Özrü kabahatinden büyük !

ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, Melet Irmağındaki ölümlerle ilgili; “Doğal yaşam ve canlılar önemsenmiyor. Bu HES, maden, taş ocağı işletmelerinin alışkanlığı haline geldi” dedi.

0

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, Melet Irmağı’nda suların tutulması sonucu balıkların ölümü nedeniyle DSİ tarafından yapılan açıklamaya tepki gösterdi. Gönül, “DSİ Samsun Bölge Müdürü Nazmi Koçak’ın açıklaması kabul edilemez. Uygulama bir hata olacak kadar basit değil. Suyu tuttuktan sonra yan kollardaki derelere güvenmişler. Bu nasıl iş yapmak, dereler incelemeden tahminle iş mi yapılır? Bunun adı balık ve diğer canlıları yani doğal dengeyi önemsememektir.” dedi.

Bu hatanın yaptırımı olmalı

“Ortada bir zarar var” diyen Gönül, “İhmali kendileri de kabul ediyor. Oluşan zararın sorumluluğu kime ait? Balıkların ölümü sorun değil mi denecek? Bu nasıl bir planlama öyle. Neymiş yan derelere güvenmişler, kuraklık da varmış! Su tümüyle kesilmez, bir yolu bulunup ırmağın kurumaması için önlem alınırdı. Topçam’dan bile su verilebilirdi. İki adet su motoru, iki adet 100 metrelik boru yeterdi. Tahminlerinde yanılmışlar. Bu işler tahmin ederek yapılmaz. Gidilir yan derelere bakılır. Kısacası bunun sorumluluğu kimdeyse hesabı sorulmalı.” dedi.

Doğayı önemsemiyorlar

ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Gönül, “Bunun gibi tahribatları çok gördük. Doğal yaşam ve canlılar önemsenmiyor. Bu HES, maden, taş ocağı işletmelerinin alışkanlığı haline geldi. Dereler kuruyor, toprakla doluyor, tarım arazileri zarar görüyor, ormanlar kesiliyor; yaban hayvanlar bölgeleri terk ediyor. Bunların hiçbir önemi olmuyor. İşletmelerin vurdumduymazlıklarını biliyoruz da DSİ Samsun Bölge Müdürü Nazmi Koçak’ın olayı önemsememesine anlam veremedik.” dedi.

YASİN ÇANAKÇI – ÖZEL HABER (ORDU OLAY)