Ordu’da Toplu Taşımada Hak Gaspına Son !

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Toplu Taşıma Sistemi’nden ücretsiz yararlanan ve bu hakkı suistimal eden vatandaşlara yönelik çalışma başlatıldığını açıkladı. Başkan Yılmaz, toplu kota uygulamak yerine kişilere özel kota uygulanacağını söyledi.

0
Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Enver Yılmaz’ın bazı yatırımlar ile ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında Toplu Taşıma Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, sistemin akıllı ve elektronik uygulamalarının montajına devam edildiğini kaydetti. Yılmaz, “Kısa bir zaman olmasına rağmen şu anda yüzde yüz seviyesinde olan bir uygulama. Fakat bu uygulamanın teknik bölümlerine ait kısımları 1 ay içerisinde tamamlayacağız. Nedir bunlar; 20 akıllı bayrak led durağın montajı nisan ayının üçüncü haftasında bitecek. Dört kart dolum cihazının nisan ayının son haftasında montajı tamamlanacak. Her araç içerisinde en az üç kamera takılmasına yönelik işlemler ise mayıs ayının ilk haftası tamamlanacak. Güvenlik kamerası o kadar önemli ki; vatandaşımızın ilgili yerlere şikayeti olmaksızın bizim belediye binamızın altındaki elektronik ortamda tüm şoförlerin yolcularla olan diyalogları saniye saniye takip edilecek. Dolayısıyla sistem kendi içerisinde otokontrolünü sağlamış olacak. Bunlarla beraber araç içi yolcu bilgilendirme ekranı mayıs ayının ikinci haftasında tamamlanacak. Beş akıllı durak LCD ekran mayıs ayının üçüncü haftasında montajı tamamlanacak. Yani toplu taşıma sisteminin elektronik ve akıllı bölümüyle ilgili olan işlem şu anda devam ediyor” dedi.
58 günde 2,5 milyonu aştı
Sistemle ilgili verileri de paylaşan Yılmaz, “58 günlük toplu taşımadan da olumlu sonuçlar alınıyor. Tam kart dediğimiz ücreti yatırılmak suretiyle kullanılan kart sayısı 68 bin 244, öğrenci ve 60 yaş kartını kullananların sayısı 23 bin 888, serbest kart kullananların sayısı ise 21 bin 445’dir. Şu ana kadar 2 milyon 653 bin hemşerimiz toplu taşıma araçlarını kullanmış. Günlük ortalama 47 bin civarındadır. Toplu taşıma dönüşümüne girmeden önce 17 güzergâhta 322 araç günlük 62 bin kilometre yapıyordu. Şimdi 23 güzergâhta 177 araçla 33 bin kilometre yapıyor. Aradaki fark ortada, yarı yarıya bir düşüş söz konusu” diye konuştu.
Kurnazlara kota gelecek
Ücretsiz binme hakkını suiistimal eden vatandaşlara kota uygulanacağını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “Toplu taşıma sisteminden 65 yaş üstü vatandaşlarımız ücretsiz yararlanıyor. Bununla ilgili hem işletmecilerimizden hem de vatandaşlarımızdan bir talep var. Bir şoförümüz 65 yaş üstü vatandaşımıza soruyor; “hacı amca nereye gidiyorsun?” Yolcu da diyor ki; “önemli değil oğlum sen nereye gidiyorsan oraya kadar gidiyorum” diyor. Günde 18 defa toplu taşımaya binen vatandaşlarımız var. Şimdi biz limit koymak yerine kimlerin bu hakkı suiistimal ettiğini kart üzerinden görebiliyoruz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışma yürütüyorlar. Bu çalışma bitince genel olarak umuma bir limit koymak yerine bu sistemi işgal eden örneğin 150-200 kişiye sınır koyacağız. Bu sayının çokluğu araçları fiziki olarak da doldurduğu için ücretsiz olması nedeniyle çalışanlar açısından da bir hak kaybı oluyor. Günde 17-18 kez binmenin bir izahatı da yok. Türkiye ortalaması yüzde 10’lar civarında ama bizim oranlarımız yüzde 18’i buldu. Bizim ücretsiz binenimiz çok.”
BELEDİYE ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ
Öte yandan Büyükşehir Belediye Encümeni’ne bir yıl süreyle görev yapmak üzere 5 encümen üyesi ile Meclis bünyesinde kurulması zorunlu olan İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, Çevre ve Sağlık Komisyonu’na, Ulaşım Komisyonu’na, Plan ve Bütçe Komisyonu’na, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na Meclis bünyesinde görev yapmak üzere ihtiyaca binaen Hukuk Komisyonu’na ve  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na üye seçimi yapıldı.
Buna göre Encümen üyeliğine Aydın Gündoğdu, Akif Atlı, Haşim Bursalıoğlu, Vakıf Güley, Reşit Erol; Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na Ruhan Çaykara, Rabia Gözpınar, Kemal Acısu, İsa Sezen, Ulaş Kefeli; Çevre ve Sağlık Komisyonu’na Yaşar Yılmaz, M.Yaşar Sezgül, Cihan Altun, Yücel Koca, Azmi Kocagöz; Plan ve Bütçe Komisyonu’na Fahrettin Boğ, Hüseyin Kocakoç, Mehmet Er, Kahraman Yalçın, İsmet Çelik; Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na Ruhan Çaykara, Hasan Karamustafaoğlu, Yusuf Yalçuva, Musa Sarıdiken, Mehmet Dalgıç; Ulaşım Komisyonu’na Süleyman Günal, Kadir Çelenk, İsa Karayiğit, Hamza Karar, Kemal Kahraman, Hukuk Komisyonu’na Rabia Gözpınar, Selim Altaş, Mehmet Yılmaz, Mehmet Belen, Halis Gündüz seçildi.
MUSTAFA KIRLAK / ORDU OLAY