Ordu Pidesine Yurt Dışından Büyük Talep

0

Ordu’dan çıkarak pideyi tüm dünyanın tattığı bir lezzet haline getirmeyi amaçlayan Aktaşlar Lezzet Grubu, büyümesini sürdürülebilir kılma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Donuk pide kategorisindeki ürünleriyle bugüne kadar Almanya, İngiltere, Amerika, Arabistan, Katar, Gürcistan, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ihracat listesine ekleyen Aktaşlar; bir çok ülkeden talep alarak birbirinden lezzetli pidelerini 2018 yılı içerisinde 20 ülkede daha satışa sunmayı planlıyor.

Ordulu iki genç kardeşin büyüklerinden miras kalan pidecilik işini, yurt içinden sonra yurt dışına da yaşıdıkları Aktaşlar Lezzet Grubu, Aktaşlar, Nelipide ve Pidemiss markalarıyla büyüme stratejisini benimseyen marka, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika pazarından sonra şimdi de yoğun taleple karşılaştığı Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya, Malezya, Rusya ve Ukrayna ile distibütörlük anlaşması oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

AKTAŞ : PİDE BİZİM İÇİN BİR TAT OLMAKTAN ZİYADE BİR TUTKU

1981 yılından bu yana oluşturduğu lezzetleri yemeğe değer verenlerle paylaşan Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş, Ordu pidesini dünyaya tanıtma arzusunda olduklarını söyledi. Pidenin Türkiye’de ayrı bir yerinin olduğunun altını çizen Aktaş, “Pide bizim için bir tat olmaktan ziyade bir tutku. Bu nedenle geleneksel lezzetimizin tüm dünyada tanınıyor olması bizim için çok kıymetli. Öte yandan oluşturduğumuz strateji sayesinde marka bilinirliğimiz her geçen gün artıyor. Tabii bu artışla doğru orantılı olarak talepte de artış yaşıyoruz. Yurt dışında bayi ağımızı oluşturarak ihracat satışlarımızı arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu strateji doğrultusunda da 2018 yılsonuna kadar Nelipide Gurme markasıyla 20 ülkede daha olmayı hedefliyoruz.” dedi.

DONDURULMUŞ PİDE SEKTÖRÜ DE İHRACAT PAZARINDA ÖNEMLİ BİR KONUMDA

Öte yandan dondurulmuş pide sektöründe de önemli bir büyüme yakaladıklarının altına çizen Aktaş, 2017 sonu itibari ile aylık 250 ton yıllık yaklaşık 2 milyon 500 bin adet pide ürettiklerinin altını çizdi. Dondurulmuş pide sektörünün de ihracat pazarında önemli bir konumda olduğunu anımsatan Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş, “Pide dediğimiz zaman özellikle Ortadoğu ve Balkanlar bölgesinden ilgi çok yüksek. Bu bölgeye ürünlerimizi gönderirken bir yanda da Avrupa’ya ürünlerimizi gönermeye başladık. Çünkü bizim amacımız Ordu pidesini tün dünyanın tanımasını ve tatmasını sağlamak. Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, İngiltere ve Katar pazarından sonra Almanya’daki görüşmelerle 13 Avrupa ülkesinde daha ürünlerimizin satışını sağlayacak, market raflarındaki yerimizi alacağız.”