Ordu’da pide nerede yenir ?

Ordu'da pide nerede yenir ? Sizler için Ordu'nun meşhur pidecilerini sıraladık.

0
Ordu’da ne meşhur diye sorduğumuzda bir çok Ordulu birbirinden farklı onlarca cevap vermektedir. Kimine göre fındığı, kimine göre pidesi meşhurdur Ordu’nun… Kimi sakarca, galdirik, melocan, hoşkıran, pancar çorbası saymakla bitiremez, bir başkası ise Ordu tostu ile Ufuk gazozundan vazgeçemez. Konumuz yeme içme üzerine olunca artık yaylaları, şelaleri, Yoroz’u, Boztepe’yi, Yason’u saymıyoruz bile… Elbette Ordulular için Ordu’nun vazgeçilmezlerini saymakla bitiremeyiz. Ancak sizler için Ordu’da birbirinden farklı seçenekleri ile hemen hemen tüm Orduluların vazgeçilmezi olan pideden bahsedeceğiz.
Ordu Pidesi ya da diğer bir tabirle Ordu yağlısı dediğimizde aslında temel olarak iki pide çeşidi akıllara gelmektedir. Bunlardan biri üstü açık olarak yapılan pide, diğeri de kapalı olarak yapılan pide şeklidir. Ordu’da uzun yıllardır faaliyet gösteren bir çok işletme Orduluların damak zevkine göre farklı lezzetlerde pideler yaparak adından söz ettirmeyi başarmıştır.
ÜÇ KİŞİDEN BİRİ MEŞHUR PİDE’Yİ TERCİH EDİYOR
Kimi Ordu içerisinde kendi halinde yıllardır pide işi ile uğraşan kimi de ismini Ordu sınırları dışına taşan pidecilerimizle ilgili sosyal medya hesaplarımızdan 3 ay arayla iki farklı anket düzenledik. 27 Haziran 2017’de yaptığımız ilk ankete 546 kişi katılırken, takipçilerimizin ilk tercihi %36 oyla Bolaman Yosun Pide olmuştu. İkinci sırada ise çok az bir farkla %34 oy alan Meşhur Pide, üçüncü sırada %18 oyla Aktaşlar Pide ve son sırada %11 oyla İspirli Pide yer aldı.
26 Ekim 2017 tarihinde yaptığımız ikinci ankette ise sorduğumuz “Sizce Ordu’da en iyi pide kim yapıyor ?” sorusuna katılımcıların %35’i Meşhur Pide yanıtını verdi. 556 kişinin katıldığı ankette Dıgı’nın Yeri ve Bolaman Yosun Pide %24 oy alırken, Aktaşlar Pide %17 ile son sırada yer aldı.
1. MEŞHUR PİDE
1967 yılında Osman Uçar tarafından kurulan Meşhur Pide, yıllardır Ordu’da şadırvanın karşısında Yıldız sokakta falliyetini sürdürmektedir. Uzun yıllar küçük bir dükkanda faaliyet gösteren Meşhur Pide, daha sonra müşterilerin taleplerini karşılayabilmek için aynı noktada işletmeyi büyütmüştür. Müşterilerden gelen yoğun talep üzerine ise 2015 yılında ikinci şubesini İstanbul’da Şişli’de açmışlardır. Ordu yağlısı olarakta bilinen kapalı ve tereyağlı şekilde yapılan pideleri ile Orduluların damağında ayrı bir lezzet bırakan Meşhur Pide halen Ordu ve İstanbul’da bulunan iki şubesi ile faaliyetini sürdürmektedir.
2. BOLAMAN YOSUN PİDE
Yolu Fatsa’dan geçenlerin mutlaka uğradığı noktalardan birisidir Bolaman. Tarihi Haznedaroğlu Konağı’nı görmek isteyenler Bolaman uğradıklarında muhteşem deniz manzarası eşliğinde Yosun Pide’nin pidesini tatmadan dönmemelidir.
3. DIGI’NIN YERİ
Ordu’da pide denildiğinde akla gelen isimlerin başında yer almaktadır. Geçmişten gelen lezzet sloganı ile lezzetini ilk günki gibi korumayı başararak müşterilerine sunan Dıgı’nın kendine münhasır bir lezzeti olduğunu söyleyebiliriz. Dıgı’nın müdavimleri için pidenin fazla bir çeşidi yoktur. Kıymalı yumurtalı pide ve turşu kavurma vazgeçilmez ikilidir.
4. AKTAŞLAR PİDE
Aktaşlar Pide, 1981 yılında Ordu’da 40 kişilik müşteri kapasiteli bir salonda faaliyetine başladı. Yıllarca Ordu’da Yalı Camii yanında bulunan şubesi ile hizmet veren Aktaşlar Pide, zaman içerisinde müşterilerin yoğun talebi ile kapasitesini 120’ye kadar çıkarmıştır. Ordu’da, 2008 yılında ikinci şubesini 2010 yılında da üçüncü şubesini açan Aktaşlar Pide, daha sonra farklı bir marka ile lezzetini İstanbul’a taşımıştır. İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde NeliPide adı ile Ordu pidesini müşterilerine sunan Aktaşlar Pide, ikinci şubeyi ise Beylikdüzü’nde açmıştır. Genel olarak açık pide şeklinde üretim yapan Aktaşlar Pide, son yıllarda Ordu Pidesi’ni bir çok farklı çeşitte ve lezzette müşterilerine sunmaktadır.
5. İSPİRLİ PİDE
Yaklaşık 25 yıldır Ordu’da hizmet veren İspirli pide, yıllar önce Mehmet Kaya adında bir işletmeci tarafından kuruldu. Ordu’da ki diğer pideler gibi İspirli’nin de kendine özgü bir lezzeti olduğunu söyleyebiliriz. İspirli Pide, Ordu’da Akyazı mevkiinde Atatürk Bulvarı üzerinde faaliyetine devam etmektedir.
6. UZUNLAR PİDE
Yıllardır Ordu’da Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan küçük bir pide salonunda müşterilerine hizmet etmeye devam eden Uzunlar Pide, özellikle o bölgede mahalle sakinlerine ve esnafa hizmet etmektedir. Ömer Uzunlar tarafından kurulan ve yerini hiç değiştirmeyen Uzunlar Pide, yıllar geçmesine rağmen halen aynı yerine müşterilerine farklı bir lezzet sunmaya devam ediyor. Uzunlar Pide’de pidenin haricinde lahmacunun da tadına bakmanızı tavsiye ederiz.
7. ÇAKIRTEPE PELİT PARK
Ordu’nun merkez Altınordu ilçesinde bulunan bir çok pide salonunun aksine Ünye Çakırtepe’de bulunan Pelit Park, müşterilerine doğa ile iç içe farklı bir lezzet deneyimi sunuyor. Çakırtepe’de eşsiz Ünye manzarası eşliğinde birbirinden lezzetli pide çeşitlerinin tadına Pelit Park’ta bakabilirsiniz.
MEMLEKET ORDU
  • Sıralama anket sonuçlarına göre yapılmıştır.