Ordu pedallıyor, trafik rahatlıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde hayata geçirilen akıllı bisiklet uygulamasına ilginin arttığını belirterek, “Üye sayımız 20 bine ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu sayı daha da artacak” dedi.

0

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde hizmete sunulan “Akıllı Bisiklet” uygulaması yoğun ilgi görüyor. Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte üyelik sayılarında artış yaşanırken, toplam üye sayısı da 20 bine yaklaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, proje tamamlandığında toplam 18 istasyonda 144 bisikletin hizmet vereceğini söyleyerek, “Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde hemşehrilerimizin hizmetine sunduğumuz ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamamız yoğun ilgi görüyor. Altınordu’da 8, Ünye’de 4 ve Fatsa’da 3 istasyon hizmet veriyor. Sahile çıktığımızda her yerde bu bisikletleri görebiliyoruz. Şu anki üye sayımız 20 bine ulaşmış olup, önümüzdeki günlerde bu sayı daha da artacak” diye konuştu.

Dünya standartlarında bisiklet yolları yapılıyor

Yeni bisiklet yollarının yapılmasıyla birlikte akıllı bisiklete olan ilginin katlanarak artacağını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Karadeniz’in en güzel sahillerine sahip ilçelerimizde bisiklet ve koşu yolu çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Genişliği, zemini ve rengiyle dünya standartlarına uygun, yeni bisiklet yolları yapıyoruz. Bu yollar hizmete girdikçe akıllı bisiklete olan ilgi de katlanarak artacak” diye konuştu.

Altınordu Akıllı Bisiklet projesi

Altınordu ilçesinde 11 adet akıllı bisiklet istasyonu ve engelli şarj istasyonunun yer aldığı proje kapsamında, toplam 88 adet bisiklet ve 143 adet park yeri olacak. Şu anda Durugöl Kapalı Spor Salonu karşısında, Yüksekokul önünde, Otel Denizkızı karşısı, Ordu Kültür Sanat Merkezi karşısı, Mostar Köprüsü ve Ordu Lisesi karşısında, teleferik yanı ve kaykay pisti yanındaki istasyonlar faal durumda olup; limanda, Ordu Üniversitesi önünde ve şadırvanın yanındaki istasyonların ise kurulum çalışması devam ediyor.

Ünye Akıllı Bisiklet Projesi

Akıllı Bisiklet uygulaması kapsamında Ünye ilçesindeki 4 adet akıllı bisiklet istasyonunda 32 adet bisiklet ve 52 adet park yeri ile engelli şarj istasyonları bulunuyor. İlçedeki bisiklet istasyonları Ünye Şehirlerarası Otobüs Terminali, Ünye Niksar Kavşağı karşısı, Ünye Çamlık ve Yüksekokul önünde yer alıyor.

Fatsa Akıllı Bisiklet Projesi

Fatsa ilçesinde ise Kader Pastanesi karşısı, Fatsa Cumhuriyet Meydanı karşısı ve Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu önünde yer alan 3 adet akıllı bisiklet istasyonunda 24 adet bisiklet ve 42 adet park yeri ile engelli şarj istasyonu bulunuyor.

Kullanmak için elektronik karta ihtiyaç olacak

Akıllı bisikletleri kiralayabilmek için cep telefonu uygulaması ile istasyonlardan üye olunabileceği gibi elektronik kart da kullanılabilecek. Akıllı bisiklet kiralama istasyonlarından kişisel ve kredi kartı bilgileri girilerek temin edilebilecek olan elektronik karta TL yüklemesi yapılacak. Bisiklet ya da istasyon üzerindeki manyetik alanda, kimlik bilgileriyle oluşturulan elektronik kartı kiralama işlemi gerçekleştirilecek. 30 dakikalık kiralamanın 1 TL olduğu akıllı bisikletlere vatandaşlar, 24 saatlik kullanım için 48 TL ödeme yapacak.

ORDU OLAY