Perşembe Yaylası 70 Bin Kişiye Ev Sahipliği Yaptı

Ordu Büyükşehir Belediyesinin organizasyonuyla bu yıl 912.si düzenlenen güreş ve kültür festivali yaklaşık 70 bin kişiye ev sahipliği yaptı.

0
16 Temmuz’da başlayan ve bir hafta süren festival kapsamında 19. Aybastı-Kabataş Kurultayı, Kulüpler Arası Karakucak Güreşleri, Seyhan Çek Konseri, Yöresel ve Ödüllü Peynir, En Güzel Koç, Koyun Kırkma, En Güzel Dişi ve Erkek Buzağı Yarışmaları, At Yarışları ve Kubat Konseri düzenlenirken, hafta sonu yapılan güreş müsabakalarıyla birlikte festival sona erdi. Başpehlivanlık mücadelesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Güreşçisi Recep Kara başpehlivan oldu.
BAŞKAN YILMAZ, “BURASI ER MEYDANIDIR”
Perşembe Yaylası’nın Türkiye’nin alanındaki en güzel meydan ve müsabakalardan birine ev sahipliği yaptığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Görselliği ve tarihi ile Kırkpınar’dan çok daha güzel bir yaylada şenlik gerçekleştiriyoruz. 912.si düzenlenen Aybastı Perşembe Yaylası Şenlikleri’nde hoş bir sada bırakıyoruz. Geçtiğimiz hafta Kırkpınar Başpehlivanlık müsabakalarını izledik ancak üzüldük. Başpehlivanlık için güreşen başta Recep Kara olmak üzere bütün kardeşlerimize ciddi bir oyun düzenlendi. Biz de tepkimizi Ordulu hemşehrilerimiz adına en üst seviyede gösterdik ve dedik ki burası er meydanıdır. Hakemler ve lobilerle güreş yapılacaksa meydana çıkmanın hiçbir manası yok. Kırkpınar’da 4 defa başpehlivan olmuş, altın kemere namzet Recep Kara kardeşimize karşı yapılan bu haksızlık neticesinde Güreş Federasyonu bütün hakemleri görevden aldı. Aybastı Perşembe Yaylası’ndan ve hemşehrilerimden aldığım güçle sesleniyorum, gelecek yıllar aynı hataların yaşanmaması için Ordulular olarak Kırkpınar’da varız. Seneye Kırkpınar meydanını dolduracak ve güreş meydanında lobi neymiş, hakem oyunu neymiş göstereceğiz. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Spor Dairesi Başkanımız Recep Kara’ya yapılan haksızlığa karşı gelecek yıl hep birlikte Kırkpınar’da bulunacak, bütün madalyaları ve altın kemeri alarak Ordulu kardeşlerimize hediye edeceğiz” dedi.
VALİ YARDIMCISI ARIK, “ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Ordu Vali Yardımcısı Ahmet Arık , “Türk tarihi ve kültürünün en şanlı törenlerinden biri olan güreş festivalini gerçekleştirerek Türk İslam mücadelesini devam ettiriyoruz. Organizasyonda emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, Aybastı Belediye Başkanımıza ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YEDİYILDIZ, “YAŞANABİLİR BİR AYBASTI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
Milletvekili Yediyıldız, “912.si düzenlenen Aybastı Perşembe Yaylası Şenlikleri’nin en güzel şekilde geçmesi adına elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Aybastı’yı daha yaşanabilir bir ilçe yapmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ TAŞCI, “AYBASTI PERŞEMBE YAYLASI GÜREŞ VE KÜLTÜR FESTİVALİ TARİHİ BİR GEÇMİŞE SAHİP”
Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali’nin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Milletvekili Taşcı, “Her yıl üstüne koyarak katılımı, coşkusu ve etkinlikleri ile hemşehrilerimizin yorgunluğunu atmak, er meydanındaki güreşçilerimize destek olmak ve geleneksel güreş sporumuzu geliştirmek adına tarihi bir görev üstleniyoruz. Aybastı Perşembe Yaylası Şenlikleri oluşturduğu kardeşlik ortamı ile bir markadır” şeklinde konuştu.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ GÜNDOĞDU, “BU GELENEKLERE KİMSE GÖLGE DÜŞÜRMEMELİ”
Milletvekili Gündoğdu, “Danişment Gazi’nin mekânı olan ve 6.000 şehidi bulunan bu güzide Perşembe Yaylası’nda gerçekleştirilen festival, önümüzdeki dönemde Kırkpınar Festivali’nden daha güzel olarak gerçekleştirilecek. Kırkpınar’da Recep Kara’ya yapılan haksızlığı kınıyorum. Bu festivaller bizim ata sporumuz ve 912 yıllık geleneğimizdir. Bu geleneklere kimse gölge düşürmemeli” ifadelerini kullandı.
CHP MİLLETVEKİLİ TORUN, “PERŞEMBE YAYLASI ŞENLİKLERİ KIRKPINAR’LA YARIŞACAK DURUMA GELDİ”
912.si düzenlenen Perşembe Yayla Şenlikleri’nin Kırkpınar ile yarışacak duruma geldiğini ifade eden CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Perşembe Yaylası, bütün turizm kataloglarında yer alan ve yalnızca Türkiye’de değil uluslararası alanda tanınan bir turizm alanı oldu. Bugüne kadar Ordu’nun gelişmesi için iktidarı muhalefeti elimizden geleni yaptık. Bundan sonraki süreçte de yine ilimiz adına ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.
CHP MİLLETVEKİLİ ADIGÜZEL, “ALLAH BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ DAİM EYLESİN”
Etkinlikler kapsamında Aybastı’da olmaktan son derece memnuniyet duyduklarını ifade eden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Ordu’nun sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışacağız. Doktor hassasiyetiyle her bir vatandaşımıza dokunacağız. Allah, bugün bu ortamda olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” dedi.
MHP MİLLETVEKİLİ ENGİNYURT, “ŞENLİKLERİN BİRLİĞİMİZE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”
Yapılan şenliklerin barışa, birlik ve huzura vesile olmasını temenni eden MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “912 yıldır süre gelen Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivalimizin birlik ve dirliğimize, barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum. Allah bu meydanda her kökenden yüreği birlikte çarpan insanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk bayrağı altında birlik ve dirlik içinde ebediyen yaşamayı nasip etsin” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN GÜNDOĞAR, “PERŞEMBE YAYLAMIZI 750 BİN ZİYARETÇİ ALABİLECEK YAPIYA KAVUŞTURDUK”
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar programda yaptığı konuşmada, “4,5 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla beraber başta Perşembe Yaylamız olmak üzere Aybastı’mızı güzelleştirme ve geliştirme adına elimizden gelen gayreti gece gündüz çalışarak gösterdik. Büyükşehir’le el ele vererek Aybastı Perşembe Yaylamızı 750 bin ziyaretçi alan bir konuma getirdik. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz başta olmak üzere milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza ve tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından geçilen güreş müsabakalarında kıran kırana yapılan mücadelelerde Ordu Büyükşehir Belediyesi Güreşçilerinden Recep Kara finalde yarıştığı Nedim Gürel’i yenerek başpehlivan olurken, Nedim Gürel ikinci ve Serhat Balcı ise üçüncü oldu.