Ordu Anıt Ağaçlarını Kaybediyor

Ordu’daki anıt ağaçlar üzerine bir araştırma yapan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, son yıllarda 20 olan anıt ağaç sayısının 15’e düştüğünü belirterek önlem alınmazsa bu sayının daha da düşeceği uyarısı yaptı.

0
Samsun ve Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne göre Ordu’da 20 tane anıt ağaç niteliğinde ağaç bulunduğunu belirten Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, “Biz yaptığımız çalışmalar sonucunda bu 20 anıt ağaç varlığının 15’e düştüğünü belirledik. Örneğin Ordu’nun Perşembe ilçesinin Çamarası Mahallesi’ne gittiğinizde orada kayıtlara göre 3 tane gürgen 3 tane de meşe olmak üzere 6 anıt ağaç olması gerekiyor. Ancak biz yaptığımız araştırma sonucu anıt ağaç olarak sadece bir gürgen ağacının kaldığını gördük. Diğer anıt ağaçlar yol yapım çalışması sorasında zarar görmüş ve yıkılmışlar.” dedi.
Güzel bir tesis olabilirdi
Benzer bir durumun Gülyalı ilçesine bağlı Turnasuyu’nda da yaşandığını aktaran ODÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akçin, ”Burada Turnasuyu Irmağı’nın hemen kenarında Ordu-Giresun Karayolu’nun da 200-300 metre ilerisinde bir meşe ağacı vardı. Buradaki ağaç kendiliğinden yıkılmış. Aslında o ağaç eko-turizm açısından da büyük önem taşıyordu.  Tabi öncesinde ağacın içi de yakılmış. Aslında o ağaç Ordu’ya gelen herkesi götürülebilecek kadar önemli ve güzel bir anıt ağaçtı. Eğer yıkılmasıydı tabi ki. Çünkü ulaşım sorunu da yoktu. Aslında onun altına çok güzel bir mekan yapılabilirdi. Hemen önünde asma köprü de bulunuyordu.” diye konuştu.
6 asırlık ağaçlar var
Ordu’daki anıt ağaçların yaşlarını da araştırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Akçin, ” İncelediğimiz ağaçların 1 tanesi 150, 3 tanesi 200-300,  9 tanesi 400-500, 2 tanesi ise 550-600 yaş aralığında. Düşünebiliyor musunuz Ordu’da 600 yıllık bir tarihe tanıklık etmiş ağaçlar var. İnsanların bir kısmı bu konuda gerçekten duyarlı. Mesela Efirli’de cami bahçesindeki anıt ağacın çürüyen kısımları macun ile kaplanmış.  Bunun yanı sıra bazı yerlerde bahçesinde anıt ağaç bulunan insanlara bu konuda bilgi verilmiş. Onlara zarar verilmesinin, kesilmesinin yasak olduğu aktarılmış. Buna gerçekten uyanlar var. Ancak bunun dışında da maalesef bilinçli olmayanlar da var.” şeklinde konuştu.
Korunmazsa sayı daha da düşer!
Anıt ağaçların daha çok mezarlıklar, türbeler, cami avluları gibi mistik yerlerde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Akçin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Aslında anıt ağaçların çok azı şahıs arazisinde bulunuyor. Söz konusu anıt ağaçların bir kısmı korumaya alınmış üzerine sayılar konmuş. Ancak geriye kalan 15 ağacın birçoğu için de tehlike söz konusu. Mesela anıt ağaç mezarlığın yol kenarında bulunuyor ve oradaki yolun kaymasıyla ağaç da kayacak ve kaybolacak durumda. Onlardan biri Saraycık’ta bulunuyor. Bu tür ağaçların koruma altına alınması gerekiyor. Bugün için Ordu’da 20 anıt ağaç gerekli koruma yapılmadığı için 15’e düşmüş durumda. Eğer koruma çalışmalara yapılmazsa bu sayı çok daha azalacak. O yüzden en kısa sürede bu ağaçların koruma altına alınması gerekiyor.
Güzel örnekler çok az
Anıt ağaçlar için güzel örnekler de bulunduğunu belirten ODÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akçin, sözlerini şöyle tamamladı: “Ünye’de meydandaki çınar ağacı, Fatsa’da da sahildeki 3 çınar ağacı gayet güzel bir şekilde korunuyor. Anıt ağaçlarla ilgili son dönemde önemli gelişmeler var. Özellikle eko-turizm alanında.  Sırf anıt ağaçlar için gezi düzenleyenler var. Hata bazı anıt ağaçlar tarihsel olarak da önem taşıyor. Bir törenin o ağacın altında yapılmış olması yada önemli birinin o ağacın altında konuşmuş olması da önem taşıyor. Ordu’daki anıt ağaçların5-6’si hariç büyük bir bölümünde tabela da bulunmuyor. Aslında olması gerekir. Yaşı, Türkçe-Latince ismi, özellikleri oraya konulabilir. Elbette ona zarar verilmesinin yaptırımları hakkında uyarılar konabilir. Aslında bu bizim yıllara tanıklık etmiş onlara karşı bir görevimiz.”
Hasan Cem Özel / ORDU OLAY