Tarihi Hamam Kaderine Terk Edildi!

Ordu'nun Altınordu ilçesi Eskipazar Mahallesi'nde bulunan ve 16. yy'da yapılan tarihi Eskipazar Büyük Hamamı, günümüze harap bir durumda ulaştı.

0
2012-2014 yılları arasında restorasyonu yapılan tarihi hamam, hala kullanıma açılmazken, akşamcıların mekanı haline geldi.
Bu hamama niye sahip çıkılmıyor?
Ordu’nun birçok tarihi eseri, konakları, çeşmeleri varken ve bunlara sahip çıkılmaya çalışılırken, Eskipazar Mahallesi’nde bulunan ve büyük paralar harcanarak restorasyonu yapılan tarihi Eskipazar Büyük Hamamının hala kullanılmaması, kapısının kilitli olması ve orada içki içilip şişeler kırılması vatandaşların tepkisine neden oldu.
Taşlar sergilenecekti…
Bitap ve yıkılmak üzere halde bulunan tarihi Eskipazar Büyük Hamamının restorasyonu, Ordu Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapıldı.Restorasyon işlemlerine eski Ordu Valisi Orhan Düzgün zamanında başlanırken, 2014 yılında ise restorasyon işleri tamamlandı. Eski mezar taşlarının ve yörede kullanılan taş eşyaların sergileneceği bir mekan olarak kullanılması düşünülen tarihi hamam, hiçte düşünüldüğü gibi kullanılamadı.
Hamam mı, akşamcıların mekanı mı?
Ancak tarihi Eskipazar Büyük Hamamının yer tahsisi Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğu için bir süre sonra Vakıfların himayesi altına geçti. Restorasyonu yapılıp hazır hale getirilen tarihi hamam, şuan kapısına kilit vurulmuş bir şekilde dururken, akşamcıların da vazgeçilmez mekanları arasına girdi.
Vakıflar Müdürlüğü neyi bekliyor?
Yapılan restorasyonla birlikte yeniden Türk hamamı gibi hizmet vermesi planlanan Eskipazar Büyük Hamamının, ‘Anıt Hamam’ olarak hizmet vermesi bekleniyordu. Bahçesinde ve içerisinde animasyonlar düşünülen tarihi hamam, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Vakıflar Müdürlüğü’ne geçmesiyle deyim yerindeyse sahipsiz kaldı.
İhmalkarlık var!
Mahalle sakinleri ve ilgililer yetkililere; “Tarihi hamam kullanılmayacaktı, bu masraf biye yapıldı? Buranın sahibi kim? Burası niye terk edildi? Akşamcıların kemanı haline geldiğinden ve şişeler kırıldığından kimsenin haberi var mı? sorularını sordu.
Burayı koruyun!
Çevre sakinleri, devletin parasının harcanarak restorasyon yapılan Eskipazar Büyük Hamamının korunması gerektiğini belirterek, bir şekilde kullanıma açılması gerektiğini savundular.
Sabah temizleniyor, akşam bir daha!
Ordu için önemli bir yeri olan Eskipazar Büyük Hamamı’nın mesken edinen akşamcılar, çevreyi pis bırakırken, her sabah belediyenin temizlik ekiplerinin temizlediği ancak bir gün sonra yine aynı manzarayla karşılaşıldığı belirtildi.
Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber) / ORDU HAYAT