Fındık Üreticiyi Kurtarmıyor !

Fındık fiyatında istediğini elde edemeye üreticiler sistem etti. Üreticiler, fındık fiyatının en az 12 lira ile 13 lira arasında olması gerektiğini savundu.

0

Fındık fiyatlarının artmaması her geçen gün üreticilerde hayal kırıklığı yaşatıyor. Bu yıl da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahalesinin yetersiz kaldığını belirten üreticiler, fındık fiyatlarının maliyet seviyesinde olduğunu söyledi. Bu fiyatların kendilerini kurtarmadığını kaydeden üreticiler, fiyatların en az 12 lira ile 13 lira olması gerektiğini ifade etti. İşte o üreticilerin görüşleri;

BU YIL TOPLAMIYORUZ DENMELİ

Yakup Yurdakul: Halk olarak bir şeyler yapmamız lazım ve bu fındığı 3-5 kişinin eline bırakmamamız lazım. Mitingler yapılıyor ama derdimizi tam olarak aktaramıyoruz. Sayın bakanımız herkes memnunuz diyor ama gelsin Ordu’da insanların haline bir baksın. Ne olursa yokluktan olur. Ne olur? Hırsızlıklar olur, adam kandırmalar olur bunları önlemen içinfındığın değeri neyse onu versinler. Bir Antep fıstığı 40 lira. Antep fıstığı nerde bizim fındık nerde. Arasında dağlar kadar fark var.  İşçiler zaten 4’te 3’ünü alıyor gidiyor. 4’te biri vatandaşa kalıyor onu da tüccar alıp gidiyor. Yani son durumumuz çok kötü. 3-5 kişi cebine para sokacak diye koskoca Türk halkını mağdur etmenin anlamı yok. Bence hep bir olup bir sene fındığımızı toplayacağız, satmıyoruz diyeceğiz. Bir kenarda bekleteceğiz. Bakalım ne oluyor? Tamam paramız yok ama parasız satacağıma koyacağım evime bak o zaman ne oluyor? Her şey değişir. Öyle de açtım tam aç kalırım ya kaderimdir derim ya da şansımı denerim.

FINDIĞA GÜVENEN KALMADI

Selami Topaloğlu: Fındık artık cidden bizi kurtarmıyor. Fındığa güvenen de kalmadı. İyi kötü emekli maaşımız var da fındığa çok ihtiyacımız yok. Devlet buna bir çare bulamadı. Kaç tane milletvekili var geliyorlar, gidiyorlar hiçbir şey yok. Bizim çocukluğumuzda millet hep fındıkla geçiniyordu başka hibçir şeyi yoktu. Tabi o zamanlar fındık üreten yerler çok yoktu. Mesela Gölköy’de, Gürgentepe’de fındık yoktu. Buraya yemiyeye geliyorlardı zamanında. Fındık da çok üretmeye başladık gidişat tam tersine gidiyor. Ben fındığımı 8.50 liradan sattım ama hiç memnun kalmadım. Hiç kar edemedim. Kendim topladım ettim ucu ucuna kurtardı beni. Milletin fındıktan hiçbir beklentsi yok. Çok fındığı olanlar belki kazanabilir de bizim gibi az fındığı olanlar perişan. Sadece fındığa kalsaydık vay halimize Ama işte toprağımızın başındayız baba toprağı bırakılmıyor. Bir de değer etse, millet zaten fazla bir şey istemiyor ki 12-13 etse kurtarsa yeter.

FİYATLAR MASRAFIN ALTINDA KALDI

Bülent Arslantürk: Devletin bu konuda yaptığı TMO alımları da bir işe yaramadı. Fiyatının en az 15 lira olması lazım. Fiyatlar masrafın altında kaldı. Hiç memnun değiliz. Alım gücü olmadığı için esnaflar da iş yapamıyor. Çiftçi zor durumda mağdur. Ben ilk zamanlarda 7 liradan sattım. Cebimden masrafı karşıladım. Piyasa yabancı şirketlerin elinde gibi çok da düzelmez diye düşünüyorum. Yürüyüşler oldu ama hiçbir şey değişmedi. 10 sene önce de büyük bir yürüyüş olmuştu burada onda da değişmemişti.

İLGİLENEN KİMSE YOK

Ali Almaz: Fındık şu an hiç iyi durumda değil. Yurtdışına onlarca para gidiyor ama üreticiye yok. İlgilenen kimse de yok. Sadece sözde var gerisi yok. Emekçinin hakkının verilmesi lazım. Biz 7-8 liradan satıyoruz markette 50 lira. Ben anlamadım nasıl iş. Biz sadece bekliyoruz. Az da olsa çok da olsa bir geçim kaynağımız fındık başka da yok.

KÖTÜ GİDİŞAT İŞ BİRLİĞİYLE AŞILIR

Rıfat Yıldız: Üreticilerin gönül, iş birliği yapmasıyla, tavır almasıyla olur. İstikrar önemli. Hükümetin destek vermesiyle bağlantılı tabi ki. Maliyetler düşürülebilir, destekleme artabilir. Şuanki halinden hiç memnun değiliz. Geçen yıl 14 yıl fındık verirken bu sene 8 liradan vermek üreticiyi sarsıyor. Ben bu sene fındıktan 8 bin lira zarar ettim. Amele parası günlük 100 lira, fındık 8 lira zaten günde 1 çuval fındık toplanıyor o da 1 ya da 2 tenekeye tekabül eder. Yüzde 80’ini amele, yüzde 30-40’ı da gübresi, ilacıydı, malzemesiydi derken yüzde 20’i zarardasın. Hükümetin desteklememesinden, borasanın dış kaynakların elinde olmasından dolayı bu haldeyiz.

FİYATLAR ÇOK DÜŞÜK

Muharrem Bahadır: Fiyatlar çok düşük. Zaten işçinin maliyetinin altında bir fiyat şuanki fiyatlar. Eylem, yürüyüş yapıldı ama hiçbir katkısı olmadı. Devlet erkanı kendi istediği gibi yönetiyor. Böyle olmaması gerekyor. Bir de aracı kurumların artması çiftçilerin zararına oluyor. Aracı kurumların ortadan kalkması lazım. Aracı kurumlar fındık fiyatını çiftçiden gelip 7-8 liradan alabiliyor. Okul zaman borç zamanı olduğu için de insanlar satmak zorunda kalıyor. En az 10-12 lira olması gerekiyor. Net bir tavır almamız gerek.

EN AZ 12 LİRA OLMASI LAZIM

Selçuk Aktaş: Üreticiyi tatmin etmesi için en az 12 lira olması lazım. Fındıkta istikrar önemli. İsttikrar için de fındığın dünya çapında pazarlanması çok önemli bir ürün talep görürse fiyatı artar. Buna çok önem verilmeli. Dünya ülkelerine fındığı sattığınız zaman fındık kalmadıkça fiyatı da artacaktır. Pazarlama tekniklerinin geliştirilmesi lazım. Fiyatların düşük olması insanları etkiliyor. Fındık karlı satılsa piyasada para döner, işletmeler kazanır, ben esnafım mesela benim de işlerim artar. Devlet buna iyi bir politika düzenlemeli. Fındığın  üreticiden tüketiciye kadar iyi bir koordinasyonu yapılmalı. Özel ellere veriliyorsa bile bunlar çok iyi denetlenmeli, kontrol altında tutulmalı. Yoksa tabiki üretici eziliyor belli odaklar kar ediyor. Bilinen sorunlar aslında ama bu döngüyü bir türlü kıramadık. Fındığı pazarlamayı, satmayı bir türü beceremedik. Hala da beceremiyoruz maalesef.

ANIL GÖKÇE – ÖZEL HABER / ORDU OLAY