Ordu Sucuğunun Mucidi “Kahveci Melik Usta”

0
1960’larda Sırrı Paşa caddesinde şu anki İtimat Eczanesinin olduğu yerin karşısında şimdiki Japon oyuncakçısının olduğu yerde Melik Kaya Arzan’nın sac kepenkli önünde beyaz arnavut kaldırımlı taştan olan dükkanında kahve, sucuk ve sirke satıldığı zamanları vardı. Herkes halen o özel tatları arıyor. Kahveci Melik’ten, onun özenle kavrulmuş kahve değirmeninde çekilmiş meşhur kahvesinden söz etmişken özenle yaptığı leziz sucuğundan bahsetmemek olamaz.
Gazeteci Tuncer Engin’in “Kahveci Melik Usta” adlı bir yazısından kısa bir özeti de bu vesileyle paylaşalım.
“… Melik ustanın özel baharatlarla yaptığı enfes sucukları dükkanına astığında Düz Mahalle Sırrı paşa caddesinin büyük bir kısmını nefis sucuk ve taze kavrulmuş kahve kokusuyla dolardı. Bu Sırrı Paşa caddesi aynı zamanda bakırcıların ahenkli çekiç sesleriyle de çınlardı. Melik usta elleri ile yaptığı bu nefis sucukları için Nizam Çimentepe’nin babasının kasabından dana ve kuzu etlerini özenle seçip alır, kıyma haline getirtirdi. Hususi baharatlarla hazırladığı Ordu sucuğunu uzun saatler tuttuğu adamlarla birlikte yoğururdu. Sucukları bir süre dinlendirip, dükkanına astıktan kısa bir süre içerisinde satılır biter, bir tane bile kalmazdı.
Melik Usta tekrar sipariş alıp yeniden sucuk yapana kadar Ordu’lular sabırla sucuklarının hazırlanmasını beklerdi. O eski yılların Ordu şehrinde yaşayanların en büyük zevki sabah kahvaltısında Melik Ustanın nefis sucuğunu yarım kesitlere ayırıp, sobanın eğişinin üzerine yerleştirip, mutfaktaki ördek kabuk sobasının ön kapağını açıp, yanmış köz olmuş kabuklarının üzerinde bir iki dakika arkalı önlü tutar, kızartırlardı. Sucuktan dökülen yağlar sobanın içindeki yanmış kabuğu tekrar alevlendirmeden çıkartıp bir güzel ekmek arası yapıp, demli çayla yer içerlerdi…” diye anlatmıştı.
Melik Kaya Arzan ustanın nefis sucuğundaki bu lezzeti, Gazeteci Tuncer Engin gibi 65’li olanlar bu yazılanları iyi bilirler, bu tatları hatırlarlar ve asla unutamazlar.
Kahveci Melik ustanın Sırrıpaşa caddesindeki dükkanının önünde ki bu tarihi resme baktığınızda sol başta Melik ustanın misafirine kızgın külde yaptığı özel kahvesini içen Ohannes Cerrahyan’in kahveden aldığı zevki görmeniz mümkündür. Melik ustanın yanındaki arkadaşı elindeki testiden dut pekmezinden yapma şerbeti şişelere pay ediyor. Melik ustanın nefis sucuklarına gelince onlar çoktan bitmiş askısında gözükmüyor… 1950’ler de çekilen bu nostaljik hatıra fotoğrafındakiler ise soldan sağa sırayla; Topal Haçik usta, Ohannes Cerrahyan, Kuyumcu Serkis usta, Kahveci Melik Arzan amca, Nevdon Anasal, M.Toraman, Murat Özbucak, Dr. Dikran Toraman ve Ender Furtun. Bu fotoğraftan Doktor Dikran Toraman haricinde günümüzde yaşayan kimse sanırım kalmadı. Allah ölenlere rahmet etsin. Doktor Dikran Toraman ve kız kardeşi Ardem hanıma da sağlıklı uzun yıllar diliyoruz.
NAİM GÜNEY
Paylaş
Önceki İçerikTarihin ve Yeşilin Şehri: Ordu
Sonraki İçerikOrdu Nerededir ?
Naim Güney
1958 yılında doğumlu, Hüseyin Naim Güney, ilkokul, ortaokul ve Liseyi Ordu'da bitirdi. KTÜ Ordu Meslek Yüksek Okulundan İnşaat bölümünden mezun oldu. 1979 yılından itibaren bir süre yurt dışında özel sektörde çalıştı. 1980 yılından beri Devlet Su İşlerin 75.Şube Müdürlüğünde çeşitli birimlerde görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan “H. Naim Güney” hâlihazırda; Ordu hakkında yerel tarih araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Çeşitli Dergi, Gazete ve Sosyal Medyada yaptığı yerel araştırmalar seri olarak yayınlanmaktadır. “Eski Vergiler” ve “Ordu’da Meydana Gelen Doğal Afetler” adında iki adet kitabı bulunmaktadır.