Ordu Otogarı 2018’de Tamam

Altınordu Şehirlerarası Otobüs Terminalinde temel çalışmaları devam ediyor. Projenin 2018 yılında hizmete gireceğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Şehir trafiğinde yoğunluk oluşturan ilçe minibüsleri tek çatı altında toplanacak” dedi.

0

Altınordu ilçesi Eskipazar mevkiinde TOKİ ve Memurkent konutlarının bulunduğu bölgede çalışmaları devam eden Terminal Projesi’nin 2018 yılında hizmete girmesi için yoğun bir mesai harcanıyor. Toplam 22 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen yeni terminal ile birlikte kentin uzun yıllar beklentisi olan önemli bir hizmet daha hayata geçmiş olacak. Altınordu ilçe merkezinde kısıtlı bir alanda hizmet veren eski otogarın yaşanan yoğunluğu karşılayamamasından dolayı büyük bir ihtiyaç olarak görülen yeni otogar için Büyükşehir Belediyesi hummalı bir çalışma yürütüyor.

Minibüsler tek çatı altında toplanacak

Büyükşehir Belediye Başkan Enver Yılmaz, 25 milyon TL’yi bulacak olan yeni otogarda inşaatın tüm hızıyla devam ettiğini ve projenin sadece şehirlerarası otogar olarak değil kentin günlük ulaşım ihtiyacında hizmet veren ilçe minibüslerinin de toplanma alanı olacağını söyledi. Yılmaz, “3 bin 177 metrekarelik terminal binasından oluşan projede 18 adet kırsal terminal park alanı (ilçe minibüsü), 32 adet otobüs park alanı (şehirlerarası), 54 adet minibüs park alanı, 16 adet midibüs park alanı, 90 araçlık kapalı otopark, 60 araçlık açık otopark, 28 adet peron, 2 adet kafeterya ve 6 adet dükkân bulunuyor” diye konuştu.

Kendi enerjisini üretecek

Çalışmaların başladığı tarih itibarıyla 450 gün içerisinde tamamlanarak 2018 yılında hizmete girecek yeni otogarın kendi enerjisini üretecek örnek bir proje olarak da gösterildiğini belirten Başkan Yılmaz, “Hayata geçireceğimiz proje, standardı yüksek güneş panelleri sistemiyle yıllık tahmini 322.000 KW elektrik üretecek. Bu kapsamda güneş enerjisi sistemiyle kendi elektriğini üretecek, ısı pompasıyla da ısıtma ve soğutma sistemini sağlayacak çevre dostu bir bina kurgulandı” şeklinde konuştu.