Hoynat Adası Dürbünlerle İzlenecek

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan, “Hoynat Adası’nın, kuş gözlemciliği açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle orada uygun bir yer bulup seyir terası projesini hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

0
Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan, Ordu’nun ‘sakin şehir’ unvanına sahip tek ilçesi olan Perşembe’deki Hoynat Adası’nda, 90 çift tepeli karabatak ile 250 çift gümüş martının yaşadığının belirlendiğini söyledi. Hoynat Adası’nın Türkiye’de tepeli karabatak kuşlarının yuva yaptığı nadir yerlerden olduğunu belirten Tandoğan, adanın kuş gözlemciliği açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Adanın turizme kazandırılması için proje çalışması gerçekleştirildiğini kaydeden Tandoğan, şöyle konuştu:
“Seyir terası ve dürbünler konulacak”
Seyir terası ve dürbünler koyarak adadaki kuşlar gözlemlenebilecek. Yer tespiti konusunda çalışmamız sürüyor. Kuşları rahatsız etmeyecek şekilde çalışma yapılacak. Ziyaretçi noktasında burası çok önemli, dürbünler koyduktan sonra burayı cazibe merkezi haline getireceğiz. Bugün baktığımızda Ordu’nun en çok turist çeken yeri Perşembe. Onun için çaba sarf ediyoruz. Turizmden para kazanmak, göçü geri döndürmek istiyoruz. Doğayı bozmadan koruyup, bölgenin yapısına göre bölgemize otel yapmayı düşünüyoruz. Bir işletmecimiz gerekli izinleri aldı, otel yapacak. Bunların da ilçemiz turizmine büyük katkısı olacak.”
Vatandaşlara uyarı
Kuşların korunması amacıyla adaya girişin yasak olduğunu da belirten Tandoğan, “Kuşların doğal yaşam alanlarını korumaya çalışıyoruz. Adaya insanın çıkması yasak, orada kuşlar ürküyor. Hatta üreme döneminde saldırabiliyorlar. Kuşların üremesi için burayı koruyoruz. Aşırı gürültüyle rahatsız edilmemesi gerekiyor. Vatandaşlarımızdan özellikle ricamız, adanın yanında yol kenarına araçlarını çekiyorlar, gürültü yapıyorlar. Bu konuda daha hassas davranmalıyız. Kuşların doğal ortamı orası, aldığımız tedbirlerle nesli tükenen bu kuşların çoğalmasını sağlıyoruz” diye konuştu.
ORDU OLAY