Mayıs Yedisi’nde Tekne Turu

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, “Halk arasında Mayıs 7'si olarak bilinen ve her sene 20 Mayıs'ta kutlanan ‘Mayıs Yedisi’nde gemi kiralayarak halkımızı denizde gezdireceğiz” dedi.

0
Hıdrellez bayramıyla büyük benzerlikleri olan ve yılın bereketli ve sağlıklı geçmesi amacıyla kutlanan mevsimlik bir bayram olan Mayıs Yedisi, bu yıl da Perşembe’de coşkuyla kutlanacak. Halk arasında Mayıs 7’si olarak bilinen ve her sene 20 Mayıs’ta kutlanan ‘Mayıs Yedisi’nde Perşembe Belediyesi, gemi kiralayarak vatandaşları denizde gezdirecek. Başkan Mustafa Sayım Tandoğan, etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Mayıs 7’si şenlikleri bizim uzun yıllardan bu yana yapıla gelmiş geleneğimiz ve vazgeçilmezimiz. Aslında daha büyük çaplı bir organizasyon yapacaktık ancak 20 Mayıs’ın Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle bazı kısıtlamalara gitmek zorunda kaldı. Akşam konser düzenleyecektik fakat bunu başka bir tarihe ertelemek zorunda kaldık. Bu ‘Mayıs Yedisi’nde halkımıza bir sürpriz yapıp eskiden olduğu gibi bir gemi kiraladık ve halkımız onunla gezecek. Muhtemelen ücreti geçtiğimiz yıl gibi yine 5 lira olacak. Öğrencilerden daha düşük ücret alabiliriz. Belki 10 yaş altı çocuklarımıza ücretsiz de yapabiliriz. Aynı gün halk mahalli sanatçılarımız konserler verecek. Ayrıca çocuklarımız için gölge oyunları olacak.  Şimdilik çalışmalarımız devam ediyor. Bu hafta içerisinde her şey netleşecek” diye konuştu.
Her Yıl İki Festival
Kış ve yaz olmak üzere ilçede iki festival düzenleyeceklerini belirten Tandoğan, “Perşembe’nin artık turizm ve festival gibi programlarla anılması gerekiyor. Biz görevimiz süresince halkımıza çok güzel festival havasında bir kış bir de yaz eğlenceleri düzenleyeceğiz. Mayıs Yedisi’nde yapamayacağımız konserlerimizi haziran veya temmuz ayı başında gurbetçilerimizle birlikte yapmaya karar verdik. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” ifadelerinde bulundu.
ARİF KALAFAT / ORDU OLAY