Ordulu Sanatçılar Müzesi

Ordulu Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan çok yerinde ve güzel bir teklif geldi.

0
Eskişehir Balmumu Müzesi - Tiyatro Oyuncuları

Ertuğrul Günay’ın Ordu Müzeleri hakkında yaptığı teklifi şu şekilde ifade ediyor. “Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığım dönemde kamulaştırılıp, Ordu ilinin kullanımına tahsis edilen Sağra Konağının “Ordulu Sanatçılar Müzesi” yapılmasını önermiştim. Gerçekten Ordu sahne ve perde sanatçılarıyla ünlü bir kenttir. Onların eserleri, anı eşyaları, tablo, büst ve heykelleriyle Sağra Konağı çok renkli bir müze olabilir.”

Barış Manço’nun Moda’da müze haline getirilen evi

Ordulu tanınmış sahne ve perde sanatçılar arasında “Kadir İnanır, Halit Akçatepe, Kamil Sönmez, Ümit Tokçan, Tuğrul Şan, Soner Arıca, Gaye Aksu, Nil Karaibrahimgil, Seyfettin Tomakin, Ahmet Eğilmez, Ali Rıza Gündoğdu, Vural Çelik, Tuncer İnan, Coşkun ve Şener Gök, Gurup Frekanslar, Kılçık Uğur, Yurdal Karahan ve Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda oyun oynamış unutulmaz tiyatro sanatçıları gibi ilk akla gelen isimleri sıralayabiliriz.

Bunlara ait eşyalardan sergilenmeye değer olanları modern müzecilik anlayışı ile işim uzmanlarınca düzenlenerek Ordu Sağra Konağında sergilenebilir. Ve ülke çapında çok da ilgi çeker. İlimiz Turizmine katkısı olur. Bu açıdan Ordu Milletvekili olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a buradan çağrı yapıyoruz.

Orhan Kemal Müzesi

Ordulular, Sayın Ertuğrul Günay’ın Ordu kültür ve turizmine yaptığı eserleri ve katkıları unutmamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş olarak sizin döneminizde de Ünye, Fatsa ve Altınordu’ya birer Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Ordulu Sanatçılar Müzesi gibi değerli eserler kazandırmanızı bir çok eski ev ve konaklarımızın restorasyonunu hızlandırmanızı talep ediyoruz. Bu müzeleri ilimize artık acilen yapılmasını istiyoruz. Haydi iş başına…

NAİM GÜNEY