Kurul’da kazı başladı

0

Karadeniz’de geçen yıl Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’ndeki arkeolojik kazılara yeniden başlanıldı.

Bayadı Mahallesi’nde antik bir yerleşim yeri ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesinde bu yıl yapılacak kazı 2 ay sürecek. Kazıda 20’si arkeolog olmak üzere 40 kişi çalışacak. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kazı alanında incelemelerde bulunarak açıklama yaptı. Kazı çalışmalarına maddi ve manevi her türlü desteği vereceklerini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Kurul’da geçtiğimiz sene yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve 110 santim boyunda tahtında oturan “Ana Tanrıça Kibele” heykeli bulunmuştu.

Heykelin bulunmasının ardından bölgeyi 45 günde 20 bin kişi ziyaret etmişti. Şu anda Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesinde olan Kibele Heykeli, gerekli restorasyonu ve konservasyonu tamamlandıktan sonra tekrar ziyarete açılacak. 6’ncı Mithridates’ın kalesi olduğu tahmin edilen Kurul Kalesi’ndeki kazı çalışmalarına, bu sene de maddi ve manevi her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.