Islık Dili Unesco Yolunda

UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne aday olan “Ordu Islık Dili” için mutlu haber bekleniyor.

0
Giresun ile beraber Unesco miras listesine girmek için “Islık Dili” dosyasını hazırlayan Ordu ili, Unesco’dan gelecek habere odaklandı.
“Dosya olarak gönderdik”
Doğu Karadeniz’in yalçın dağlarından yükselen yüzlerce yıllık geleneğimiz ıslık sesinin UNESCO listesine girmek üzere olduğunu aktaran Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak; “Giresun ile beraber ‘Islık Dili’ çalıştık. Acil Unesco İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne gireceklerin arasına Ordu ve Giresun ‘Islık Dili’ de girdi. ‘Islık Dili’ daha önce Giresun’da yaygındı ama biz dedik ki Ordu’da da var. Ordu ile ilgili de bu konuda çalışma yaptık. Ordu ve Giresun olarak ıslık dilini ile ilgili iki ayrı dosyayı Unesco’nun acil listesine gönderdik. Şuanda sonucunu bekliyoruz. Somut olmayan kültürel miraslarımızda Ordu Islık Dili Unesco listesine girmiş olacak.” dedi.
Islık Dilinin yoğun olarak Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuş Köyü’nde konuşulduğu belirtilirken, ayrıca bu dilin 500 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin ediliyor.
Adnan Alparslan (Ordu Hayat Gazetesi / Özel Haber)