proje olduğunu vurgu yaparak, şu ifadelerde bulundu: “Fındığın hasadından satışına kadarki evreler müzede görülebilecek. Fındığın tanıtımının yanı sıra satış yerleri, insanların dinlenebileceği alanlar, hediyelik eşya stantları da olacak. Fındıkla ilgili birçok şey bu müzede yer alacak. İnsanlar herhangi bir ürünle ilgili bir müzeye girdiği zaman, nasıl yapıldığını, evrelerin ne olduğunu görmek istiyor. Fındık müzesinde bundan 100 sene önceki fındık kırma tesislerini dahi mini şekilde göstereceğiz.”
MUSTAFA KIRLAK (ÖZEL HABER) / ORDU OLAY