İsmail Ağa Konağı Kitap-Cafe Olacak

Restore edilmek üzere Perşembe Belediyesine hibe edilen İsmail Ağa Konağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık, “İsmail Ağa Konağını Kitap-Cafe olarak düşündük. İnsanların gelip çay kahve içtiği ve kitap okunan bir yer olmasını istiyoruz” dedi.

0
Perşembe ilçesinin Kozağzı Mahallesindeki anılarla dolu tarihi İsmail Ağa Konağı mirasçıları tarafından Perşembe’ye hizmet için restore edilmek üzere belediyeye hibe edildi.  İsmail Ağa Konağı hakkında kaymakamlık olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Kaymakam Ahmet Arık,  konağın son durumunu şöyle anlattı: “İsmail Ağa Konağının varisleriyle bir araya geldik,  yapılan görüşmelerimiz sonrasında bu tarihi yapıyı binayı, uygun bir şartla Belediyeye hibe edebileceklerini ama uygun bir şekilde kullanılmasını ifade ettiler. Daha sonra da İsmail Ağa Konağını, Belediyeye hibe edeceklerini söylediler.    Şimdiki adıyla anılmasını ancak restore edildikten sonra uygun görülen bir yere, babalarının da isminin anılması açısından bir tabela koyulabilir.. Aileyi de onore etmek adına, girişine İsmail Ağa Konağı isminin hemen altına da, o aile tarafından bağışlanmıştır diye yazabiliriz. Şimdi şu andan itibaren burada izlenecek süreç şudur: Belediyenin burası ile ilgili bir plan yapması gerekiyor.  Tamam burası belediyeye geçirildi, bu vatandaşlarımız hibe ettiler, çok teşekkür ediyoruz kendilerine..   Burası tarihi eser, tarihi yapı niteliğinde olduğu için burayla ilgili bir imar planı düzenlenmesi ve karar alınması gerekiyor.  Bu kararı da ayrıca yapılacak tadilatların projelerinin aslına uygun yapılabilmesi için bölge kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.. Belediye bu hazırlıklarını yaptıktan sonra Valilik Yatırım İzleme Komisyonu Başkanlığına başvuracak, YİKOB ‘un böyle projelerle ilgili başka çalışmaları da var.”
Kitap-Cafe olacak
Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık, daha sonra şunları söyledi: “Valilik olarak belediyelerin bu tür projelere destek veriyoruz. İsmail Ağa Konağını Kitap-Cafe olarak düşündük.  İnsanların gelip çay kahve içtiği ve kitap okunan bir yer olmasını istiyoruz. Öyle oyun oynanan bir kahve şeklinde değil, ama kültürel bir yer olsun istiyoruz. İnsanları orada güzel-güzel kitap okuyup kafalarını dinleyeceği bir mekân olsun istedik. Bu anlamda yaz dönemi için bahçesiyle, kış dönemi için iç mekanıyla  tarihi bu konağı aslına uygun bir şekilde restore edip hizmete sunmaktır amacımız.. İnşallah bu konuda başarılı oluruz..”
ARİF KALAFAT / ÖZEL HABER  / ORDU OLAY