Ordu, Müzesine Kavuşmayı Bekliyor

Ordulular, kendi topraklarından çıkarılan ancak, arkeoloji müzesi olmadığı için başka illerin müzelerine sürgün edilen tarihi eserlerin Ordu’ya getirilmesini istiyor. Bu istek üzerine Kültür Müdürü Uğur Toparlak, sürgündeki tarihi eserlerin yeni yapılacak arkeoloji müzesinde sergilenmesinin planlandığını açıkladı.

0
Önemli tarihi yaşanmışlıklara ev sahipliği yapan Ordu’da, bugüne kadar arkeoloji müzesinin yapılmaması Ordu turizmini baltalıyor.  Şehrin toprakları altından çıkarılan ancak müze olmadığı için başka illerin müzelerinde sergilenen tarihi eserlerden, Ordulular mahrum bırakılıyor. Son olarak bu tarihi eserlerden birine Samsun Arkeoloji Müzesi’nde rastlandı. Ünye topraklarından çıkarıldığı ileri sürülen Romalı komutan Gaius Numerios Maiori’nin cenaze rölyefi, 1985 yılından bu yana Samsun’da sergileniyor. Taşınma aşamasında olan müzeden çıkartılan cenaze rölyefi, müzenin bahçesine çıkartılarak, duvara yaslanmış bir şekilde taşınmayı bekliyor.
Samsun’a ikinci müze
Ordu, henüz bir arkeoloji müzesiyle tanışmamış olmasına rağmen, Samsun’a ikinci bir arkeoloji müzesi inşa edildi. Yıllardır dile getirilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen arkeoloji müzesi için en son Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapan şimdilerde AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini yürüten Prof. Dr. Numan Kurtulmuş geçen yıl söz vermişti. Söz verilmesinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen, bugüne kadar herhangi bir somut adım atılmadı.
Yeni müze için ihaleye çıkılacak
Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, yeni yapılması planlanan arkeoloji müzesindeki süreç ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ordu’ya yapılacak olan arkeoloji müzesi için bu ay sonunda ihaleye çıkılmasını beklediklerini belirten Toparlak, şöyle konuştu: “Müzemizin projesi tamamlandı. Projeyle ilgili maliyet analizleri yapıldı. Şimdi önümüzdeki günlerde ihaleye çıkartacağız. Kaynak sorunumuz yok. Büyük bir ihtimal bu ay sonunda ihaleye çıkacak diye bekliyoruz. Müzemizi Karşıyaka Mahallesi’nde yaklaşık 7,5 dönümlük arazi üzerine kuracağız. Aynı zamanda bu alanın yanında bir de 7,5 dönümlük bir yeşil alan var. Onu da projemize dahil ederek 15 dönümlük arazi içerisine yaklaşık 8 bin metrekare kapalı alanı olan, içerisinde sosyal donatı alanları, kütüphane, kafesi olan bir yaşam alanı inşa edeceğiz. Sadece arkeoloji müzesi değil, içerisinde kent müzesi formatını da taşıyan çok fonksiyonlu bir müze olacak.”
Müzenin içerisinde laboratuarın da olacağını kaydeden Toparlak, müzenin sıradan özelliklere sahip olmayacağını ifade etti.
Tüm eserler Ordu’ya getirilecek
Başka müzelerde sergilenen Ordu’ya ait eserlerin de geri getirileceğini belirten Toparlak, “Samsun, Sinop, Trabzon, Ankara müzelerinde Ordu topraklarından çıkan kendi kültürümüze ve medeniyetlerimize ait tarihi eserlerimizin olduğunu biliyoruz. Ordu’ya müzemiz kurulur kurulmaz, kendi müzemize taşıyacağız. Müzemiz yapıldığında bizim herhangi bir sorunumuz kalmayacak. Diğer illerdeki tarihi eserlerimizi bu müzemizin içerisine taşıyacağız. Bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Biz hepsini ayrı ayrı takip ediyoruz” dedi.
MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER