“Onun Arabası” Fotoğraf Sergisi Açıldı

0
Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi, orijinal antika otomobil fotoğrafları ve bu kareleri ölümsüzleştiren yolculuk hikâyelerine eşlik eden nesne ve belgelerden oluşan “Onun Arabası” adlı fotoğraf ve envanter sergisine ev sahipliği yapıyor.
Ordulu Sanatçı Prof. Dr. Sadık Karamustafa’nın koleksiyonunda yer alan eserlerin sanatseverlerle buluşturulduğu serginin açılışına Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Civelek, TÜYAP Sanat Danışmanı ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
PROF. DR. KARAMUSTAFA, “SERGİMİZ ZAMANLA ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ”
Onun Arabası Fotoğraf ve Envanter Sergisi’nin açılış konuşmasını yapan TÜYAP Sanat Danışmanı ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Karamustafa, insan ve otomobil ilişkileri bağlamında kurulan serginin zamanla daha önemli bir hâl aldığına dikkat çekerek, “Başlangıçta toplama fotoğraflarla hazırlamaya çalıştığımız Onun Arabası adlı fotoğraf ve envanter sergimiz zamanla ete kemiğe büründü. Sergi açtığımız şehirlerdeki katkıların ve yeni hikâyelerin işin içine girmesiyle birlikte bu sergimiz kanlı canlı bir hâl aldı. Sergimizin Ordu iline gelmesini sağlayarak bizleri onurlandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a ve Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
GENEL SEKRETER CİVELEK, “SANAT GALERİMİZDE 17 SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTIK”
1800’lü yıllardan itibaren otomobillerin teknolojik gelişmişliğin bir sembolü olarak insan hayatında yer aldığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Civelek, “En güzel anlarımıza şahitlik eden arabalar ile yaşanılan her bir hatıranın kalıcı kılınması, özellikle geçmiş yıllarda fotoğraf çekimi ile sağlanmıştır. İcat edildiği tarihten bu yana dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir tutku hâline gelen, koleksiyonu dâhi yapılan otomobiller ve onların renkli dünyası ile hafızalara kazınan her bir anı, nice fotoğraf, video ve yazılı kaynak ile hayat bulmaya devam etmektedir. Bugüne kadar 17 sergiye ev sahipliği yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerimizde on binlerce sanatseveri ağırladık. 20 binin üzerinde vatandaşımızı Fatsa ilçemizde düzenlediğimiz birçok sergi ile bir araya getirdik. Ünye’mizde de farklı temada pek çok sergiyi halkımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Daha da geliştirerek sürdürmek istediğimiz bu organizasyonlarımız kapsamda, önümüzdeki süreçte Türk İslam Sanatları Karma Sergisi, 4 Mevsim Ordu Üçüncü Fotoğraf Sergisi ve Çanakkale Şehitleri Fotoğraf ve Envanter Sergisi düzenleyeceğiz” diye konuştu.
Onun Arabası Fotoğraf ve Envanter Sergisi, 8 Kasım – 14 Aralık 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.