Ordu’da “Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” Yapalım

0
Tüm ilçe ve köylerin alt yapılarını ,Ordu’nun Çevreyolunu, Ordu Üniversitesinin kampüsündeki tüm yerleşkelerini, Kuzey Güney aksındaki, Karadeniz Akdeniz yolunu, 10 bin kişilik yatak kapasiteli, Otel ve Motellerini, Ordu’ya yakışır bir kruvaze limanı veya marinayı, Uluslararası spor ve kültür, müzik organizasyonlarını, Ordu Fuar ve Kongre Merkezini ,10 bin kişilik yeni bir Kapalı spor salonunu, 2023 yılında Ordu’ya yetiştirmek hedeflenmelidir.
Ordu’yu 2023’de Karadeniz’in Antalya’sı yapmak için:
Ordu ili, Türkiye’nin turizm yapısı içindeki temel işlevinin, 2023 yılına kadar hemen değişmesi beklenmemelidir. Ordu’nun kitlesel pazara hizmet sunan dört gelişmiş bölgeyle Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu ile rekabet etme olanağı yoktur. Bu çerçevede, 2023 yılına kadar, Ordu ili turizmi, sadece doğaya ya da yayla yaşam tarzına dayanan alternatif bir turizm teması üzerinde yoğunlaşmamalıdır. Tasarlanan ve desteklenen fikir bu olsa da, yelpazeyi genişletmek uzun vadede daha yararlı olacaktır. Batıdaki büyük kent merkezleri ve turist dağıtım merkezleriyle daha yakın temas halinde olunmalıdır. Ordu’ya 2023’te uluslararası pazarın ilgisi doğrudan çekecek çareler, ilginç ve yeni projeler üretilmelidir. Hem yerel hem de uluslararası pazarda bölgeyi turistik açıdan daha çekici hale getirilmelidir. Turizm değeri konusunda bölgesel bilinci artırmak amacıyla ilimizde  turizm yüzde yüz teşvik edilmelidir. Ordu turizmini tanıtmak için büyük kent merkezleri ve turist dağıtım merkezlerindeki önemli turizm işletmeleriyle (havayolları, tur operatörleri, organizatörler, birlikler) profesyonel ortaklıklar kurulmalıdır. Uluslararası pazarlarda Ordu’nun profili çekici bir şekilde tanıtılarak, bölge turistik hedeflerden biri haline getirilmelidir. Anıtsal kaynaklar, bir bölgenin turistik imajını ortaya koyan ve tanınmasını sağlayan dünyaca ünlü eserlerdir. Ordu ili, sahip olduğu çeşitli tarihi ve kültürel alanlara ve farklı peyzajına karşın, anıtsal kaynaklardan yoksundur.  Şu anda ziyaret edilen birkaç alanda tanıtım faaliyetleri ve turistik etkinlikler, ulusal standartların çok altındadır. Uluslararası normlar açısından bakıldığında ise bu alanların yabancı turistlerin beklentilerini karşılaması çok zordur. Bunun için belirlenen turizm alanlarını, uluslararası standartlara uygun modern tesisler, turizm etkinlikleri ve gerekleri ile donatmalıdır.
HEDEF, 2023 ORDU
Ordu ili denildiğinde ilk akla gelen zengin flora-faunası, eşsiz güzellikteki yaylaları, ormanlık alanları; doğal manzaralı, dinlenme ve piknik alanları, tarihi kalıntılar, dereler, şelale ve kanyonlar, av ve yaban hayatı gibi birçok bakir değerler, ilimizin en önemli doğal güzellik ve zenginliklerindendir.   İlimiz dünya turizmine tanıtımı profesyonel firmalar tarafından belli bir bütçe dahilinde yapılmalıdır. Ordu bölgesinin sahip olduğu tüm potansiyel ve zenginlikler, Ulusal ve uluslararası pazara, geniş bir turistik faaliyet ve ürünler yelpazesi şeklinde 2023 yılı hedeflenerek sunulmalıdır. 2023’de, Uluslararası Ordu Giresun havaalanı sorunsuz biçimde işletmeye devam ederse, Ordu Üniversitesi Tıp ve Dişçilik fakülte ve hastaneleri tam kapasite faaliyette bulunursa, Çevre yolu ve Kuzey güney aksındaki tüm yollar ulaşıma açılırsa,Modern turistik Otel ve Motellerin günlük yatak kapasitesi 10 bini bulursa, Karadeniz Akdeniz yolunun en zor bölümü olan Ordu Sivas arası resmen trafik işletmesine açılırsa, İlimiz o zaman uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasiteye ulaşılmış olacaktır. Mevcut kaynakların turistik değerlerini artırmak ve tüm ziyaretçilere tatmin edici gezi olanakları sunabilmek için:
 Tanıtım kalitesini yükseltmek, Daha geniş pazar kesimlerine hitap eden yeni turizm ürünleri geliştirmek, Sunulan ürün yelpazesinin çeşitliliğini artırmak gereklidir. Bunun için: Değişen ve gelişen dünyadaki yükselen eğilimlere uygun, Doğamıza ve şartlarımıza yatkın, Uluslararası kamuoyunun dikkatlerini çekecek tipte büyük bir organizasyonun ilimizde yapılması, Marka il olma hedefimize daha da yaklaşmamızı sağlayacaktır.
Bu tip uluslar arası organizasyonlar için: Öncelikle yöremizin sahip olduğu tarihi-kültürel zenginliği yanında, Değişik doğal kaynakları yanında dünyada hızla trendi yükselen alternatif turizm türleri arasında bulunan doğa sporları  (dağ kayağı, trekking, kanyoning, oto safari, yaban avı, dağ tırmanışı, dağ bisikleti, heliksi, oryantiring gibi vb.) için bir çok elverişli bakir alanlarımız bulunmaktadır. Ancak,  bu sebeple, uluslararası anlamda doğa sporu yapılacak turistik noktalara ulaşım için bir hayli standardı yüksek yol ve tesis gibi alt yapı hizmetleri yapılması kaçınılmaz olacaktır.Bir festival havasında halkımızın ve yabancı milletten binlerce doğa sporcusunun katılımı ile Uluslararası boyutta çeşitli doğa ve yayla sporları etkinlikleri yapılması, 2023 yılında ORDU’da yapılacak olan turizm aktivitelerinin içini dolduracaktır. Eşsiz güzelliklerle dolu ilimiz yaylalarında yapılacak olan bu tip beynelmilel doğa sporları olimpiyatları iç bölgelerde ve yaylalarımızda yıllardır eksikliği hissedilen sportif tesisler ile ulaşım, konaklama, iletişim vb. her tür alt yapı ihtiyaçlarımızın da devlet ve özel sektörce 2023’e kadar yoğun bir şekilde yetiştirilmesine sebep olacaktır.
2011 yıllarında gerçekleştirilen Erzurum Üniversite Kış Oyunları ile Trabzon’daki Avrupa Gençlik Oyunları için devletçe harcanan toplam yaklaşık 830 milyonluk alt yapı tesis gideri bulunmaktadır. Bu tesisler spora yönelik ve konaklama anlamında uzun vadede yöre sporuna ve turizmine hizmet vermeye devam etmektedir. Son zamanlarda ise, Kayseri ili Avrupa Gençlik oyunlarının ilinde yapılmasını sağlamak için çok ciddi kulis faaliyetleri yapmaktadır. Bu yatırımlar ve kalkınma pastasından bir dilim koparabilmek için, 2023 ORDU iyi bir fırsat olup, ilimizin gecikmiş ve en doğal hakkıdır. Bunun için, ORDU 2023 yılında hiç kimsenin düşünmediği bir türde “Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” ilimizde yapılarak hedefe ulaşılmalıdır. Ordu ilinde 2023’de yapılacak olan “Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” için her türlü yatırımın devlet ve özel sektörce yapılmasıyla birlikte ilimiz doğa turizminde ön plana geçmesi mümkün olacaktır. Kalkınmış ve zengin ülkelerde milyonlarca meraklısı olan ve her gün daha çok sevilerek yapılan, ilginç doğa sporları için Ordu yaylalarında oluşturulacak pist ve tesislerde 2023 yılında uluslararası anlamda yarışılmasından büyük keyif alınacaktır. Ordu ilinde 2023’de yapılacak olan dünya çapında bir doğa sporları olimpiyatı için her türlü yatırımın devlet ve özel sektörce yapılmasıyla birlikte ilimiz doğa turizminde ön plana geçmesi mümkün olacaktır.
2023 yılında Ordu’da “Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” yapılabilmesi için: Her türlü ulaşım alt yapılarıyla, gerekli yeni spor tesislerinin hizmetine sokulması, 4- 5 yıldızlı yeni turistik konaklama tesis ve markaların işletmeye açılarak günlük yatak kapasitemizi on bine çıkartılması, Ahşap bungalov yayla evlerinin, restoranların ve butik otel ve doğa motellerinin yaylalarda turistik merkezlerde uygun yerlerde belli bir plan ve proje dahilinde yapılması için, şimdiden planlı ve  esaslı bir çalışmaya girmesi gereklidir.
İhtiyacımız olan her türlü yeni alt yapı projeleri tek tek tespit edilerek bir plan proje bütçe çerçevesinde ilimiz siyasi ve mülki idarecilerinin Başkent bazında yatırım ve ödenek için girişimde bulunması zarureti vardır. Yıllardır turizm merkezi olarak atıl bir vaziyette duran, Ordu yaylalarının, yerli ve yabancı turist guruplarınca ziyaret edilen, Günlük doğa ve kültür turlarının düzenlendiği, turistik otel ve motellerin dolup taştığı, Doğal aktivitelerin düzenli ve seviyeli bir şekilde yapıldığı, bir il olabilmesi 2023 yılında Ordu’da uluslar arası doğa sporları oyunları veya Karadeniz Oyunları  gibi  bir uluslararası organizasyonu  yapılabilmesine bağlıdır.
2023 YILINDA  ORDU’DA   YAPILABİLECEK OLAN  BAZI   DOĞA  SPORLARI
Dağ Bisikleti yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmekte olup, her türlü arazide yapılabilen bir bisiklet sporu dalıdır. Dağ bisikleti; yokuş aşağı, kros, serbest, engel atlama, teknik denemeler, tam engebeli arazi, yol turu, arazi turu, cadde-sokak, gibi alt disiplinlere ayrılır. Yarışlar maraton, oryantiring veya olimpiyat kıstaslarına uyarlanarak da düzenlenmektedir. Ülkemizde özellikle 1990’lı yıllardan sonra  gelişim gösteren dağ bisikletçiliği özellikle Alanya, Köprülü Kanyon, Likya Yolu ve Kapadokya bölgelerinde çok yaygın olarak yapılmaktadır.
2023 ORDU ve Dağ Bisikleti
İlimizde 2023 ORDU projesinin en önemli ve aktif doğa sporu branşlardan olan, Dağ Bisikleti için:  Mesudiye Harçbeli tepesi –Gölköy Uluvahta yaylası arası,  Topçam beldesi- Yeşilce beldesi arası, Turnalık yaylası arası, Çambaşı yaylası-Kümbet yaylası arası, Gölköy Kozeren köyü- Topçam Akkırık köyü arası ilk akla gelen doğal parkurlardır.
2023 ORDU ve Deniz dalgıçlığı 
Deniz dalgıçlığı ile balık avcılığı, sadece balıklarla değil, eşsiz su altı dünyasıyla yüz yüze gelinebilecek zevkli bir spordur. Her spor dalında olduğu gibi zıpkınla balık avcılığında da bir takım temel kurallar vardır. Bu kurallar hem su altı dünyasının varlığını sürdürebilmesi için hem de zıpkınla balık avlayanların hayatlarını korumak için alınmış önlemler zincirinden oluşmaktadır. İlimizde bu deniz sporu için ,Perşembe İlçesi’nde  Çaka ve Yason bölgeleri  ile Merkez’de  Kotyora Bozukkale  ile Kumbaşı arası uygun parkurlardır.
2023 ORDU ve Deniz Kanosu
Deniz Kanosu veya Deniz Kayağı bilinen kanolardan farklı olarak, ortasında, kürek çeken kişinin oturabileceği ve içine bacakları öne doğru uzatarak yerleşebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Kanonun içine su girmesini önlemek amacıyla, vücudu saran ve kanonun kenarlarından gelen özel bir etek giyilir. Böylelikle hem suya olabildiğince yakın hem de hiç ıslanmadan uzun yollar kat edilebilir. Fiberglas, plastik, bez veya ahşap kullanılarak üretilen kanoları, tek kişilik (K-1, single), çift kişilik (K-2, double) olarak adlandırılır. Üzerinde bulunan özel su geçirmez kapaklı bagajlar sayesinde ise deniz üzerinde uzun süre seyahat olanağı sağlar.
Deniz kanosu, suya yakın olmanın keyfiyle, denizin nabzını tutmak isteyenler için eşi bulunmaz alternatif  bir doğa sporu olarak her geçen gün daha fazla kişiyle buluşmaktadır. 2023 ORDU olimpiyatları için Ünye, Fatsa, Gülyalı, Perşembe ve Merkez ilçelerimizin  kıyılarında  Deniz Kanosu için  uygun  doğal  parkurlar bulunmaktadır.
2023 ORDU VE GÖL KANOSU
Durgun su göl kanosu,  genellikle göllerde ve debisi çok yüksek olmayan akarsularda yapılan bir doğa sporu çeşididir. Profesyonel kanolar genellikle tek kişiliktir ve debisi yüksek hırçın akarsularda kullanılır. Burada amaç doğayla girilen mücadeleden galip çıkabilmektir. Ordu’da Melet ırmağı ve Fatsa’da Bolaman ırmağı bu tip Kanoculuk için elverişlidir.
2023 ORDU VE RAFTİNG
Rafting, akarsu üzerinde yapılan ve akarsu sporlarının en çok ilgi gören dalıdır. Nehir ve çay gibi akarsular yatakları içinde akarken bir takım doğal engellerle karşılaşır ve bu nedenle suyun akış hızı (debi) zaman zaman değişir. Bazen de kısa çağlayanlar oluşturur. Akarsuyun içindeki bu tür engeller zorluğuna göre en kolay rafting 1. derece olan, en zor rafting ise 6. derece olandır. Raftinge uygun olarak, Merkezde Melet ve Turnasuyu, Fatsa’da Bolaman ve Elekçi ırmakları, Ünye Ceviz dere ve Cüri deresinde raftinge uygun parkurlar seçilebilir.
2023 ORDU VE DRAGON TEKNE
Dragon Tekne yarışmaları günümüzde çok yoğun bir şekilde yarışma ve rekreasyon amaçlı olarak yapılmaktadır. 10 veya 20 kanocu, 1 dümenci ve 1 davulcudan oluşan ekipler kıyasıya mücadele ederek amaçları olan son çizgiye ulaşmaya çalışmaktadırlar. Dragon Bot teknelerinde her yaştan bay ve bayan sporcular bir arada veya ayrı ayrı yarışabilirler. Sportif olarak ve eğlence amaçlı hem seyri hem de yapılması zevkli bir spor olarak dünyanın en hızlı büyüyen sportif branşlardandır. Fatsa Elekçi ve Bolaman, Ordu Melet ve Civil ırmaklarının deniz ağızlarında parkurlar yapılarak bu spor dalı 2015 ORDU ve daha sonraki yıllarda turizm amaçlı devam ettirilebilir.
2023 ORDU VE HELİSKİ 
Heliski (Helikopterli kayak) sporu, kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türüdür. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen heliskinin (helisky) en önemli özelliği, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır. Bu Helisky sporu pahalı ve lüks bir spor olup, tesis ve ulaşım yönünden alt yapı yatırımına başlanan Yokuşdibi Çambaşı kayak merkezi ile  Karagöl tepesi arası uygun görülmektedir.
2023 ORDU VE DAĞ KAYAĞI
Dağ Kayağı; kayakla ayakkabı bağlantısını topuktan serbest bırakan özel bağlama mekanizması ve kayağın altına yapıştırılan sentetik bir deri yardımıyla her türlü karda ve eğimde yürümeyi sağlayan kayak türüdür. Dağ kayağı için ilimizin karlı tepe ve yaylaları bolca mevcut olup, ilk akla gelenler arasında 2011’de tesis ve ulaşım yönünden alt yapı yatırımına başlanan Yokuşdibi Çambaşı kayak merkezi ile Karagöl tepesi arası uygun görülmektedir.
2023 ORDU VE PAİNTBALL
Paintball çok yeni bir spor olmasına rağmen tüm dünya ile beraber Türkiye’de ve Ordu’da son yıllar da yükselen bir ivme ile çıkışını sürdürmekte olan bir spordur. Genel olarak takım çalışmasına, koordinasyona, hızlı düşünme ve karar verme yetilerine; dayanıklılık ve dengeyi de birleştiren paintball her yaştan insan için farklı avantajlar sunar. 2023 Ordu doğa sporları çerçevesinde Ordu Ünye Fatsa yaylalarında Paintball için uygun yarışma alanları bulunarak tesis ve alt yapılarıyla faaliyete geçirilebilir.
2023 ORDU VE DAĞCILIK
Dağcılık ve kaya tırmanışı, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur. Kaya Tırmanışı ise, önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, uzun süredir rüştünü ispatlamış, bağımsız bir spor dalı. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlara göre, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini alır. İlimizde bu sporlar için bir çok kayalık ve kanyonların yanında Çambaşı Karagöl tepesi ve Yoroz kayalıkları, Gölköy kalesi, Ünye kalesi gibi otantik ve tarihi eserlerin yanında bu spor  ilimizi tanıtım amaçlıda yapılabilir.
2023 ORDU VE TREKKİNG
Dağ-Doğa Yürüyüşü, Trekking; doğada, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır. Doğa yürüyüşleri ilimizde merkeze yakın köylerde Merkez-Boztepe – Orhaniye köyü (10km) yapılabileceği gibi, Aybastı’nda Perşembe yaylası- Aybastı arası, Yokuşdibi’nde  Çambaşı ile Turnalık yaylası arası, Mesudiye’de Mesudiye Çiftlik sarıca Köyü ile Keyfalan yaylası arası, Gölköy’de Uluvahta yaylası ile Harçbeli  tepesi arası ilk akla gelen trekking parkurları sayılabilir.
2023 ORDU VE DAĞ RALLİSİ
Dağ rallisi, bozuk ve virajlı ham yayla ve ormanlık yollarında arazili araçlarla düzenlenen tırmanma yarışları yarışmacıların ve meraklılarının en çok ilgi gösterdiği yarışlardan biri olmaktadır. İlimizde yaylalarda arazili (4×4) jeeplerle yapılan yarışlar geleneksel hale gelmiştir. Bu işi ilimiz yaylalarında 2023 yılı için dünya standartlarında hazırlanacak Yokuşdibi  Çambaşı ile Turnalık –  arası, Aybastı -Perşembe yaylası, Çambaşı yaylası-Kümbet yaylası pistleri arasında yapılma imkanı vardır.
2023 ORDU VE AT YARIŞLARI 
Rahvan At yarışları, atın ‘tek ayak’ koşma stiline verilen isimdir. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve binicisini sarsmayan bir koşu şeklidir. Atı rahvan yürütmekten amaç; üzerindeki binici ve teçhizat yükünü en uzun mesafeye, en kısa zamanda biniciyi yormadan ve en az enerji harcayarak yürütülmesini sağlamaktır. Müsabaka alanı, müsabakanın yapılmasına uygun döner veya düz pisttir, pistin uzunluğu en az 800 m., en çok 2500 m.’dir, pistin genişliği en az 10 m.’dir. İlimizde, Ünye Cevizdere’de yıllardır  rahvan at yarışları için bulunan  mevcut pist  ile Çambaşı ile Turnalık yaylaları,  Aybastı Perşembe yaylasında, 2023 için yeni yapılacak olan yarış  parkurlarında bu spor en güzel şekilde ifa edilebilir.
2023 ORDU VE BUNGEE JUMPİNG
Bungee jumping, bireylerin yüksek bir yerden (örneğin bir köprü) aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Son yıllarda ülkemizde de popülaritesi hızla artmakta olan bungee-jumping, büyük davet, açılış ve organizasyonlarda, festivallerde, parti ve konserlerde; kısacası eğlencenin olduğu her ortamda ilgi odağıdır. Yüksek adrenalin seviyesiyle bungee, sadece atlayanları değil, izleyicileri de heyecanın içine çeker. Bungee Jumping yapılabileceği yerler sadece vinçle sınırlı değildir. Yüksekliğin ve açının uygun olduğu her türlü kule ve köprüden atlayış gerçekleştirilebilir. İlimizde ise, Merkez: Darıcabaşı ile Gotana – Topçam arası (Melet ırmağı ) Turnasuyu vadisi kanyonları arasında uygun profiller bulunup bu spor yapılabilir.
2023 ORDU VE TRİATLON 
Triatlon, ferdi bir spordur. Yüzme, bisiklet ve koşunun arka, arkaya yapıldığı olimpik bir spor branşıdır.Sprint (kısa) mesafe, orta uzunluk, olimpik mesafe, ıronman (demir-adam) olmak üzere 4 değişik mesafede yapılmaktadır. Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan insanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir branşdır. Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini artırmaktadır. İlimizde 2023 yılında alt yapısı ve tesisleri de hazır olursa  Yüzme parkurları  olarak , Çambaşı yaylası ve Perşembe yaylası göletleri ve  Bisiklet ve Koşu parkurları olarak; Turnalık yaylasından Karagöl tepesi arası ve Aybastı Perşembe yaylası bu ilginç spor için elverişlidir.
2023 ORDU VE ORYANTİRİNG:
Oryantiring, her türlü iklim ve arazi şartlarında, gece ve gündüz, pusula ve harita yardımı ile en kısa yoldan, en kısa zamanda hedeflere belirli bir sıra ile ulaşılarak bitişe varılmasını sağlayan, yetenekleri geliştiren bir doğa sporudur. Topçam Köşe köyü, Şıhdere mah. Tekmezar arası Çambaşı güzergâhı, Çambaşı Zile yaylası ile Yeşilce beldesi ve Topçam beldesi arası ormanlık alanları, Mesudiye Keyfalan yaylası ormanlık alanları birçok dağlık ve ormanlık alternatif alan bu spor için elverişlidir.
2023 ORDU VE KABLOLU SU KAYAĞI
Kablolu Su Kayağı ,her yaştan insanın rahatlıkla yapacağı, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Temel prensibi su kayağı ile aynıdır. Su kayağından farkı sporcuları çekmekte kullanılan mekanizmadır. Su kayağında sürat motorları kullanılırken, Kablolu Su Kayağında ise elektrikli bir motorla  çalışan telesiyej kullanılmaktadır. İlimizde Mesudiye Topçam Barajı, Aybastı Perşembe Yaylası Göleti ve il merkezinde bazı doğal  göllerin, su kaynaklarının bu şekilde değerlendirilmesiyle çalışanından belediyesine, ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkısının olacaktır. Komşu ilimiz Samsun’da da faaliyete başlayan bu spor dalında, Almanya’da 54, Fransa’da 13, Hollanda ve İngiltere’de dokuzar ve İspanya’da 3 adet Kablolu Su Kayağı tesisi bulunmaktadır. Dünya genelinde ise 150 Kablolu Su Kayağı tesisi bulunmaktadır.
Kablolu Su Kayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır. Slalom yapma, rampadan atlama, çıplak ayak kayma ve günden güne popüler olan wakeboard kayma ile dayanıklılık ve beceri kazanılır. Kablolu Su Kayağı yapmak için yaş sınırlaması yoktur. 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes bu sporu rahatlıkla yapabilir. Kablolu Su Kayağı en güvenli sporların başında gelen bir spordur.
2023 ORDU VE GÜREŞ
Yağlı ve Karakucak güreşleri, geleneksel olarak yaylalarımızda her yıl yapılan festivallerin vazgeçilmez ata sporu güreşi uluslar arası  bir olimpiyatta yöresel ve doğal şartlarda yapmak hayli dikkat çekici olacaktır. Ordu Çambaşı yaylası, Aybastı Perşembe yaylası ve Akkuş Argın yaylası, Gölköy Uluvahta yaylası yeşil alanlarına gerekli alt yapı tesisleri kurulursa bu ata sporu, 2023 ORDU için vazgeçilmez branş olacaktır.
2015 ORDU ve YAMAÇ PARAŞÜTÜ 
Ordu Boztepe yamaç paraşütü için en ideal mekânlardandır. Yıllardır amatör bir şekilde yamaç paraşütü ile havalanan meraklılar, Karadeniz ile birlikte Ordu’nun müthiş manzarasını seyrederek havalarda süzülen pilotlar, şehir merkezindeki kumsal sahile iniş yapmaktadır. Hava Sporları Federasyonu tarafından 2023 ORDU olimpiyatları bünyesinde dünya çapında organize edilecek olan Yamaç Paraşütü Şampiyonası federasyonun yapacağı ilk resmi Uluslararası şampiyona olma özelliği taşıyacaktır. Böylesine Uluslararası bir Şampiyonaya yüzlerce bayan, erkek, sporcu katılacak ve Ordu 2023’de Yamaç paraşütlerinin gölgesinde bambaşka bir güzelliğe bürünecektir…
Bu tip, Uluslararası Yamaç Paraşütü müsabakalarında yarışmacılar, organizasyon boyunca her gün kendilerine verilen koordinatlara ulaşmaya çalışarak, belirlenen bölgeye iniş yapmakta, yarışma sonunda tüm uçuş görevlerini en yüksek puanla bitiren sporcular sıralanıp, genel klasman belirlenmektedir.
2023 ” ULUSLARARASI KARADENİZ DOĞA SPORLARI OYUNLARI” SONUÇLAR:
2023 yılında Ordu’da” Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” yapılması ile birlikte Ordu yaylalarımızın eksik olan alt yapıları tamamlanacaktır. 2023 yılında yerli ve yabancı turist guruplarınca ziyaret edilen, doğa ve kültür turlarının düzenlendiği, turistik otel ve motellerin dolup taştığı, doğal aktivitelerin düzenli ve seviyeli bir şekilde yapıldığı, bir il olacaktır. İlgili ve yetkilerimize sesleniyoruz. Ordu ilini her yönden katkı sağlayacak olan bu projeye sahip çıkılmasını buradan hassaten rica ediyoruz. 2023 ” Uluslararası Karadeniz Doğa Sporları Oyunları” için şimdiden kolları sıvamaya varmışınız? Evet, diyenler… Haydi o zaman iş başına…
2023 ORDU  SLOGANLARIMIZ
Doğa sporları için yaylalarımız, Yürüyüşler, koşular, için ormanlarımız…
Dağcılık için Gölköy kalesi, Ünye kalesi, Yoroz kayalıkları…
Su kanosu  için Ulugöl, göletler ve Topçam Baraj gölü ve denizlerimiz…
Kış sporları için Çambaşı kayak merkezi, Perşembe yaylası pistleri…
Oryantring için Ormanlarımız, kanyonlarımız…
Traking için oksijen deposu yaylalarımız…
Deniz sporları için temiz kıyılarımız, plajlarımız…
Jeep safari için dağ tepe ormanlık  doğal parkurlarımız…
KaynakORDU OLAY
Paylaş
Önceki İçerikKurul Kalesi’nde Kazı Çalışmaları Yeniden Başladı
Sonraki İçerikPerşembe Yaylası 70 Bin Kişiye Ev Sahipliği Yaptı
Naim Güney
1958 yılında doğumlu, Hüseyin Naim Güney, ilkokul, ortaokul ve Liseyi Ordu'da bitirdi. KTÜ Ordu Meslek Yüksek Okulundan İnşaat bölümünden mezun oldu. 1979 yılından itibaren bir süre yurt dışında özel sektörde çalıştı. 1980 yılından beri Devlet Su İşlerin 75.Şube Müdürlüğünde çeşitli birimlerde görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan “H. Naim Güney” hâlihazırda; Ordu hakkında yerel tarih araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Çeşitli Dergi, Gazete ve Sosyal Medyada yaptığı yerel araştırmalar seri olarak yayınlanmaktadır. “Eski Vergiler” ve “Ordu’da Meydana Gelen Doğal Afetler” adında iki adet kitabı bulunmaktadır.