Nerede O Eski Mayıs Yedisi!

Karadeniz Bölgesi'nde yıllardan bu yana 20 Mayıs'ta kutlanan Mayıs 7'si, dün Ordu'da sade bir şekilde kutlandı. Görülen tablo, 'nerede o eski Mayıs 7'leri' dedirtti.

0
Sabah saatlerinden itibaren Altınordu sahilindeki yerlerini alan esnaflar, çeşitli ürünlerini satmaya başladı. Ramazan’ın da etkisiyle erken saatlerde pek fazla ilgi olmadı. Öğleden sonra ilgi biraz artsa da, eski günler arandı.
Altınordu ilçelerinde sahile gelen vatandaşlar, yöresel ürünler ve el sanatlarının sergilendiği stantları gezdi.
Örf ve adetlerin devam ettiği Mayıs 7’sinde gelenekleri yerine getirmek isteyenler de dertlerini denizde bırakmak için suya ayağını soktu.
Mayıs 7’sine alışkanlıkları olduğu için geldikleri söyleyen Hamdi-Saniye Dönmez çifti, eski Mayıs 7’lerini aradıklarını dile getirdi.
Hamdi Dönmez; “Mayıs 7’leri önceden daha güzeldi. Nerelerden gelip burada hep beraber eğlence yapılıyordu. Kayıkla gezdiriliyordu, insanlar davul, zurna çalıyordu öyle geziyorduk.” dedi.

NEREDE O ESKÄ° MAYIS 7'LERÄ°!

“Eskileri arıyoruz”
Semiye Dönmez ise; “Eskiden birbirimize sevgi, saygı vardı. Oturuyorduk, sohbet ediyorduk. Her şey değişti. Eskileri arıyoruz ama bulamıyoruz. ‘Nerede o eski Mayıs 7’leri’ o insanlar, o zamanlar.  Önceden kocamın dediği gibi kayıkla dolanıyorduk. Seviniyorduk, heves ediyorduk. Kayıkla dolanmasak bile geleni gideni izlesek gene güzel oluyordu.  Milletin cebinde para yok o yüzden Mayıs yedisi güzel olmuyor demesinler. Biz bir şey almaya gelmiyorduk ki ben insanlarla selamlaşmaya, görüşmeye ve denizi seyretmeye geliyordum. Mayıs 7’sinde köydekiler, uzaktakiler çarşıya gelirdi birlik beraberlik olurdu. Bir şey içip, giymek için gelinmiyordu.” diye konuştu.
“Hiç hareketlilik yok”
Mayıs 7’sinde sahilde esnaflık yapan Soner Aksoylu da, şunları kaydetti; “Mayıs 7’sindeki satışlarımız geçen yıllara göre zayıf geçiyor. Milletin alım gücü kalmadı. Köylü aşağı inemiyor. Onun için geçen yıla göre durum sıkıntı. Önceden çeşitli etkinlikler yapılıyordu. Davulcular, zurnacılar sahil boyu tur atılıyordu. Ama her şey bitti tamamen, insanların sevinçleri kalmadı. Mayıs 7’si, Ramazana denk geldi ondan böyle diye kimse düşünmesin geçen sene bundan daha iyiydi. Hiç hareketlilik yok, bomboş ortalık. Boş olmasının sebebi de Feribot turunun yapılmaması çünkü insanlar sırf köyden onun için geliyordu.”
Öte yandan Altınordu’nun yanı sıra Ünye, Fatsa, Perşembe gibi ilçelerde de Mayıs 7’si kutlandı.
Ordu Hayat/Samet Sezer