Ordu Simidi

0
Ordu Simidi
Simit, günümüzde toplumların vazgeçilmez lezzeti, kahvaltının ve diğer öğünlerin değişmez malzemelerinden bir tanesidir. Çay ile birleşince yiyenlere ayrı bir haz verir. Pratik ve doyurucu olması hasebiyle birçok insan kahvaltıda çay ve simit yemeyi tercih eder. Bu doğrultuda ülkemizde simit sektörü büyüyen ve gelişen bir yol içerisindedir. Dolayısıyla süregelen bu gelişimin tezahürüyle simidin birçok çeşidi ortaya çıkmıştır.
Bu çeşitlerden bir tanesi de ‘’Ordu Simidi’’ adıyla bildiğimiz yöremize has bir teknikle üretilen simittir. Başka bir yerde bulamayacağınız bir lezzettir bu. Pekmeze bandırılarak üretilen bu simidi Ordu yöresinde herkes bilir. Lezzetinden kimsenin şüphesi yoktur. Susam, pekmez ve hamur tadı birleşince mükemmel bir lezzet ortaya çıkıverir.
Geçtiğimiz hafta ülkemizin doğusuna bir ziyaret gerçekleştirdi. Erzurum menşeili bu ziyarette çevrede bulunan birçok ile gittik. Erzurum’da adına ‘’Erzurum Simidi’’ dedikleri bir simit çeşidini gördüm. Bu çeşidin Erzurum’a ait olduğunu söylüyorlar ve bu simidin iyi bir şekilde reklamını yapmaya çalışıyorlar. Arkadaşlarla lezzetini test etmek amaçlı aldık birer tane. Fırınlarda yapılan normal simitten hiçbir farkının olmadığını gördüm. Ama adı ‘’Erzurum Simidi’’ ve yapılan çalışma bunu Erzurum ile özdeşleştirmek. Bu şehir reklamı için güzel malzeme, Erzurumlular adına sevindim.
Gezimizden geri dönüşte Trabzon ilinden geçerken, bir mekânda ‘’Meşhur Trabzon Simidi’’ yazısını gördüm. Orada durduk ve bir de bunun lezzetine bakmak istedim. Erzurum’daki daha güzeldi diyebilirim. Ama bu simit Trabzon’da çok meşhurmuş ve bazıları da simidin anavatanı falan diyorlar. Bunun ne kadar doğru olup olmadığı bilinmez ama Trabzon ilinin reklamı adına müthiş bir çalışma. Onlar adına sevindim.
Sonra İnternetten bir araştırma yaptım. Türkiye’de güzel simit nerelerde vardır diye, hangi illerin simidi meşhur diye. Birçok ilin simidinin ünlü olduğunu gördüm (Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir). Ama bu iller arasında Ordu ili yoktu. Sonra sitemkâr bir vaziyette arama motoruna “Ordu Simidi” yazdım. Hiçbir bilgiye ulaşamadım. Moralim bozuldu. Başka şehirdeki arkadaşlarımı aradım. Sordum onlara Ordu Simidini tanıyor musunuz diye. Trabzon, Erzurum, İstanbul diyen oldu ama Ordu diyen olmadı. Kendi kendime kızdım. Evet, bu simidin reklamını biz yapamadık.
Hâlbuki değerler kolay mı kazanılıyor sanki. Bir simit diyerek geçelim mi şimdi. Benim memleketimin simidi normal bir simit olsa eyvallah dersin lakin bizim simidimiz gerçekten mükemmel bir lezzet. En azından bunun yapılışı hasebiyle bize özgü. Bunu değerlendirmemiz lazım. Bunu reklam malzemesi yapmamız lazım. Her şeye paragözüyle değil de memleket meselesi gözüyle de bakmamız lazım.
Peki, ne yapılması lazım. İlk başta Ordu Simidinin kurumsallaşması lazım. Valilik eliyle, belediye eliyle geçiş güzergâhlarına bu ismi kazımamız lazım. Otogarlarda hava alanlarında yollarda büfeler açmak lazım. Tanıtım programlarını yöremize davet ettiğimizde veya onlar buraya geldiğinde Ordu’nun bir parçası olan simidi göstermek lazım. Ve bunun gibi bir sürü şey önerilebilir…
SAMET KILIÇ