Ordu Atatürk Anıtının Hikayesi

0

Bugün sahilde teleferiğin yanında bulunan 51 senelik Atatürk Anıtının kurulması için yaşanan heyecanlı bir hikâye vardır. 1968 yılına kadar Ordu’da büstlerin haricinde etkili ve modern bir Atatürk Heykeli henüz yoktu. Ordu’ya ve Atatürk’e yakışır bir Atatürk anıtı dikilmesi kamuoyu çoğunluğunun genel bir arzusuydu. Vali Cemal Orhan Mirkelam ‘in destek ve himayesi ile Gazeteci Rıza Şimşek’in sahibi olduğu “Ordu Sesi Gazetesinin açtığı kampanyaları ile işe başlanabilmiş, bu kampanya sayesinde anıt kurulabilmiştir.

Cemal Orhan Mirkelam – Rıza Şimşek – Hüseyin Gezer

29.8.1967 tarihinde ilimize bir Atatürk anıtı yapılıp yapılmaması için, Ordu Sesi Gazetesi  Ordu ili çapında bir anket çalışması başlatmıştı. Ve akabinde bir halk oylaması yapılmıştı. Heykel yapılabilmesi için de ciddi bir para gerekiyordu. Devletten ve Belediyeden pek fayda yoktu. Bunun için başlatılan yardım kampanyası bir yılı aşkın hiç aralık vermeden devam etmişti. Bu dev  yardım kampanyası, Ordu sevdalısı ve sıkı bir Atatürkçü olan Gazeteci Rıza Şimşek,  tarafından bizzat  yürütülmüş ve her kapı çalınmıştı.

Ordu’lularda yapılan yardım çağrısı karşılıksız kalmamış, Atatürk sevgisi ağır basmış,  gerekli para ağır ağır toplanıp, hedeflenen güzel bir iş  sonuçta başarılmıştı.

Atatürk’ün anıt ve kaide işi hızla sürerken;  Ordu Ticaret Borsası 3000 lira vermiş, Halk Bankası 7000 lira, Vakıflar Bankası 3500 Lira teberru satmıştı. 1 Eylül 1968 tarihinde Ordu’da Bankalara açılan yardım hesaplarında 21776 Lira toplanmıştı. Bütün Ordu’lu hemşerilerin yardım kampanyasına destek vermesi için sürekli gazetelerden ilanlar, Belediye hoparlöründen anonslar yapılıyordu. Halk coşmuş, evindeki ekmeğinden kampanyaya destek veriyordu. İsmet Paşa İlkokulu öğretmen ve öğrencileri kendi aralarında  405 lira, Ordu Lisesi de 342 Lira  harçlıklarından para  toplamışlardı. Birçok fındık tüccarı ile birlikte, iş adamları İshak Köksal 1000 lira Kemal Akata’da 1000 lira yardım etmişti. Perşembe’deki Askeri hava radarı da 20bin lira yardım edeceğini  basın yoluyla beyan etmişti.

1920 yılında Mut’ta doğan ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Hüseyin Gezer tarafından Ordu ili için yapılan Atatürk heykeli Türkiye’de kendi kategorisinde en büyük Atatürk Heykeli olduğu söylenmişti. Atatürk Heykelinin maliyeti olan 45998 lirayı bulmuştu. Ama  Ordu’da okullar, dernekler, borsa ve odalar, kamu kuruluşları ve sivil halk kendi aralarında bu borcun tamamını  toplayıp, ödemişlerdi. 28 Ekim 1968 günü Cumhuriyet Bayramı eşliğinde Atatürk anıtı, halkın ve resmi erkanın iştirakiyle ve muhteşem bir törenle açılmıştı.

Ordu’ya kazandırılan unutulmaz bu eserin kurulması için  maddi olarak yardım eden büyüğünden küçüğüne, iş adamından köylüsüne, bakkalından fırıncısına memurundan işçisine her Ordu’luya, Valiye, Belediye Başkanına ve  Gazeteci Rıza Şimşek’e binlerce teşekkürlerimizi ve hürmetlerimizi sunuyoruz. Allah onlardan razı olsun, mekânları cennet olsun.

NAİM GÜNEY / Memleket Ordu