Sıcaklarda kalbe dikkat!

0

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adnan Köşüş, sıcaklığın birkaç derece daha arttığı bu günlerde kalp krizine karşı uyarıyor.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi hekimi Kardiyolog Uz. Dr. Adnan Köşüş, aşırı sıcak ve nemli havaların kalbin çalışma yükünü artırdığına dikkat çekiyor. Bu durumun da kalp damar, hipertansiyon ve diyabet hastalarında ciddi problemleri beraberinde getirdiğine işaret eden Dr. Köşüş, “Özellikle son yıllarda kendisini daha fazla hissettiren küresel ısınmanın etkisiyle yaz aylarında anormal boyutlarda sıcaklık artışları meydana gelmektedir. Aşırı sıcak ve nem kalp damar, hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastaları için ilave bir risk faktörüdür. Sıcaklığın etkisiyle cilt damarlarımız daha çok genişler, kalbin iş yükü artar, kalp ekstra bir yükle daha fazla çalışır. Bu da koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, kapak ve aritmik hastalarda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.” dedi.

Sıvı tüketin!

Uz. Dr. Adnan Köşüş konuşmasının devamında kalp hastalarına yapmaları gerekenler konusunda şunları söyledi,”Sıcak havalarda bol bol sıvı tüketilmeli. Yüksek tansiyon ve kalp hasları kesinlikle güneş sıcaklığının etkin olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı. Vücutta su ve mineral kaybının önüne geçmek için su, meyve suyu ve meyve tüketelim. Kesinlikle kalbi yoracak ağır ve yağlı gıda alımından kaçınalım.” dedi.

Ordu Yorum