Ordu Amatörünün Efsanesi “Aziz Tokat”

Ordu’da Amatör deyince ilk akla gelen kişi olan, Manchester United takımının 27 yıllık eski menajeri Alex Ferguson ve Arsenal takımının 22 yıllık menajeri Arsene Wenger ile kıyaslanan Ordulu Aziz Tokat ikisini de ikiye katladı. 79 yaşındaki Aziz Tokat 55 yıldır Esnafspor takımının antrenörü olarak takımın başında yer alarak aynı takımda aralıksız en uzun süre görev alan hoca olarak Türkiye ve Dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Gazetemiz muhabiri Çetin Gümüş’ün sorularını yanıtlayan Aziz Tokat’ın verdiği cevaplar şöye…

0
Esnafspor nasıl kuruldu?
Askere gitmeden önce Endüstri Meslek Lisesi önünde turnuvalar oluyordu arkadaşlarla orada top oynardık askerden geldikten sonra da yine aynı şekilde turnuvada top oynadık sonra 7 arkadaş biraraya gelip kurduk. Öğretmen Sıtkı Hayıroğlu, Bilal Sağlam, Mehmet Aksu, Naci Yargın şuan adı aklıma gelmeyen iki arkadaşlarla birlikte kurduk. adını önce Fındıkspor ve Denizspor koyalım diye düşündük sonra Ordu Esnafspor ismine karar verdik Ordu’daki esnaf arkadaşlarda bu takıma destek olur sahip çıkar diye düşündük.
Ben terzilik yapıyordum kulübün malzemeleri benim işyerimde kalırdı. O zamanlar oyuncular serbestti anlaşmalar bugünkü gibi yoktu. Başka kulüplerde oynayan oyuncuların kimine pantolon, kimisine takım elbise dikip thediye vererek takıma transfer ettim. Rahmetli Necip Cemal Gökalp, Kovboy Telat’ takımın başına getirdim. Çok kaliteli bir takımımız vardı okullardan altyapılara sporcu aldım. O dönem ne kadar popüler oyuncu varsa Esnafspor takımına gelmeye başladı. Esnafspor öyle bir takım oldu ki Orduspor takımını geçti. Orduspor ile maç yapardık bizim takım galipken Ordusporlu futbolcu arkadaşlar kavga çıkartıyordu Fikret Ayabakan maçı tatil ediyordu. O kadar iyi futbolcularımız vardı.
Esnafspor Ordu futboluna hangi isimleri kazandırdı hatırlayabildiklerinizi söyleyebilirmisiniz?
Arif Güney, Turgay Güney, Ömer Güvenç, Süleyman Ersoy, Ali Kara, Dursun Altaş, Coşkun Bekiroğlu, Hüdayi Şaşmaz, Cemil Yöntem, Halil Uysal, Orhan, Fikret, Kubilay, Gürkan, Necip, Kemal Yıldırım, Metin Akçevre, Kemal Köse hatırlayabildiklerim.
Orduspor kurulurken Siz neden birleşmediniz?
Ordugücü, Karadeniz İdman Yurdu, Yolaçspor, 19 Eylül ve Ocakspor takımları birleşip Orduspor Kulübünü kurdu. Biz iştirak etmedik, eden kulüpler kapanması gerekiyordu. Başkanımız rahmetli kuyumcu Muzaffer Türkmen hocamız Aydın Yıldırım’dı. Orduspor kurulurken Atalay oteli vardı orada toplanırdık Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’a telgraf çekiliyordu postaneye gidip telgrafı ben çekerdim.
Hocam başka bir takıma gitmeyi düşünmediniz mi?
Esnafspor benim çocuğum önceki yıllarda birçok takımdan teklif gelse de hiçbirini kabul etmedim. Halen de kabul etmeyi düşünmüyorum. Biz bu takımı çok zor şartlar altında kurduk. Bazen kıyafetlerimizi bile kendimiz yıkadık. Yeri geldi kendi cebimizden oyuncuların paralarını ödedik ama asla takımı bırakmayı düşünmedim. Eğer ben burada antrenörlük görevime son verirsem kulübün kapanacağına inanıyorum. Bu nedenle kulüp kapanmasın diye 55 yıldır aynı takımda antrenörlük yapıyorum. Sağlığım elverdiği, ömrüm olduğu sürece aynı takımı çalıştırmaya devam edeceğim.
Türkiye’de beğendiğiniz Teknik direktör ve futbolcular kimler?
Beşiktaşlıyım ama Avrupa’da oynayan bütün Türk takımlarını destekliyorum. Her hocanın kendine göre bir sistemi, tarzı var. Fatih Terim sporcuları iyi motive ediyor. Her takımda iyi oyuncularımız var.
Hocam Türkiye’deki 14 yabancı oyuncu kuralı hakkındaki düşünceniz nedir?
Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve diğer Süper Lig takımlarını görüyoruz çoğu ilk 11 kişilik kadrosunda ya 1 yada 2 Türk futbolcu oynatıyor. Ziraat Türkiye Kupası finalinde Teleset Mobilya Akhisarspor ile Fenerbahçe takımları karşılaştı. Fenerbahçe Akhisarspor takımından 8 kat daha maddi olarak ve kadro yapısıyla güçlü olmasına rağmen kupayı Türk oyuncuları fazla olan Akhisarspor takımı maçı kazandı. Bana göre ilk 11 kişilik kadroda 6 oyuncu sonradan oyuna girecek yedeklerle 8 kişiyi geçmemesi gerekir. Türk oyuncular nerede oynayacak? Nasıl başarılı olacaklar? Takımlarda 1 Türk 10 yabancı oyuncu oynarsa Milli Takım şuan olduğu gibi başarısız olur. Herkes rant peşinde koşuyor Türk futbolunu bitirdiler. Orduspor, Giresunspor, Trabzonspor takımlarında birçok güzel futbol oynayan futbolcular vardı.
Orduspor Süper Ligden Ordu 1.Amatöre düştü neler söylersiniz?
Ben Orduspor altyapısında olsaydım Orduspor’u küme düşürtmezdim. Orduspor Kulübü iş bilmez, tecrübesiz yöneticiler yüzünden küme düştü. Nedim Türkmen iyi bir arkadaştı kendisini uyardım tecrübeli 2 eski futbolcu yönetici al yanına dedim. Hektor Cuper’i göndermekte geç kaldı. Nedim Türkmen 2.Lig’de takımın başında olsaydı Orduspor küme düşmezdi. Cebinde 5 TL’si olmayan kişiler Orduspor takımına yönetici oldu. Bizim Esnafspor takımımızn yöneticileri daha iyi kişilerden oluşuyor. Bir Ergin Karlıbel, Şükrü Bodur rahmetli Hakkı Yılmaz iş bilen yöneticilerdi.
Orduspor UEFA Kupası oynarken 11 kişiden 9 tanesi Ordulu futbolcuydu. Trabzonspor şampiyon olduğu yıllarda Trabzonlu futbolcular vardı. Tecrübezsizlikten Gençlerbirliği ve Osmanlıspor takımları da küme düştü.
Ordu Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz Orduspor’a başkan olunca rahmetli Celal Şahin beni Orduspor altyapısına getirdi. Ben o zaman hem Esnafspor hem Orduspor’u çalıştırdım. Fikret Ayabakan, Temel Tefil, Aydın hocayla biraraya gelip iyi top oynayan çocukları Orduspor’a alıp Ordulu çocukları oynattık. Orduspor’un küme düşmesi Ordu futboluna çok büyük zarar verdi. Biz herşeyden önce Orduluyuz, Ordusporluyuz. Orduspor küme düşünce içimiz kan ağladı.
Temsilcimiz Yeni Orduspor lige şampiyonluk parolasıyla başlamasına rağmen ligi istemediği yerde tamamladı. Bu konuda neler söylersiniz?
Yeni Orduspor bizim takımımız ama takım kadrosu yeterli değildi. Mevcut kadrosuyla hedefe gidemez vasat bir takımbaşarılı bir takım değil. İnşallah seneye Fatsa Belediyespor takımıyla birlikte daha başarılı olur. Ünye takımı bizim, Altınordu takımı bizim onlar ne kadar başarılı olursa Ordu futbolu da gelişir.
Hocam Amatöre adanmış bir hayatınız var ASKF Başkanlığı neden yapmadınız?
Daha önce Amatör Spor Kulüpleri yönetiminde bulundum ama başkanlık ile Esnafspor takımının yönetiminde sıkıntı yaşarım diye kabul etmedim. Benim istememle olacak şeyler dğil Bunun kararını kulüplerimiz kamuoyu verir. Gelecek dönem illa amatör kulüpler sen olacaksın derlerse beni layık görürlerse çıkabilirim. Bütün ilçelerde beni severler, senin olduğun yerde varız diyorlar. Birlik beraberlik içerisindeki amatör kulüpler hiçe sayıldı o yüzden şimdi Kulüpler Birliği kuruluyor. Bazı sıkıntılar oldu, kutuplaşmalar oldu. İnşallah en kısa sürede bunları çözeriz.
Amatör futbol takımlarına yeni tesisler yapıldı. Yıllardır amatörün içinde bulunan bir kişi olarak bu tesisler Ordu için yeterli mi eksikler var mı?
Başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’a Ordu Amatör Spor Kulüplerine verdikleri maddi ve manevi destekler için teşekkür ederim. İnşallah bundan sonra da amatör kulüplerimize dah fazla destek verirler. Belediye takımlarına göre bizim imkânlarımız çok kısıtlı rekabet etmekte zorlanıyoruz. Bu sene Durugöl’deki sahalar yıkılınca 3 gün Perşembe’ye, 2 gün Sağra’nın oradaki sahalara antrenman yapmaya gittik. Yeni tesisler çok güzel tesis oldu. Bu sene aynı sahada 6 takım birarada çalıştık. Gördüğüm kadarıyla tesislerde 4 soyunma odası var 6 takım antrenman yapıyor, 2 nolu sahanın ışıklandırması yapılmadı. Seyirci tribünleri 1 nolu sahaya yapıldı, 2 nolu sahaya henüz yapılmadı. Çevre düzenlemesi yapılmadı. Biz amatör kulüpleri olarak tesis ihtiyacımız var. Bana göre Ordu amatörü için bu tesisler yeterli değil. Turnasuyu tarafına yeni sahalar yapılacakmış çok güzel olur.
Esnafspor takımının gelecek sezon planı nedir?
Ordu içindeki ve Ordu dışındaki değerli işadamlarımız, esnaflarımız bu zamana kadar bizi desteklediler onların sayesinde bunca senedir bu takımı yaşattık. İnşallah yeni oluşacak güçlü yönetimimizle ve esnaflarımızın desteğiyle Ordu Amatöründe başarılı bir sezon geçirmek istiyoruz.
Hocam çalışma sürenizden dolayı ünlü teknik direktörlerle kıyaslanıyorsunuz bu konuda neler söylersiniz?
Dünya’da, Türkiye’de ve Ordu’da yaş itibarıyla tecrübe, deneyim nedeniyle kıyaslıyorlar. 55 yıldır bir kulübün başında aralıksız bulunan tek kişi benim. Çocukları seviyorum, sporu seviyorum, insanları seviyorum. Başta Orduspor olmak üzere birçok takıma oyuncu yetiştirmeyi başardım. Halen birçok ligde oynayan oyuncularım mevcut. Bu oyuncuları gördüğümde gurur duyuyorum. Allah sağlık verirse inşallah ömrüm yettiği sürece bu takımdan yeni futbolcuları ülke futboluna kazandırmaya devam edeceğim. Eğer ben yılda bir futbolcu yetiştirebilirsem çok mutlu olurum. Bu gurur bana yeter.
Unutamadığınız bir anınız var mı?
Esnafspor Ordu şampiyonu oldu. Ordu’yu temsilen Türkiye Kupası maçı oynayacağız. Yeni lisanslar postahanede kayıp olmuş federasyona gidip yeniden çıkarttık maça son anda yetiştirebildik. Karşılaşma Amasya’da oynanacak biz takımla yola çıktık. Maçın başlamasına 40 dakika kala sahaya vardık rakip oturmuş dinleniyor sizi gelmez diye düşünmüştük dediler. Onları orada eledik sonra İzmir Altınordu’ya gittik onları yıktık. Sonra Erzincan’a gittik yenildik yenilmemiş olsaydık ya Fenerbahçe yada Galatasaray ile oynayacaktık o şansı kaçırdık. O dönem ki oyuncuları bulamazsın kimisi İstanbul’a gitti işe girdi bankacı oldu kimisi Almanya’ya gitti. Mesela Süleyman Ersoy vardı Rıdvan’dan daha hızlıydı, daha iyi top oynuyordu.
Bu sene 3.Lig’e çıkmayı başaran Fatsa Belediyespor, Bölgesel Amatör Lig’ine çıkmayı başaran Altınordu Belediyespor, Ordu 1.Amatör Lig’ine yükselen Kotyoraspor takımlarını tebrik ederim kutlarım.

RÖPORTAJ : ÇETİN GÜMÜŞ / ORDU OLAY