Kaybolan hatıra defteri şimdi nerede ?

0

19 Eylül 1924 tarihinde Atatürk Ordu’ya gelip ziyaret etmişti. Atatürk ziyareti dönüsünde vapura binmek için cadde boyu heyetle yürürken karşısına sporcularla birlikte İdmanyurdu Reisi Ali Rıza Gürsoy, Atatürk’ün önüne çıkarak, Onu İdman Yurdu Kulübü’ne davet etmişti . Atatürk de onların teklifini geri çevirmemişti. Çok az vakti olmasına rağmen İdman Yurdu’na uğramıştı. Ordulu gençler çok sevinçliydi. Ancak kulüp defterine hatıra yazdırmak üzere Atatürk’e uzattıkları kalemin mürekkebinin kurumuş olması bu sevinçlerini biraz gölgelemişti ama Atatürk’ün kendi kalemiyle yazması onları fazlasıyla mutlu etmeye yetmişti.

Atatürk İdman Yurdu’nun defterine şunları yazmıştı. ‘‘Ordu İdman Yurdunu teşkil eden gençlerin hemen mevcudiyetini izhar ve ihsas eden gençlerden mürekkep olduğunu gördüm, memnunum. Sporun bedeni olduğu kadar fikri de olmasına dikkati celbederim.’’ Bu günkü anlamıyla, ‘‘Ordu İdman Yurdu’nu oluşturan gençlerin hepsinin varlıklarını hissettiren atak gençler olduğunu gördüm bu yüzden memnunum sporun bedenle olduğu kadar zeka ile de yapılması hususunu dikkatinize sunarım’’ demişti. Atatürk bu ziyaretten sonra birkaç yere daha uğrayıp, geldiği Hamiye vapuruna geri döndü ve yola çıktı.
Ama Atatürk’ün kendi kalemi ile yazdığı defter bir müddet sonra kaybolmuştu. Atatürk’ün İdman Yurdu’nda hatıra yazdığı defter bugün halen kayıptır.

Defterle ilgili araştırmacı-yazar İbrahim Dizman, Arif Hikmet Onat’la yaptığı bir söyleşi de Arif Hikmet Onat’ın kendisine, “Ben Halkevi başkanıyken defteri gördüm, hatırlıyorum, hatta bir milli günde sergilemiştik de ama sonra ben belediye başkanı oldum, milletvekili oldum ve halkevi ile bağım koptu, defterin ne olduğunu bilmiyorum” demiş. “Ne olmuş olabilir bir tahmininiz var mı?” diye de sorduğumu not düşmüşüm defterime. “Halkevleri kapatılınca, demirbaşları yasa gereği bütün illerde defterdarlıklara verilmişti” diye söylediğini belirtmektedir. Atatürk’ün Ordu Gençliği için yazdığı o manevi değeri büyük bir hatırayı dahi koruyup, kollayıp bugünlere kadar getiremedik. Yazıklar olsun, böyle bir kıymetli esere sahip çıkamayanlara… Öyle değil mi?

NAİM GÜNEY

Paylaş
Önceki İçerikOrdu’da Suriyeli sayısı arttı !
Sonraki İçerikSeyyah oldum gezdim alemi
Naim Güney
1958 yılında doğumlu, Hüseyin Naim Güney, ilkokul, ortaokul ve Liseyi Ordu'da bitirdi. KTÜ Ordu Meslek Yüksek Okulundan İnşaat bölümünden mezun oldu. 1979 yılından itibaren bir süre yurt dışında özel sektörde çalıştı. 1980 yılından beri Devlet Su İşlerin 75.Şube Müdürlüğünde çeşitli birimlerde görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan “H. Naim Güney” hâlihazırda; Ordu hakkında yerel tarih araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Çeşitli Dergi, Gazete ve Sosyal Medyada yaptığı yerel araştırmalar seri olarak yayınlanmaktadır. “Eski Vergiler” ve “Ordu’da Meydana Gelen Doğal Afetler” adında iki adet kitabı bulunmaktadır.