Ordu’da Ekoturizm ve Ekoturizm Köyleri

0

Son yıllarda turizmdeki çeşitlenme ve büyümeyle birlikte farklı turizm etkinlikleri insanların dikkatini çekmeye başladı. Deniz, kum, güneş tatilinin yanı sıra kültür, doğa ve yayla turizmine olan ilgi farklı turizm ihtiyaçlarını da ortaya çıkardı.  Bu ihtiyaçlar neticesinde insanlar artık tatillerini doğa ile iç içe geçirmek, gittiklerini yörenin kültürünü ve insanlarını daha iyi tanımak, yaşadıkları şehrin stresinden ve kalabalığından uzaklaşmak, organik beslenmek, organik yaşamı deneyimlemek istiyorlar.

Bu ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkan Ekoturizm; çevreyi ve doğayı koruyan, yerel halkın refahını gözeten ve onlara sosyo-ekonomik fayda sağlayan, doğal alanlara karşı duyarlı, sürdürülebilir bir turizm anlayışıdır.

Ordu’muz yayla kültürü, doğal güzellikleri, dereleri, şelaleleri, deniz ile iç içe köyleri, mutfağı, temiz havası, florası ve faunası ile önemli bir turistik potansiyele sahiptir. Birçok köyümüz, beldemiz, yaylamız ekoturizme uygun olmasına rağmen turizme kazandırdığımız ekoturizm alanları maalesef sınırlı sayıda. Şimdilik Fatsa Kabakdağ Köyü ve Ordu merkeze bağlı Kayabaşı mahallesinde ekoturizm faaliyetleri devam ediyor.

KABAKDAĞ KÖYÜ

Fotoğraf: acilengezmemlazim.com

Ordu’da Ekoturizmin en kapsamlı uygulandığı yerlerin başında Fatsa’ya 9 km mesafede bulunan Kabakdağ köyü geliyor. 1877 Osmanlı – Rus Savaşı sonrası Batum’dan göç eden insanlar tarafından kurulan Kabakdağ’da 200’e yakın hane kayıtlıdır. Organik tarım ve ekoturizm çalışmasının beraber yürütüldüğü köyde 100’den fazla yöresel yemek çeşidi vardır.

Denize sadece 8 km mesafede bulunan Kabakdağ Köyü zengin bitki örtüsü, trekking parkurları, bisiklet parkurları, köye özgü yöresel halk oyunları, zengin mutfağı, pırıl pırıl tarihi evleri ile oldukça güzel bir ekoturizm köyüdür.

Bir Gürcü köyü olan Kabakdağ Köyü’nde köylülerin 19.yy’dan kalan tarihi evlerinde konaklayıp yerel halkı daha yakından tanıyabilir, mis gibi bir doğa içerisinde yürüyüş ve bisiklet turları yapabilirsiniz. 100’den fazla yöresel yemeği tadıp, dalından sebze ve meyve toplamanın keyfine varabilirsiniz.

Köyün Eko Turizm Sorumlusu Güven Özel’dir. Tel:(0535) 922 6151

KAYABAŞI

Kayabaşı Köyü  Ordu’nun Büyükşehir olmasından sonra mahalle statüsü kazanan köylerinden biri. Ordu merkez’e sadece 10 km mesafede olan Kayabaşı’na ulaşım çok kolay. Köyde üç kadının bir araya gelmesiyle başlayan ekoturizm faaliyetleri bütün köyün benimsemesi ile çok güzel bir noktaya gelmiş.

Köye gelen turist ya da onların deyimiyle misafirlerine süt sağma, yumurta toplama, yün yataklarda yatma, doğa yürüyüşü imkanının yanında odun ateşi ile Karadeniz’e özgü kuzine sobalar üzerinde pişen yemeklerden de yeme imkanı sunuyorlar. Yetişkinleri çocukluklarına götürürken çocuklara da köy yaşamını öğrenme imkanı sunuyorlar.

Halk eğitim merkezlerinde pansiyonculuk eğitimi alan köylüler onlarca köy evinde köye gelen misafirlere hizmet veriyor. Köyde ekotarıma önem veriliyor ve 100’ün üzerinde yöresel yemek çeşidini misafirlerine sunuyorlar. Melet ırmağının hemen üzerinde yer alan Kayabaşı Köyü eski evleri, şelaleleri, serenderleri, tarihi çeşmeleri ve doğal güzellikleri ile ziyaret edilmesi gereken şirin bir köyümüz.

***

Ordu’da Kabakdağ ve Kayabaşı gibi ekoturizme kazandırılabilecek onlarca köy ve belde var. Doğal güzelliklerimizi ve geleneklerimizi korumak, yerel halkın turizmden kazanç elde etmesini sağlamak adına daha fazla köy ve beldemizi Ekoturizme kazandırmalıyız.