Ordu’da bir ilke imza atıldı !

Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Ordu Mutabakat Deklarasyonu, Valilik Makamında düzenlenen törenle imzalandı.

0

Engelleri olsa dahi bütün insanların, hareket etme, görme, seyahat hareketlerine katılma imkanı sağlayan turizm çeşidi olan Erişilebilir Turizm kapsamında Ordu pilot il seçildi.

Valilik Makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, DHMİ Ordu-Giresun Havalimanı Müdürü İsa Türkmen, Dünya Engelliler Vakfi Birliği Başkanı Metin Şentürk, Dünya Engelliler Vakfı Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk katıldı.

Vali Seddar Yavuz imza töreninde yaptığı konuşmada, ”Karadeniz’in incisi şehrimize değer katacak proje için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 15 yıldır toplumun dezavantajlı grupları olarak kabul edilen engelliler, yaşlılar ve çocuklar gibi sosyal alanlarda önemli yasal düzenlemeler ve değişiklikler yaptı ve yapıyor. Engellilerin sosyal hayata, iş hayatına katılımları noktasında da birçok yasal mevzuatı devreye sokmuş bulunuyor. Erişilebilirlikte bunlardan en önemlisi. Kamu kurum ve kuruluşlarına erişilebilirliğin en üst seviyeye çıkarılması ve standartlarının engellilere göre düzenlenmesi noktasında yoğun gayret ve çalışmalar var” dedi.

“Standartlarımızı engellilere göre değil, kendimize göre düzenlediğimiz için, engellilerimiz hayata karışımda sorunlar yaşıyor” diyen Vali Yavuz, “Bugünkü imzalayacağımız protokolle, gelecekte Karadeniz’in en önemli turizm merkezi olacak şehrimizin, diğer taraftan engelliler için de bir merkez olmasını amaçlayan bir protokolü imzalamış oluyoruz. Burada en önemli görevler, Valiliğimizin koordinasyonunda tüm belediyelerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile vatandaşlarımıza düşüyor. İnanıyorum ki, bu şehir geçmişten getirdiği birikimiyle yarınlara ve Türkiye’ye örnek olacak bir değişimi ve dönüşümü gerçekleştirecektir” şeklinde konuşu.

Vali Yavuz, “Emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlarımıza, Dünya Engelliler Birliği Başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Yakın tarihte 3 milyon yerli ve yabancı turisti Ordu da ağırlayacağımızı hedef olarak koymuştuk. Bu hedefe de katkı sunacak, yeni anlayışı da ortaya koyuyoruz. Sadece rakamlar olarak değil, bizim insani değerlerimizi de geliştirmemiz gerekiyor. Medeniyet köklerimiz buna müsait. Bu yeni anlayışla birlikte sadece ekonomik bir getiri olarak değil, insani gelişmişlik kriterlerini de geliştirmiş oluyoruz” diyerek, sözlerini tamamladı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, “Çok güzel bir amaç için buradayız. Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Ordu Mutabakat Deklarasyonunu hayata geçireceğiz” derken, Dünya Engelliler Birliği Başkanı Metin Şentürk ise, “Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Ordu Stratejik Hedeflerine Ordu Valiliğinin himayesinde pilot bölge olarak seçilen Ordu’da gerçekleştireceğiz. Katkılarından dolayı Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Ordu Mutabakat Deklarasyonu, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, DHMİ Ordu-Giresun Havalimanı Müdürü İsa Türkmen, Dünya Engelliler Birliği Başkanı Metin Şentürk tarafından imzalandı.