Ordu Yaylaları Yürüyüş Rotaları

Anadolu'nun en güzel patikalarına ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz, yürüyüşçüleri heyecanlandıracak engin bir potansiyele sahip. Coğrafi özelliklerinden dolayı Doğu Karadeniz Yürüyüş Rotaları, genel olarak orta zorlukta ve zor parkurları içeriyor. Bunun en büyük nedeni iklim koşulları ve yüksek irtifa.

0
Trekking in nature
Anadolu’nun en güzel patikalarına ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz, yürüyüşçüleri heyecanlandıracak engin bir potansiyele sahip. Coğrafi özelliklerinden dolayı Doğu Karadeniz Yürüyüş Rotaları, genel olarak orta zorlukta ve zor parkurları içeriyor. Bunun en büyük nedeni iklim koşulları ve yüksek irtifa.
Turnalık – Gümüşdere
Ordu ilindeki yaylaların büyük bir kısmı Kabadüz ile Mesudiye ilçe sınırlarına yayılıyor. Özellikle Çambaşı ile Turnasuyu Vadisi’nin başlangıç noktasındaki Turnalık Yaylaları, doğaseverler açısından bakir alanlara sahip. Turnalık Yaylası’nda her yıl düzenlenen ve Ordu’nun turizm alanındaki en önemli organizasyonlarından biri olan Vosvos Şenliği alanı, etkimliğimizin çıkış noktası olacak. 1512 metre irtifadan başlayan etkinliğimiz 652 metredeki dere yatağına kadar iniyor. Köprüden karşıya geçip toprak yola girerek Gümüşdere Köyü’nde yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.
Kızılağaç Yaylası – Eriçok Tepesi – Çukuralan
(FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL)
Ordu Yürüyüş Parkurları projesinin yayıldığı bölgedeki keyifli etkinliklerden biri de, Kızılağaç Yaylası’ndan başlayarak Ordu ilinin en yüksek noktalarından birine çıkan ve Çukuralan Yaylası’nda sona eren rota. Kızılağaç etkinliğin başlangıç noktası. Kızılağaç yaylasından başlayan yürüyüşte muhteşem manzara eşliğinde önce Eriçok Tepesine ulaşılıyor. Eriçok Tepesi’nden açık bir havada, Karagöl Dağı ile Ordu’nun en yüksek noktası olan Gönderiç Tepesi’ni görebilmek mümkün. Eriçok Tepesi’nden inişe geçiliyor. Orman içinden geçen rota sizi, ortasında gölet bulunan Çukuralan Yaylası’na ulaştıracak.
Yeşilce – Kızılağaç Yaylası
Kırmızı çatılarıyla bembeyaz badanalı evleri, ahşap samanlıkları, bozulmamış geleneksel yaylaları ve geleneksel dokusuyla maket bir yerleşim yeri görünümündeki Yeşilce, Ordu’nun gelecekteki ekoturizm merkezi olmaya aday.
Mesudiye ilçesine bağlı Topçam ve Yeşilce yerleşiminde yaşayanların kullandığı Kızılağaç Yaylası, Ordu’nun ikinci en yüksek tepesi olan Eriçok’un yamaçlarına kurulmuş. Yeşilce sakinlerinin eskiden yaylaya ulaşmak için kullandıkları güzergah, rotamızın ana eksenini oluşturuyor. Yemyeşil bir orman dokusu eşliğinde vadi içinden geçen parkur panoramik görüntüler sunuyor.
Gerce Obası – Gerce Şelalesi – Kaleboynu Obası 
(MUSTAFA BIYIK/ORDU-İHA)
Ordu – Çambaşı Yaylası karayolunun Gerce Obası sapağından başlayan yürüyüş, süpriz görüntülerle dolu hoş bir serüven vaat ediyor. Bir tam gün sürecek 14 kilometrelik bu rotanın ilk bölümü, Turnasuyu Vadisi’nin başlangıç kısmı olan İkidere Vadisi’ne doğru inişi kapsıyor. Orman örtüsü içinde ilerleyen yürüyüş, önce bölgenin en güzel obalarından biri olan Gerce’ye erişiyor. Gerce Obası’ndan giderek daralan vadiye inen orman yolu, Konak Mevkisini geçtikten sonra bir kavşak noktasına ulaşıyor. Soldaki yol şelaleye, sağdaki ise Kaleboynu Obası’na gidiyor.
Çambaşı Gölet – Çukuralan Yaylası
(FOTOĞRAF: RECEP KÖROĞLU)
Proje kapsamında oluşturulan yürüyüş rotalarından biri, Çambaşı Göleti’nden başlayarak ilin özgün yaylalarından biri olan Çukuralan’a uzanıyor. Ordu-Çambaşı Yaylası arasında ulaşımı sağlayan ana yol üzerinde bulunan gölet, Kabalak Obası’nın hemen altına konumlanıyor. Rota Küçük göletin yanından batı yönünde obalara giden toprak yoldan başlıyor. Her daim yeşil otlarla bezenen bu yol, konuklarını Susuz Dağı’nın 1997 metrelik Kırtılkaya Zirvesi’ne ulaştıracak. Eğer açık bir havada yürüyorsanız Karagöl, Gönderiç ve Eriçok zirvelerinden Ordu il merkezine kadar uzanan panaromik bir manzarayı seyredebilirsiniz. Aşağı Tekmezar Obası’na ulaştığınızda toprak yola girerek sağa dönün. Rotanın bundan sonraki bölümü ıssız bir orman dokusunda inişi kapsıyor. Değirmen Deresi yarenliğinde yükselen parkur, 13’üncü kilometrede sizi geleneksel yayla örneklerinden biri olan Çukuralan’a götürecek.
* Atlas Dergisi Doğu Karadeniz Yürüyüş Rotaları Ek’inden derlenmiştir.