Ordu’da Fındık Hasat Tarihi Belli Oldu

0
Arzu Eygay - Fındık Harmanı
2018 yılı yeni fındık hasadı öncesinde yapılan tahmini rekolte çalışmaları tamamlandı. Bakanlık, Türkiye’nin fındık rekoltesini 550 bin ton olarak belirledi. TÜİK fındık rekoltesini 580 bin ton olarak açıklarken, INC kongresinde ise rekolte 640 bin ton olarak ifade edilmişti.
REKOLTEDE 130 BİN TONLUK DÜŞÜŞ
Fındık olan illerde haziran ayı sonunda başlatılan ve 10 Temmuz’da sona eren 2018 fındık sezonunda tahmini rekolte çalışmalarında elde edilen sonuçlar Tarım ve Orman Bakanlığı’na ulaştırıldı. Bakanlık 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin 550 bin ton olduğu bildirildi. Daha önce Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) fındık rekoltesini 580 bin ton olarak belirlemişti. Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde (INC) ise Türkiye’nin fındık rekoltesi 640 bin ton olarak ifade edilmişti.
REKOLTE DAHA DA DÜŞEBİLİR
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu da rekoltenin daha da düşeceğini kaydetti. Rekolte çalışmalarının ardından fındığın yere döküldüğünü ifade eden Akarsu, “Fındıkta rekolte çalışmaları yapıldığı günlerde fındık dalda gözüküyordu. Fakat şimdi yere döküldü. Bu sadece bu bölge için değil,  tüm fındık bölgeleri için geçerli. Bu nedenle biz fındık rekoltesinin daha da düşeceğini tahmin ediyorum. Şu andaki gözlemlerimiz 500 bin ton civarında olacağı yönünde” dedi.
FINDIK HASATI 29 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR
Ordu Valiliği tarafından yapılan açıklamada 2018 yılı fındık hasadının, sahil kesiminde 29 Temmuz, orta kesimde 5 Ağustos, yüksek kesimlerde 12 Ağustos’ta başlanmasına karar verildiği, hasat tarihinden 7 gün sonra da fındık ihracatına izin verildiği belirtildi.