“Fındık için adalet” yürüyüşü sona erdi

0

Fındık fiyatlarındaki düşüşe ve üreticinin sorunlarına dikkat çekmek için yapılan “Fındık İçin Adalet” yürüyüşü Giresun’da sona erdi.

18 Eylül’de Ordu Büyükşehir Belediye binası önünden başlayan “Fındık İçin Adalet” yürüyüşü, 3.gününde Giresun Belediyesi önünde son buldu.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen fındık yürüyüşünün ilk günü Ordu Milletvekili ve CHP Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile birlikte CHP’li bazı vekiller vatandaşlara eşlik ettiler.

Altınordu ilçesinden başlayan yürüyüşün ilk gününde 21.5 km yol katedildi. İkinci gün ise yaklaşık 20 km yol kateden katılımcılar gün sonunda Giresun’a ulaştılar. “Fındık İçin Adalet” yürüyüşünün son günü ise Giresun Belediyesi önününde tamamlanırken, meydanda toplanan vatandaşlara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşma yaptı.

İKTİDAR TEHDİDİNE KARŞIN İLGİ BÜYÜK

AK Parti’nin en güçlü olduğu bölgelerden Karadeniz’de yapılan yürüyüşe katılımla ilgili konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “iktidar tehdidine karşın” yürüyüşe katılım ve ilginin yüksek olduğunu söyledi. Ordu Milletvekili olan Torun, yol boyunca vatandaşların araçlardan ve balkonlardan destek verdiğini, yürümekte zorlanan yaşlı vatandaşların “Benim için de yürüyün” dediğini aktardı.Ayağında terliğiyle yürüyen vatandaşlar olduğunu anlatan Torun, üreticinin elindeki tüm fındığı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alacağıyla ilgili açıklama için, “Yürüyüş daha yapılmadan bu karar alındı. Sonrasında daha olumlu kararlar alınacağına inanıyoruz” dedi.

TEK BİR PROTESTO İLE KARŞILAŞMADIK

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, ilk gün 20 kilometreyi bulan yürüyüş boyunca tek bir protesto eylemi ile karşılaşmadıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:“Tek bir protesto eylemi ile karşılaşmadık. Halkın ilgisi çok yüksek. İktidarın arka bahçesi olarak gördüğü Karadeniz’de çöktüğünü görüyoruz. Emin olun yol kenarında bu yürüyüşe destek veren insanların o desteği bizim yürüyüşümüzden sosyolojik olarak daha önemli. Çiftçiler, bu bölgenin insanları, fındık konusunda sağduyulu bir söylemin geliştiğini görüyor ve kendilerini ait hissediyorlar.”

İTALYA’DA 21 LİRA, TÜRKİYE’DE 8 LİRA

Tarım politikalarında küreselleşmenin olumsuz etkilerine dikkat çeken Pekşen, bu noktada iktidarların tutumunun önem taşıdığını belirterek şöyle devam etti:“Bugün Karadeniz’de fındık alan tekel firma burada fındığı kaça alıyor, İtalya’da kaça alıyor? İtalya’da çiftçi yüzde 40 devlet desteği, ayrıca kilogram başına 3.35 Euro ile fındıktan 21 lira kazanıyor, Karadeniz’de 7.5-8 TL kazanılıyor. Arada 3 kat var. Aynı firma İtalya’dan 21 liraya Türkiye’den 7.5-8 liraya fındık alıyorsa ikisinin arasındaki tek fark devlet farkı, siyasi iktidar farkıdır. Birisi halkın sorunlarıyla meşguldür, diğeri ise iktidarda kalmak için kendi halkını seçmenini bile uluslararası tekellere ezdirmektedir. Biz de bu yürüyüşle bunu anlatmaya çalışıyoruz.”

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN 6 MADDE

CHP tarafından düzenlenen 3 günlük ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ yürüyüşü bugün yapılan miting ile tamamlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun’da gerçekleştirilen mitingde yaptığı konuşmada fındık üreticisinin sorununu çözmek için 6 madde sıraladı.

İşte o maddeler:

1. Madde: FİSKO birliği en görkemli en şaşaalı hale getireceğiz. Bu kuruma siyaset bulaşmayacak. Ürün alımı, ihracatı burası yapacak.

2. Madde: Yürürlükte Fındık Kanunu var. Fakat bu kanun düzgün değil. Yeniden oturup fındık kanunu çıkaracağız. Üretici, manav, tüccar katılacak. Hep beraber ortak akılla fındık kanunu çıkaracağız.

3. Madde: Fındık İhtisas Borsası kuracağız. Fındığın fiyatı bu ülkede belirlenecek. Fındığın nasıl ihraç edileceğine biz karar vereceğiz.

4. Madde: Fındığı biz alıyoruz. Fındık olarak ihraç ediyoruz. Fındık AR-GE merkezi kurmak zorundayız. Fındığı bizden alıyorlar işleyip geri satıyorlar. Fındık bizde üretici bizde imkan da bizde biz niye yapmıyoruz. Niye biz para kazanmıyoruz.

5. Madde: Fındık ekim alanları. Bu coğrafya fındık ekiyor. Düz alanda fındık üretirseniz buradaki insanın alın terini çalmış olursunuz. Karadeniz’in fındığına başka birisini ortak etmeyelim.

6. Madde: Fındık ağaçları yaşlandı. Fındık ağaçlarını gençleştireceğiz. Gençleştirirken fındık üreticisinin gelirini düşürmeyeceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz.