Renklerin Aynası : Ulugöl Tabiat Parkı

0
Sessizlik ve ıssızlığın egemen olduğu Ulugöl Tabiat Parkı, güz mevsiminin en özel mekanlarından biri. Göl kıyısına ulaştığınızda rengarenk bir sülietle karşılaşırsınız. Genelde gökyüzüyle aynı mavi rengi kuşanan Ulugöl yüzeyi, yeşilin türlü tonlarının yanı sıra kırmızı, turuncu, kızıl, kahverengi, altın sarısı, oksit sarısı gibi renkleri yansıtan bir ayna misali parıldar. Rüzgarla birlikte dağılan renkler, su yüzeyinde ışık oyunları yaratır. Sadece doğal güzellik ve dinginliğin değil aynı zamanda renklerin dansının tadını çıkarırsınız dakikalarca.
İl merkezine yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Ulugöl, zümrüt yeşili ormanlar içerisinde parıldayan bir cennet gibidir. Gölköy ilçe merkezine 17 kilometre mesafede bulunan doğal göl, 2009 yılında tabiat parkı statüsü kazandı. 6.7 hektar büyüklüğünde, kayın ve meşe ağaçlarının egemenliğindeki alan, yüksek peyzaj değerine sahiptir.
Yaz aylarında etrafı çeşit çeşit çiçekle kaplanan gölün, özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi de büyüleyicidir. Büyük gölün dışında güney tarafından küçük bir göl daha yer alır. Çevre düzenlemesi yapılan, kameriye, ahşap yürüyüş platformu ve tuvalet gibi olanaklar bulunan tabiat parkı aynı zamanda karavan ve kamping tutkunlarının gözdesi.
Gölde ayrıca Abant alası balık türü yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Yaz aylarında şenlikler yapılan Ulugöl, yöre sakinleri tarafından mesire alanı olarak değerlendirilmektedir.
Ulugöl Tabiat Parkı etrafındaki yürüyüş rotası, kıyı boyunca patika ve ahşap merdivenleri takip ediyor. Gölün etrafındaki ringi tamamladığınızda güney istikamette yürüyerek küçük gölü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kurumuş yapraklarla bezeli orman yollarından, yakınlarda bulunan Haruniye ve Süleymaniye köylerine yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.
Buraya kadar gelmişken ilçe sınırlarında yer alan Gölköy Kalesi, Gökgöl ve Emirler Dereçayırı camileri, Özlü Köyü Değirmenbükü kaya mezarları, Darahta ve Yemişken kiliselerini görebilirsiniz.
Kaynak : Atlas Dergisi, Kasım 2017 Sayısı, Sonbaharın Yürüyüş Rotaları eki, sayfa 60-61)