“Mukaddese Yolculuk” Sergisi Açıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Osmanlı Dönemi’ndeki hac yolculuğunu anlatan “Haremeyn, Hac - Mukaddese Yolculuk” adlı sergi, Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde vatandaşlarla buluştu.

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Haremeyn, Hac – Mukaddese Yolculuk” adlı sergiyle birbirinden özel eserleri Ordulularla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Eskiden ulaşımın zor olduğu dönemlerde hac yolculuğunun çok uzun sürdüğüne ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında kutsal topraklara ulaşıldığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Bundan yüz yıl öncesine kadar ulaşım imkânlarının çok zor olduğu dönemlerde hacı adayları yaklaşık 9 ay süren bir yolculuktan sonra kutsal topraklara ulaşıyordu. Bu yolculuğu güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için de belirli noktalarda toplanarak ‘Surre Alayları’ oluşturulur ve hac yolculuğuna çıkılırdı. İşte bu sergimizde de kutsal yolculuğu ve Haremeyn’i anlatan eserleri sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

Sergide Kâbe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Peygamberimizin sakal-ı şerifleri de yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlardan ve onların yolculuğuna şahitlik eden kişilerden günümüze kalan malzemelerin yer aldığı sergi 14 Aralık 2017 ve 11 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

ORDU OLAY