Ordu’ya Seyahat Edecekler İçin 15 Değerli Tavsiye

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden Ordu'nun en güzel mekanlarını ve Ordu'da yapılabilecek en güzel aktiviteleri seyahat meraklıları için sıraladım.

0
Ordu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’i birbirine bağlayan, Karadeniz’in hatta Türkiye’nin en güzel, en yaşanılabilir şehirlerinden bir tanesidir. Hem yerli halk için, hem de şehir dışından gelen turistler için tatmin edici bir çok özelliği vardır. Yemeklerinden tutun, insanına kadar, havasına kadar her şeyiyle güzel bir şehirdir Ordu. Her mevsim gezip görülecek mekanları vardır. Kışın seyahat edenler için modern kayak merkezi, yazın seyahat edenler için çok güzel plajları vardır. Yayla turizmi bir başka güzeldir Ordu’da. Şelaleleri, gölleri, uçsuz bucaksız çayırları ve alışkın olmayan bünyeyi sersemletecek kadar yoğun oksijeniyle tam gezip görmeliktir Ordu yaylaları. “Oksijen diyarı” da derler bu şehre. Logosunda bile doğayı ve temiz havayı andıracak öğeler bulunur. Artık fazla uzatmadan hep birlikte görelim bu güzellikleri.
1. Öncelikli tavsiyem uçak biletinizi ayırtın ve havaalanından Ordu’ya giriş yapın.
Dünyada eşine az rastlanan deniz üstündeki ilginç havaalanından inişinizi gerçekleştirdikten sonra muhteşem bir geziye hazır olun.
2. Ordu denince ilk Boztepe gelir akla.
Boztepe’de yapılacak çok şey vardır. Ama önce bi oturun, çayınızı alıp soluklanın… Ve müthiş manzaranın uzun uzun keyfini çıkarın.
3. “Boztepe’ye nasıl gideceğim?” derseniz…
Teleferiğe binerek bu muhteşem manzarayı daha ayrıntılı, kendinizi içinde daha çok hissederek seyredebilir; Boztepe’ye doğru ağır ağır keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
4. Enerjinizi topladıysanız şehre hızlı bir geri dönüş sizi bekliyor.
Türkiye’de yamaç paraşütü için en uygun alanlardan biri olan Boztepe’den Ordu’nun plajlarına doğru adrenalin dolu bir uçuş yapabilirsiniz.
5. E artık acıkmışsınızdır herhalde. Çok güzel çözümümüz var buna da…
Ordu’da ve ilçelerinde Karadeniz pidesinin hasını bulabilirsiniz. Bir de Bolaman plajında, güneş altında ve denize karşı bir başka olur o pidenin tadı. Pideler gelmeden önce turşu ve mısır ekmeğini istemeyi unutmayın sakın.
6. Yalıköy köftesini sakın es geçmeyin.
Pideyle ikisi arasında bir seçim yapmak inanılmaz zor olduğu için planlarınızın arasına mutlaka Yalıköy köftesini de eklemeyi unutmayın.
7. Hiç vakit kaybetmeyin, sırada Yason var!
Yason burnu ve kilisesi, görmeden gidilmemesi gereken en güzel yerlerden biridir. Yılın neredeyse her günü gün batımının çok net gözlenebildiği ve tarihinin de çok eskilere dayandığı bu yarımadaya uğrayıp gün batımını izlemezseniz çok pişman olursunuz.
8. Çay, çay, çay… Yine çay, ve yine manzara. İsteyene her zaman köfte ve pide.
Ordu’da çok fazla duyarsınız bunları. Fotoğraftaki Fatsa manzarasını izleyebileceğiniz Pelitdibi’ne benzer bir sürü mekan var bu şehirde. Hepsinde çay, yemek, manzara ve huzur…
9. Manzaraya doymadınız değil mi? O zaman Yoroz Tepesi’ne…
Kamp, piknik, temiz hava ve yine huzur, yine manzara…
10. Denizinden bahsetmiştim değil mi? Belicesu’ya da uğrayın derim bir ara.
O kadar güzel plajları var ki Ordu’nun, inanın hangisi diye seçim yapamıyorum ama örnek olsun diye Belicesu’yu gösteriyorum size; siz istediğiniz herhangi birine gidebilirsiniz.
11. Bitti sanmayın sakın, daha yarısı bile bitmedi. Sıra yaylalarda…
Fotoğraf Ordu’nun sayısız yaylalarından biri olan Aybastı Perşembe Yaylası’nın meşhur mendereslerine ait. Garip bir görüntüsü var. O Karga Tepesi’ne çıkıp mutlaka fotoğraf çekin ve çekinin. Tabii durmadan esen rüzgar izin verirse… “Yemek ve çay bitti mi?” derseniz tabi ki hayır. Burada da o bereketli topraklarda beslenen ve büyüyen koyun ve ineklerin etleri tavsiyemdir.
12. Ordu’da yayla deyince Vosvos’da gelir akla.
Eğer Vosvos şenliklerine denk gelirseniz ne yapın ne edin mutlaka katılmaya çalışın. Hem muhteşem yaylaları gezebilir hem de Türkiye’nin dört bir yanından, hatta yurtdışından gelen insanlarla tanışma şansını yakalayabilirsiniz bu şenlikte.
13. Sonra inin yine sahile. Yürüyün yürüyebildiğiniz kadar.
Sahildeki yürüyüş yolları kafa dinlemek için birebirdir. E o kadar yedik, eritmek lazım bir de. Fakat dikkat edin çok iyi bir sporcu değilseniz tüm sahili yürümeye kalkışmayın bence.
14. Ya da hepsini boş verin; binin bir arabaya, yol nereye götürürse…
Ordu’da nereyi gezerseniz gezin pişman olmasınız. Her tarafı başka güzel. Bu nedenle gezi rehberine bile ihtiyacınız yok. Atlayın bir arabaya gidin yol nereye götürürse…

15. Daha neler var neler…

Dedim ya, Ordu’da nereyi gezerseniz gezin ayrı güzel. Bu nedenle liste yapmak da çok zor, sığmaz ki listelere. İşte o farkı bir nebze daha azaltmak için değişik ve güzel bir Ordu videosu da ekliyorum sizin için. Videoda bu saydıklarım ve daha fazlasını izlerken kendinizi Ordu’da hissetmeye hazır olun. (Mutlaka tam ekran ve hd izlemenizi tavsiye ederim.)
Kaynak : https://ofpof.com/