Ordu’da 900 Yeni Bitki Tespit Edildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fen Bilimleri Anabilim Dalı Doktor Öğretim Fergan Karaer başkanlığında yürütülen ça sonucu, Ordu'da 900 bitki çeşidi daha belirlendi.

0
Altınordu ilçesindeki bir otelde düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Envanter İzleme Eğitim Çalıştayı’nın ardından gazete açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Karaer, yurt çapında sürdürdüğü bitki örtüsü türleri ve ekolojik araştırma çalışmaları kapsamında Ordu’da da çalışma yürüttüklerini ifade etti.
Ordu’da yürütülen çalışmanın 2016 yılında başladığı bilgisini veren Karaer, “Yaptığımız çalışmayla Ordu il sınırı içerisindeki tüm bitki çeşitliliğini araştırdık. Araştırmamıza başlamadan önce Ordu’nun bitki çeşidi sayısı 836 idi. Bu çalışmayla beraber Ordu’da tespit edilen bitki çeşidinin sayısı bin 736 oldu. 900 bitki çeşidini daha tespit etmeyi başardık.” dedi.
“Mis/ Akkuş Zambağı”
Ağustos ayı itibarıyla çalışmayı sonlandıracaklarını kaydeden Karaer, “Bugüne kadar elde edilen verilerin içerisinde endemik denilen bitkiler var. Bunların sayısı da 127. Bunların içerisinde de Ordu’ya ilginçlik katacak bitkiler var. Araştırmalarımızda dünyada ilk defa Ordu’dan tespit edilen bitkilere de rastladık. Bunlardan bir tanesi Mis/Akkuş Zambağı dediğimiz zambak çeşidi.” diye konuştu.
Haberin devamı için tıklayınız…