Körüklü Çizme Yok Oluyor

Ordu'nun ve Karadeniz'in tek körüklü çizme ustası olan 57 yaşındaki Türkay Yavaş, Türkiye'nin de sayılı körüklü çizme ustalarından biri olmayı başarırken, artık körüklü çizme yapımını birilerine öğretmek istediğini aksi taktirde bu mesleğin öleceğini dile getirdi.

0
‘Körüklü çizmenin dışı dana derisinden içi ise keçi derisinden yapılır’ diyen Yavaş, körüklü çizmeyi geçmişte Ege Bölgesi’nde efeler, Karadeniz’de ise zengin kişilerin giydiğini söyledi.
“20 yıldır yapıyorum”
Körüklü çizme yapımını Kuşadası’nda öğrendiğini aktaran Yavaş; “Körüklü çizmeyi sadece Ordu’da Karadeniz’de yapan yok. Çünkü bu mesleği öğrenmek isteyen insan kalmadı. Bununla birlikte çırak yetişmiyor. Bu çizmecilik en son 1960’da Ordu’da bitmiş. Ondan sonra devam eden olmamış. Bende dedim ki, Ordu’da neden olmasın! Gittim Kuşadası’na. Zaten kunduracılık alt yapımız var. Ondan dolayı çizmeciliği orada öğrendim. Ordumuzda bu bulunsun diyerek 20 yıldır bu işi yapmaya devam ediyorum. Mesleğimi severek yapıyorum. 2015 yılı Yıl Ahisiyim. Kültür Bakanlığından sanatçı kartım var.” dedi.

“Sahip çıkılmıyor”
Ordu’da zanaatkarlar caddesi olması gerektiğini savunan Yavaş, şunları kaydetti; “Bu mesleğe Ordu’da sahip çıkılmıyor. Örnek olarak geçen günlerde Bursa’ya giderek geleneksel 4.fuara katıldım. Oradaki bazı meslek dallarında arkadaşları gördüm ve belediyeler sahip çıkıyor onlara. Başkaları da öğrensin diye kurslar açmış, bu kurslarda mesleklerin devamı için yapılıyor. Ama maalesef bizde bunlar yapılmıyor. Körüklü çizmeye ilgi oluyor ama biraz tanıtımını yapmak lazım. Daha iyi tanıtmak için Ordu’nun belirli bir yerinde zanaatkarlar caddesi, hepimizin bir arada olduğu dükkanlar olan bir bölge olması lazım. Ama maalesef sahip çıkan yok. Yaşım 57 oldu. Ne kadar daha devam ettiririm bilmiyorum.”

“Bu mesleği öğretip, bırakacağım”
‘Bu mesleği öğrenmek isteyen gelsin gerçekten ben bu zanaatı öğreteceğim’ diyen Türkay Yavaş; “Her türlü yardımcı olacağım. Kunduracılardan bile şimdi zanaatkâr yetişmiyor. Mevcut kunduracılardan en genci 40 yaşında. Genç nesil yok. Gelsinler öğretelim bu meslek uçurumun başında, böyle giderse bitti bitecek zaten. Bu mesleği işini sevecek ve bu işe gönül veren birine öğrettikten sonra bırakmayı düşünüyorum. Çünkü bu mesleğin Ordu’da kalmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.
“Ege’ye gönderiyoruz”
İl dışına da körüklü çizme gönderdiklerini aktaran Yavaş; “Körüklü çizmeye birçok ilden talep var. Tanıtımını yaptıktan sonra her türlü internetten satışını yapıyoruz. Mesela halk oyunları için Ege’ye gönderiyoruz. Efe oyunları ve kostüm olarak da kullanıyorlar. Bunun yanında kadınlara da körüklü çizme yaptım. Bu meslek maddi yönden büyük sıkıntılar çekiyor. Malzemeler çok pahalı oldu. Bir köseleyi bir yıl önce 37 liraya alıyorduk, şuanda 85 lira kilosu. Kunduracıların bütün malzemelerinde artış oldu diyebilirim.” dedi.
Ordu Hayat/Samet-Sezer-Yılmaz Ülgü (Özel Haber)