Koca Dağı Yok Edecekler!

ORÇEV Derneği Başkanı gül Ersan, Fatsa Salihli Mahallesindeki taşocağının kapasite artırımına gittiğini ileri sürerek, “Taşocağını işletenler, şimdi kapasite artışı için ilgili kurumlara başvurmuşlar, çalışma alanlarını 48 hektara çıkarmak istiyorlar. Bu gidişle koskoca dağı tamamen yok edecekler” dedi.

0

ORÇEV Derneği Başkanı gül Ersan, Fatsa Salihli Mahallesindeki taşocağının kapasite artırımına gittiğini ileri sürerek,  “Taşocağını işletenler, şimdi kapasite artışı için ilgili kurumlara başvurmuşlar, çalışma alanlarını 48 hektara çıkarmak istiyorlar. Bu gidişle koskoca dağı tamamen yok edecekler” dedi.

Fatsa Salihli Mahallesinde halen faaliyette olan ve çevre mahallelerde yaşayanlar tarafından şikayet edilen taşocağında kapasite artışına gidildi. Yılda 1.152.000 ton üretim planlayan şirket, ÇED Raporu hazırlayarak gerekli işlemleri bitirmeye çalışıyor. Ordu Çevre (ORÇEV) Derneği Başkanı Gül Ersan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Fatsa’nın Salihli Mahallesinde yıllardır faaliyette olan taşocağı nedeniyle, yörede yaşayanlar geçtiğimiz yılın son aylarında bir basın açıklaması yapmıştı. Dernek olarak bizi de davet etmişlerdi. Biz de hem destek olmak hem de taşocağının çevreye etkilerini görmek için mahalleye gidip basın açıklamasına katılmıştık. Mahalle sakinleri taşocağındaki dinamit patlamaları nedeniyle gürültüden, çıkan tozdan, sarsıntıdan çok rahatsız olduklarını söylemişler; hatta evlerinin duvarlarında çatlaklar olduğundan bahsetmişlerdi. Taşocağı ile karayolu arasındaki Elekçi Deresinin yatağı taşocağından gelen taş toprakla dolmuş ve kirlenmişti. Bu durumu gördükten sonra dernek adına DSİ’ye şikayet dilekçesi yazıp derenin temizlenmesini ve bir daha kirlenmemesi için önlem alınmasını istemiştik. DSİ’nin elemanları gidip yerinde tespit yapmışlar ve dere yatağının taşocağı faaliyeti nedeniyle değil, Karayollarının yol çalışması nedeniyle daraldığını rapor etmişlerdi. Yani, herkesin gördüğünü onlar görememişti” diye konuştu.

Evler boşaltıldı

Taşocağının bölgeye verdiği zarara da değinen Ersan, “Birkaç gün önce avukatımızla birlikte Salihli Mahallesine tekrar gidip daha kapsamlı incelemelerde bulunduk. Sarsıntılardan oturulamaz raporu verilen konutu, çatlayan duvar ve kirişler nedeniyle boşaltılan mandırayı, çöken koskocaman fındık bahçesini ve mahalle yolunu, derenin taşocağından önceki berraklığı ile taşocağıyla başlayıp devam eden bulanıklığını tespit ettik. Taşocağından çıkan tozlar nedeniyle çevre bahçelerdeki fındık üretimi neredeyse sıfırlanmış durumda. Sebze ve diğer meyveler de olumsuz etkilenmiş. Taşocağını işletenler, şimdi kapasite artışı için ilgili kurumlara başvurmuşlar, çalışma alanlarını 48 hektara çıkarmak istiyorlar. Bir kısmı ormanlık, bir kısmı fındık bahçesi olan işletmenin ruhsat alanı yaklaşık 100 hektar. Bu gidişle koskoca dağı tamamen yok edecekler. Ancak, yöre halkı buna izin vermeye hiç niyetli değil” ifadelerinde bulundu.