Fatsa’da Asırlık Çınarların Durumu İçler Acısı

Altınordu’da Yalı Cami önünde kuruyan sedir ağacından sonra Fatsa’da anıt ağaç olarak tescilli olmalarına rağmen korunmayan çınar ağaçlarının durumu yürekleri parçalıyor.

0
Fatsa’nın simgelerinden ata yadigarı, Osmanlı ve cumhuriyet döneminde birçok tarihi olaya şahitlik etmiş olan, Fatsalının “çınar altında buluşalım, oturalım, konuşalım, dertleşelim “diye adres gösterdiği çınar ağacının içler acısı durumu Fatsalıların tepkilerine neden oluyor.
ANIT AĞAÇ OLARAK TESCİLLİ AMA…
Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Reşadiye Caddesi üzerinde kendi çabasıyla hayatını sürdürmeye çalışan ikiz çınarlardan bir tanesi; Belediyenin altyapı çalışmaları, zararlı elektronik dalgalar, hava kirliliği,  çeşitli tabiat olaylarının etkisi ve devletin koruma kararına rağmen yine devlet yetkililerinin duyarsızlığı nedeniyle bakımsız ve korumasız kalmış.  Tarihi çınar ağacı adeta imdat çağrısı yaparcasına tepesindeki iki ince dalı ile yaşama el açmış adeta yetkililerden yardım diliyor.
YETKİLİLERİN İLGİ GÖSTERMESİ ŞART
Asırlık çınara yakından bakıldığında gövde kabuğunun önemli bir kısmının soyulduğu ve mantarlaşmanın başladığı tepe kısmında ise aşırı çürüme oluştuğu görülüyor. Bu nedenle çınar ağacının yetkililer tarafından günümüz teknolojik imkânlarıyla acilen tedavi altına alınması, yeniden hayata tutunması, dal budak salması ve hatıraları canlı tutmasının sağlanması gerekiyor.
Aynı şekilde ikiz kardeşi ve Atatürk Parkı’ndaki asırlık çınarların da yetkililerce gözden geçirilmesi sağlıklı hayat sürdürmeleri için her türlü bakım ve tedavilerinin yapılması koruma önlemlerinin alınması Fatsalıların vicdanının rahatlamasına neden olacak.
ÖZEL HABER-MUHARREM GÖÇ (ORDU OLAY)