Ordu’da Toplu Taşımada Yeni Dönem

0

322 araçla hizmet veren mevcut dolmuş hatları, yeni sistemle birlikte, 177 yeni ve modern araçla hizmet verecek.  Tamamlanan dönüşümle birlikte, hem konforlu bir ulaşım sağlanacak hem de şehir içerisindeki trafik yoğunluğunun önüne geçilecek. Ocak ayı içerisinde başlayacak olan Toplu Taşıma Rehabilitasyon Projesi için Ordu’ya gelen araçlar dün Altınordu Karapınar Mahallesi’ndeki depolama alanına getirildi. Yeni toplu taşıma araçlarına vatandaşların büyük ilgi gösterdiği gözlendi.

Ordu’da 265 dolmuş aracı, 46 Sagra Meydan aracı ve 11 de Kuğukent aracı hizmet veriyordu. Yeni dönemde 177 araçla hizmet verilecek. Yeni sistemle birlikte 322 adet aracın 161 adedi 5,5 – 8 metre aralığında, 16 adedi 8 – 10 metre aralığında olmak üzere toplam 177 araca dönüştürülmesi sağlanacak ve Cumhuriyet Meydanı araçların toplanma merkezi olacak. 20 kapalı durak ile 300’e yakın durağın montaj çalışmaları tamamlandı. Ocak ayı içerisinde toplu taşıma araçlarının hizmet vermesi bekleniyor.

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Taşıma Dönüsüm Projesi kapsamında, dolmuş hatlarında kullanılacak, engelli asansörüde bulunan Toplu Taşima araçları IVECO BUS Daily Tourys, “2017 Yılının Uluslararası Minibüsü” seçildi.

DOLMUŞÇU ESNAFIYLA MUTABAKAT HALİNDEYİZ

Başkan Yılmaz, toplu taşımada dönüşüm çalışmaları konusunda dolmuşçu esnafıyla tam bir mutabakat hâlinde olduklarını belirterek, “Toplu taşımada yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla Altınordu ilçemizde faaliyet gösteren dolmuşçu kooperatiflerimizin temsilci ve üyeleriyle görüştük. Onları il dışına göndererek, ‘Oralarda nasıl çalışmalar yapılmış, yaptığımız iş doğru mu, değil mi? Siz de gidin, görün ve karşılaştırın’ dedik. Yaklaşık 20 gün boyunca 8-9 ayrı yerde uygulanan toplu taşıma hizmetlerini incelediler. Sonunda dolmuşçu esnafımızla toplu taşımada dönüşüm yapılması hususunda mutabakat sağladık” diye konuştu.

DOLMUŞÇULARIN MÜKTESEP HAKLARINI KORUYACAĞIZ

Dolmuşçu esnafının haklarını koruyacaklarını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Dolmuşçularımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Onlar da bunun farkında. Bu sistemi uygulayan büyükşehirlerin bazıları bu şirketlere yüzde 25, 20 ve 10 oranında ortak olmuş. Yüzde 10’un altında ortak olan yok. Biz iyi niyetimizin bir göstergesi olarak, toplu taşıma hizmetini yerine getirmek için bu dönüşüm esnasında kurulacak şirketin içerisinde yer almayacağız ancak sevk, idare ve koordine edici olacağız. İşi onlar yapacak” dedi.

OTOBÜSLER EYLÜL AYINDA YOLLARDA OLACAK

Başkan Yılmaz, toplu taşımada kullanılacak araçların Haziran ayından itibaren bir bölümünü hizmete almayı planladıklarını ifade ederek, “Hedefimiz bir aksama olmazsa yeni eğitim öğretim yılının başladığı Eylül ayı itibarıyla toplu taşımada dönüşümü tamamlamak. Bu çerçevede ilk etapta 10 adet 12 m’lik büyük otobüs, 105 adet 7-8 metre uzunluğunda yarım otobüs ve 25 adet 6 metrelik otobüsleri devreye alacağız. Toplam 140 araçla 17 farklı güzergâhta Eylül ayından itibaren Altınordu ilçemizde toplu taşıma sistemine geçmiş olacağız” diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZ DURAKLARDA BEKLEMEYECEK

Yeni toplu taşıma sisteminin detaylarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Enver Yılmaz, “Yeni toplu taşımada elektronik kart sistemi olacak. Şehir konseptine uygun duraklar yapılacak. Akıllı telefonlara yüklenebilen programlar sayesinde hangi otobüsün kaç dakikada geleceği görülebilecek. Otobüslerde bekleme süresi iki buçuk dakika olacak ve vatandaşlarımız duraklarda uzun süre beklemeden hızlı toplu ulaşım hizmetinden faydalanacak” dedi.

ORDU OLAY