Ordu’da konut fiyatları el yakıyor

Ordu’da 100 metrekare sıfır bir dairenin fiyatı son bir yılda 170 bin TL’den 220 bin TL’ye kadar çıktı. İkinci ellerde fiyat ise 140 bin TL ile 160 bin TL bandında değişiyor.

0

Özellikle Arapların yoğun ilgisi ile karşı karşıya olan Karadeniz Bölgesi’nde Ordu’nun en bakir yerleri hızla el değiştiriyor. Bu durum Ordu şehir merkezindeki emlak hareketlerini de tetikliyor. TGM TREND Gayrimenkul & Yatırım Genel Müdürü Hakan Erilkun, bölgedeki yabancı alımlarını değerlendirdi. Erilkun, Araplara yapılan konut satışlarının konut sektörünü hareketlendirdiğini söylediği açıklamasında, “Yabancıların bu bölgedeki alımları genellikle sahil şeridine odaklarken Arapların yayla bölgelerini tercih ediyorlar ve bu bölgelerde turistik tesis yapmak amacıyla büyük alımlara imza atıyorlar. Bu hareket o denli yoğun ki Ordu-Giresun Havalimanından Suudi Arabistan’a özel seferler düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl 62 bini aşkın turist bu bölgeye gelmiş durumda. Bu hareketlilik merkez ilçelerdeki konut hareketini de tetiklediği için bölgede Araplara iki yılda 1300’ü aşkın konut satışı gerçekleştirildi” diye konuştu.

50 bin lira artış

Ordu’da sıfır daire fiyatlarında 50 bin liralık artış olduğunu belirten Erilkun, “Her ne kadar bu şehrin geneline olan talep yoğun ise de Ordu’da Boztepe ve Ünye noktalarında yoğunlaştı. Ordu’da 100 metrekare sıfır bir dairenin fiyatı son bir yılda 170 bin TL’den 220 bin TL’ye kadar çıktı. İkinci ellerde fiyat ise 140 bin TL – 160 bin TL bandında değişmekte” şeklinde konuştu.

ORDU OLAY