Ordulu Gençlerden “Sarıkamış Şehitleri” İçin Saygı Nöbeti

Tarihin en soğuk Savaşı Sarıkamış harekatının 103. Yıl dönümünde Sarıkamış’ta şehit olan 60 bin Mehmetçik anısına Ordulu Gençler 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylasında saygı nöbeti tutacak.

0
Tarihin en soğuk Savaşı Sarıkamış harekatının 103. Yıl dönümünde Sarıkamış’ta şehit olan 60 bin Mehmetçik anısına Ordulu Gençler 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylasında saygı nöbeti tutacak.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından destekleri ile Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılacak anma programında 90 genç çadırlarda 60 bin şehit için saygı nöbeti tutacak.
4 Ocak 2018 Perşembe günü saat 20:00’da başlayacak saygı nöbeti ve Anma Programı Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Kuran’ı Kerim Tilaveti, gençlerin gözünde Sarıkamış’ın anlatımı, Sarıkamış Şehid’i torunlarından Mehmet Torunoğlu’un konuşması, protokol konuşmalarının ardından sanatçı Mustafa Bülbül Sarıkamış Türküsünü seslendirecek. Sarıkamış şehitleri için yapılacak duanın ardından Şehitler için saygı nöbeti başlayacak. Sabah namazına kadar sürecek nöbet namazın kılınması İle birlikte yapılacak dua İle sona erecek.
22 Aralık 1914 tarihinde başlayan Sarıkamış harekatı 18 gün sürüp 9 Ocak 1915 tarihinde sona ermişti. 60 bin’e yakın Osmanlı askeri donarak ve hastalanarak hayatını kaybettiği Tarihin en soğuk savaşının üzerinden 103 yıl geçti.
Kars, Ardahan, Artvin gibi Doğu illerini geri almak için Enver Paşa’nın emri ile başlayan harekatın ilk iki gününde Osmanlı askerleri Rus birliklerine karşı zor şartlar altında olmalarına rağmen kahramanca mücadele etti.
Rus birlikleri imha edilecekti
Osmanlı Devleti’nin, doğuyu korumakla görevli 3. Ordusu, 7-17 Kasım tarihleri arasında Köprüköy ve Azap muharebelerinde yaptığı cephe saldırılarıyla Rusları bir miktar geri püskürterek küçük bir başarı kazandı. Kafkas Cephesi’ndeki kısmi başarı, İstanbul’da olumlu karşılansa da yeterli görülmedi. Rusları kesin yenilgiye uğratacak planlar üzerine çalışılmaya başlandı. Başkomutan Vekili Enver Paşa, geniş bir kuşatma harekâtı ile Rus birliklerini imhaya karar verdi.
Hastalık ve soğuk askerleri vurdu. İlk iki gün başarıyla geçen taarruz sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle Şavaşın seyri değişti. Kış 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 60 bine yakın Osmanlı askeri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Bu harekatta Ruslar da 32 bin askerini kaybetti.
Sarıkamış şehitlerimizi 103. Yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.