Ordu’da Selin Bilançosu Ağır Oldu!

Sel sonucu oluşan heyelan sonrası bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve 9 vatandaşın ise yaralandığı afetle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Hasarların ilimiz genelindeki toplam maliyeti 164 milyon 761 bin 692 TL’dir. Afetin zararının tespitine yönelik çalışmalar devam ettiği için bu rakam artış gösterebilir” dedi.

0
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “08 Ağustos 2018 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren ilimiz genelinde etkili olmaya başlayan sağanak yağışlar neticesinde son 3 gün içerisinde Çaybaşı ilçemize metrekareye 253 kg, İkizce ilçemize 113 kg, Çamaş ilçemize 40 kg, Perşembe ilçemize 105 kg, Fatsa ilçemize 63 kg, Ünye ilçemize 60 kg ve Kumru ilçemize ise 28,3 kg yağmur suyu düştü. 08 Ağustos Çarşamba günü saat 08.00-10.00 arasında Ünye’nin güneyi, ilk 1,5 saatlik dilim içerisinde metrekareye ortalama 95 kg gibi rekor bir yağış almıştır. Ordu’nun ağustos ayında uzun yıllar yağış ortalaması 67,7 milimetrekaredir. Bu durum aslında bazı ilçelerimizin 1,5 saat gibi kısa sürede ne kadar büyük bir yağış aldığını göstermektedir” diye konuştu.
365 iş makinesi ve 607 personel seferber oldu
Başkan Enver Yılmaz, yaşanan sel afetinde Büyükşehir Belediyesinin 365 iş makinesi ve 607 personel ile gece gündüz demeden çalıştığını belirterek, “6 ilçede ekiplerimiz gece gündüz demeden sel ve su baskınlarına karşı cansiperane görev yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ilimiz için yaptığı kuvvetli yağış uyarısının ardından, hazır bir şekilde teyakkuzda olup bölgede konuşlanan ekip ve ekipmanımız, sel ve su baskınlarına karşı acil müdahalelerde bulundu. Yalıköy’de Cin Deresi Konakbaşı’nda Değirmen Deresi ve kolları taşarak Yalıköy Mahalle merkezi ve Konakbaşı Mahallesi’nde Fatsa Organize Sanayi Bölgesi sular altında kaldı. Konakbaşı’nda acil olarak dere kenarlarında tahkimat ve malzemeler yükseltilip, Yalıköy Mahallemizde taşkın sular tekrar dereye yönlendirilerek daha büyük bir felaketin önüne geçildi” şeklinde konuştu.
4 bin km mahalle yolu ulaşıma açıldı
Başkan Yılmaz, “Şiddetli yağışlara bağlı olarak meydana gelen sel afeti nedeniyle 9 köprü ve 98 menfez kullanılamaz hâle geldi, 830 noktada heyelan oluştu ve 161 mahalle yolunda ciddi hasarlar meydana geldi. 15 bin 246 m yağmur suyu hattı ise kullanılamaz hale geldi. Şiddetli yağmurlara bağlı heyelanlar sonrası ilk gün 4 bin km yol ulaşıma kapandı, Büyükşehir Belediyemiz ekiplerince sel afetinin bir gün sonrası öğle saatine kadar tüm güzergâh ulaşıma açıldı. 830 noktada oluşan heyelan sonrası 66 bin 400 m3 kayan toprak kaldırılmıştır. Bugün itibarıyla afetten etkilenen 4 bin km mahalle yolumuzda kapalı yol bulunmamakla birlikte, yıkılan menfezlerin ve yağmur suyu geçişlerinin yerine hazır baks ve borular atılıp, yıkılan köprülerin yerine alternatif yol güzergâhları ve geçici ulaşım ağları oluşturularak heyelanlar kaldırıldı. Ünye, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde kurulan mobil ve sabit konkasörler de kullanılıp çakıllama çalışmaları yapılarak sel heyelanının oluşturduğu tahribatlar gideriliyor” dedi.
OSKİ 455 eve ve iş yerine müdahale etti
OSKİ Genel Müdürlüğünün de sahada yoğun mesai harcadığını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “OSKİ Genel Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz, sel afetinin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren bölgelerde ekipleriyle çalışmalarını başlatıp, su baskınına maruz kalan 455 eve ve iş yerine müdahale etti” ifadelerini kullandı.
Sel ile oluşan hasarların maliyeti 164 milyon TL
Başkan Yılmaz, selin etkili olduğu bölgelerde hasar tespitinin sürdüğü bilgisini de vererek, “10- 13 Temmuz 2016 ve 8 Ağustos 2018 tarihlerinde meydana gelen afetler sonucu oluşan hasarların il genelindeki toplam maliyeti 164 milyon 761 bin 692 TL’dir. Zarar tespit çalışması devam ettiğinden bu rakam artış gösterebilir” dedi.
Kaynak : Ordu Yorum / Neşe Çakar Erkin