Ordu’nun milli içeceği “Ufuk Gazoz”

0
Ordu’nun medar-ı iftiharı Ufuk Gazoz 1952’den beri değişik isimlerle üretiliyor. İlk olarak Yalova ismiyle başlayan gazoz üretimi, daha sonra Kulüp ismiyle gazoz, meyveli gazoz ve kolalı içecek ile devam etmiştir. Nihayet 1972’de Ufuk ismini alarak günümüze kadar gelmiştir. Önceleri var olan Ufuk Kola üretimi şimdilik durdurulmuş gözüküyor, piyasada limon aramolı sade gazoz ve portakal aromalı gazoz bulunuyor.
Ordu Ufuk Gazoz’un limon aromalı gazozun depozitolu ve depozitosuz iki şişesi bulunuyor. Oldukça ferah ve sade bir tadı olan Ufuk Gazoz’un depozitosuz şişenin lezzetinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tat konusunda limon tadı rahatsız etmeden ferah bir içim sağlıyor. Ancak Ufuk Gazoz’un orjinal hali olan depozitolu şişeler genel olarak en fazla tercih edilenleri diyebiliriz.
Ordu’da meşhur olan Ordu Pidesi ya da yağlının yanı sıra Ordu Tostunun yanında vazgeçilmez olan Ufuk Gazoz’u bugün Ordu dışında bir çok yerde de bulma imkanımızın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle İstanbul’da faaliyet gösteren Ordulu bir çok restaurant menüsünde Ufuk Gazozu mutlaka bulunduruyor. Belki namı Niğde Gazoz veya Çamlıca Gazoz kadar yaygın olmasada Ufuk Gazoz çok uzun yıllar olduğu gibi hala Orduluların vazgeçilmez milli içeceğidir.