Osman Paşa Şadırvanı

Tarihi Şadırvan, aslen Ordulu olan Trabzon Valisi Hazinedar-zade Osman Paşa tarafından 1842 yılında yaptırılmıştır.

0

Tarihi Şadırvan, aslen Ordulu olan Trabzon Valisi Hazinedarzade Osman Paşa tarafından 1842 yılında yaptırılmıştır. Osman paşa şadırvanın suyu, Saray Mahallesinin yukarısındaki kaynaklardan künk borularla çarşıya akıtılmaktaydı. Suyun dağıtımı için, eski Millet düzünün kenarında su terazisi kurulmuştu. Bu su terazisinden ayrılan kanallarla bir yandan Şadırvana su geliyor, öte yandan da Düz mahalledeki çeşmelere dağıtım yapılıyordu. Şadırvan, 6 sütunlu zarif ayaklar üzerinde, yüksek bir kubbeye sahipti. Kubbesi, horasan denilen bir tür harçla örülmüştü. Zemin kısmında ise, direkler arasında yine 6 köşeli esas havuzu vardı. Bu havuz kesme taşlardan çevriliydi. Şadırvanın taşları, Ünye’den getirilmişti. Şadırvanda altı köşede altı kurna ile bakır maşrapalar vardı.

1937 yılında yıktırılmış, 1997 yılında Ordulu iş adamı rahmetli Fahri Çelebi tarafından Ordu Belediyesi öncülüğünde aslına uygun olarak yeniden yaptırılmıştır. Ülkemizde sütunları en yüksek şadırvanıdır. Ordu’da 1842 yıllarında evlerde akan çeşme yoktu. Şehirde su şebekesi kanalizasyon yoktu. Boztepe´den ve Bülbül deresinden getirilen kaynak göze sularından istifade edilirdi. Bu tip sular için yapılan çeşmeler ve şadırvanlardan su güğümlerle alınıp evlere taşınırdı. Osman Paşa şadırvanı o yıllarda Orduluları sevince gark eden gurur duyulan bir şadırvan olmuştu.

Şehrin ileri gelenleri ile Ordu Müftüsü Tıflı efendi bir tören için Osman Paşa Şadırvanının önünde (1900’lü yılların başı)

Şadırvan için dualar okuyanlar ve amin diyen Ordulular çok sevinçliydi. Fotoğrafta şehrin ileri gelenleri ile Ordulu ünlü Şair ve Müftü Tıflı hocayı bir tören için şadırvanın önünde görüyoruz. 1900 yılında Ordu Müftülüğüne atanan ve 1907 yılında ölene kadar bu görevi yapan Tıflı Efendi, o dönem çok sevilen ve sayılan şair bir zat olarak Ordu ahalisi arasında unutulmaz ve müstesna bir yere sahip olmuştur.

NAİM GÜNEY

Paylaş
Önceki İçerikOrdu’nun milli içeceği “Ufuk Gazoz”
Sonraki İçerikŞair, Müftü, Belediye Başkanı… Ordulu Tıflı Efendi
Naim Güney
1958 yılında doğumlu, Hüseyin Naim Güney, ilkokul, ortaokul ve Liseyi Ordu'da bitirdi. KTÜ Ordu Meslek Yüksek Okulundan İnşaat bölümünden mezun oldu. 1979 yılından itibaren bir süre yurt dışında özel sektörde çalıştı. 1980 yılından beri Devlet Su İşlerin 75.Şube Müdürlüğünde çeşitli birimlerde görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan “H. Naim Güney” hâlihazırda; Ordu hakkında yerel tarih araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Çeşitli Dergi, Gazete ve Sosyal Medyada yaptığı yerel araştırmalar seri olarak yayınlanmaktadır. “Eski Vergiler” ve “Ordu’da Meydana Gelen Doğal Afetler” adında iki adet kitabı bulunmaktadır.